Československý film Holky z porcelánu z roku 1974 letos slaví již 45 let od jeho premiéry. V hlavních rolích se představily Lenka Kořínková, Marta Rašlová, Dagmar Havlová (dříve Veškrnová) a Jelena Šebestová-Juklová. Jak se změnily „Holky z porcelánu“ se pojďte podívat v našem článku.

Marta Rašlová (70 let)

Marta Rašlová v pohádce Láska na vlásku jako krčmářka. Zdroj: Reprofoto youtube

Marta Rašlová je slovenská herečka, které se v mládí přezdívalo „Slovenská Marilyn Monroe“ a někde je také uvedeno „Slovenská Brigitte Bardot“. Od dětství se věnovala baletu. Po základní škole se stala studentkou na Bratislavské konzervatoři, tu ale kvůli hereckým příležitostem nedokončila. Maturitu si nakonec dodělávala později na Polygrafické škole.

Před kamerou stála poprvé jako sedmnáctiletá ve filmu Tango pro medvěda (1966). Natočila mnoho filmů a objevila se v šesti seriálech. Získala také několik rolí v reklamě. I přes její herecké úspěchy ji nejvíce proslavila právě role Heleny v Holkách z porcelánu. Vidět jsme ji mohli například ve Všechno co mám rád (1992), Fontána pre Zuzanu 2 (1993) nebo seriálu Ordinácia v ružovej záhrade (2007), a dalších. Naposledy se objevila jako krčmářka v pohádce Láska na vlásku (2014) a měla epizodní roli v seriálu Ochrancovia (2014).

Jako herečka příležitostně účinkuje ve Slovenském národním divadle a ve Študiu L+S. V repertoáru má i postavu Ernestíny v muzikálu Hello, Doly!

Má dva syny – Olivera a Marka, které po rozchodu s partnerem a jejich otcem vychovávala sama. Málo známé je o ní to, že se věnuje záslužné činnosti – dochází do Domovů pro přestárlé.

Lenka Kořínková (63 let)

FOTO: Profimedia, Expres.cz

Lenka Holas Kořínková je česká herečka, zpěvačka a také autorka úspěšných knih o dietách a zdravé výživě. V roce 1976 absolvovala herectví na pražské konzervatoři. Působila v inscenacích v divadlech Semafor a E.F.Buriana. V roce 1979 si založila hudební skupinu Ges.

Před kamerou stála poprvé v roce 1972 jako šestnáctiletá ve filmu Návraty. Obsazována byla spíše do vedlejších rolí, ale i tak je její filmografie poměrně obsáhlá a pestrá. Mohli jsme ji vidět ve filmech Léto s kovbojem (1976), Brácha za všechny peníze (1978), Jak svět přichází o básníky (1982), Konec básníků v Čechách (1993) a její poslední filmová role byla opět v básnících – Jak básníci neztrácejí naději (2004). Ze seriálových obsazení jmenujme například Muž na radnici (1976), Plechová kavalérie (1979), Dnes v jednom domě (1980), a po dlouhé odmlce si naposledy zahrála v jedné epizodě seriálu Stopy života (2014).

Jejím manželem byl David Holas, se kterým se v roce 2012 rozvedla. Spolu v roce 1981 emigrovali do Austrálie, po sametové revoluci se opět vrátila zpět do České republiky. Díky potížím, které herečka v životě měla, se dostala až k problémům s alkoholem.

Jelena Šebestová-Juklová (69 let)

Nyní je více známá pod příjmením Juklová. Po maturitě začala studovat DAMU, ve druhém ročníku ale studia opustila a začala hrát v Činoherním studiu v Ústí nad Labem, kde setrvala až do roku 1995. Do Činoherního studia se opět vrátila s několika rolemi v Dekalogu v roce 2012. Nyní ji můžeme vídat v Divadle v Celetné v představeních Kašparova sláva vánoční a Srpen v zemi indiánů.

Poprvé se objevila u filmu jako sedmnáctiletá v Malé letní blues (1967). Poté získala roli již jen v dalších 10 filmech, včetně Holek z porcelánu. Její poslední působení u filmu bylo v roce 2007 ve Svěrákových Vratných lahvích. Ze seriálů to bylo pouze 5 – Ošklivka Katka (2008), Sanitka a Gympl s ručením omezeným (2013), Rédl (2018), a jedna epizoda v Modrém kódu (2019).

Mohli jsme ji také slyšet v rozhlasových hrách pro Český rozhlas.

Dagmar Havlová (66 let)

FOTO: ronin / Česká editoriální fotografie / Profimedia

Dagmar Havlová, rodným příjmením Veškrnová, je česká filmová i divadelní herečka a rodačka z Brna. Tuto ženu není potřeba představovat, zná ji celý národ. Ať už jako herečku nebo první dámu.

Její první filmová role byla právě v Holkách z porcelánu, kde jí bylo 21 let. Poté již následovalo jedno obsazení za druhým a tak se českému divákovi neodmyslitelně zapsala do povědomí. Z její opravdu obsáhlé filmografie jmenujme například Holka na zabití (1975), Zítra to roztočíme drahoušku (1976), Tchán (1979), Chobotnice z II.patra a Veselé Vánoce přejí chobotnice (1986), Dědictví aneb Kurvahošigutntág (1992), Normal (2009), Šťastný smolař (2012), Dědictví aneb Kurva se neříká (2014) a jako poslední film z roku 2019 Vlastníci, který šel v listopadu do kin.

Jejím prvním manželem byl Radvít Novák (1975-1980). Z prvního manželství má dceru Ninu (43 let), která je od roku 2015 soudkyní. V roce 1997 se provdala za Václava Havla a stala se tak první dámou České republiky. Rozdělilo je až manželovo úmrtí v roce 2011. Spolu s Václavem Havlem založili Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Eva Čeřovská († 23 let)

FOTO: Reprofoto youtube.com

Divadelní a filmová herečka, která se za svůj krátký život zapsala nejvíce do povědomí českého diváka právě jako Věrka z Holek z porcelánu. Kromě tohoto filmu jsme ji mohli vidět v dalších osmi snímcích, například Maturita za školou (1973), Dvacátý devátý (1974), nebo v jejím posledním z roku 1976 Boty plné vody.

Herečka bohužel zemřela velmi mladá při autonehodě v srpnu 1976 ve věku třiadvaceti let.

-reklama-