Mozek dokáže vymyslet neuvěřitelné věci, když se tělo ocitne v úzkých a hrozí, že bude seřezáno, jako ty tulipány do vázy. Stejný malér potkal Luďana, hlavní postavu dnes již velmi dobře známého seriálu MOST! Aby ochránil svého syna Tondu, který měl zrovna „skinheadské období“ a šel dělat ramena do Chanova, vymyslel si spolu se svým romským kamarádem Frantou organizaci Snědá tíseň.

Snědá tíseň má na Facebooku už přes 28 000 sledujících. Stránka, která v roce 2017 vznikla pouze pro účely komediálního seriálu MOST!, trhajícího dnes rekordy sledovanosti, se stala po odvysílání čtvrtého dílu útočištěm fanoušků, kteří zásobují stránku nejen oblíbenými hláškami, ale i zajímavými odkazy na rozhovory s tvůrci a herci seriálu. Také se zde občas opakuje otázka „kdo je tady koordinátor?“. Inu, stránka je zřejmě samosprávná, post koordinátora ale patří výhradně Luďanovi (Martin Hofmann), který tuto funkci bere velmi vážně, jak jsme mohli vidět v pátém dílu seriálu.

Seriál je neuvěřitelně svěžím dílem, nejen díky nabroušenému humoru, který si nebere servítky. Jeho popularita u diváků je tak velká také proto, že autoři nevyzdvihují žádnou ze skupin, které se zde objevují. Například na pár rasistických vtipů odpoví vzápětí tím, že Rom Franta (Zdeněk Godla) je u stolu jediný, kdo má na zaplacení útraty. Nebo je tu Dáša (Erika Stárková), bývalý Pavel, která je „ještě menší menšina“, jak poznamenal její bratr Luďan, je ale snad tím nejpracovitějším a nejodvážnějším člověkem ve městě.

Další postavy jako rozpolcený Eda (Michal Isteník), podnikatel Čočkin (Vladimír Škultéty) a farář alkoholik (Miloš Černoušek) jsou další třešinky na dobře vypečeném díle.

Jde vidět, že režisér Jan Prušinovský a scénárista Petr Kolečko si seriál natočili po svém, beze strachu z politické korektnosti a právě tato odvaha a nadhled v dnešních filmových a televizních dílech chybí. Konečně bylo zase jednou vytvořeno něco čistě proto, protože takhle to tvůrci sami chtěli a ne proto, aby se zavděčili divákům. Sledovanost seriálu paradoxně stále roste, a to jsou před námi ještě 3 příjemně provokativní díly.

Z tvůrčího tandemu Kolečko-Prušinovský jde již o čtvrtý seriálový počin. Společně nás už provedli prostředím fotbalového klubu Slavoj Houslice (Okresní přebor, 2010), hotelem, usilujícím nejdříve o čtvrtou hvězdu, později o samotné přežití (Čtvrtá hvězda, 2014) a nakonec vnesli do našeho každodenního života trochu škodolibé magie prostřednictvím kouzelného trpaslíka (Trpaslík, 2016). V posledním jmenovaném jsme již mohli vidět výrazný herecký výkon Martina Hofmanna, nynější hlavní hvězdu zatím posledního společného díla dvou velkých autorů, MOST!

Potkáme se v pondělí u obrazovek! Dycky MOST!

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz