Jedna z nejslavnějších českých komediálních sérií od režiséra Zdeňka Trošky nesoucí název „Slunce, seno..“ dodnes baví miliony diváků na televizních obrazovkách. I po téměř 40 letech se jedná o velice kvalitní podívanou, za kterou stála spousta práce, ale i zábavy. Pojďme se podívat na pár zajímavostí, které jste o filmu Slunce, seno, jahody možná nevěděli.

Herečky byly v době natáčení nezletilé

Půvabné Blaženě, kterou ztvárnila herečka Veronika Kánská, bylo v době natáčení 16 let a Miluně v podání Petry Pyšové dokonce 15 let. Ačkoliv by se účast ve slavné komedii mohla zdát v tak útlém věku jako krásný start filmové kariéry, ani jedna ze zmíněných hereček v této profesi dále nepokračovala.

Někteří herci byli obsazeni náhodou

Není pravidlem, že se do filmového průmyslu musí obsazovat jen ostřílení herci. Důkazem tohoto faktu je současný řidič nákladních vozidel Broněk Černý (1961), který tenkrát v sérii Slunce seno ztvárnil Vencu Konopníka. Ten se během konkursu přišel podívat za režisérem, kterému okamžitě padl do oka. Kromě toho si ve filmu zahráli i rodiče Zdeňka Trošky, kteří se herectví nikdy nevěnovali.

Představitelka babičky neležela v obyčejné posteli

Ernu Červenou (1900 – 1985) si valná většina z nás pamatuje právě jako čipernou babičku dovádějící na mohutné posteli, kdy během scén představitelka fungovala jako skvělá komediální vložka. Víte ale, že tento kus nábytku v sobě měl během průjezdu vesnicí zabudované brzdy s řízením, které ovládal kaskadér schovaný pod peřinou? Vzhledem k extrémnímu horku měl na sobě jen plavky.

Natáčelo se v rodné vesnici Zdeňka Trošky

Dnes máme možnost natáčet filmy a seriály v podstatě kdekoliv, nicméně v době natáčení komedie Slunce, seno, jahody se místem „M“ stala pouze malebná obec Hoštice – rodiště režiséra Zdeňka Trošky. Jednoduchého komparzu se zúčastnila spousta místních obyvatel, za který dostal každý z nich honorář ve výši 140 korun. V té době to nicméně byla pořádná částka!

Filmová trilogie vznikla náhodou

Podnětem pro vznik prvního filmu nebyly dlouhodobé plány, nýbrž náhodná situace při schůzi na Barrandově. Režisér vyřkl námitku proč dovážíme italské komedie, když si je můžeme natočit sami“? A tehdejší ředitel odpověděl, ať tedy něco zkusí natočit sám. Po obrovském úspěchu se pak začalo pracovat na dvou dalších pokračování.

Scénář byl inspirován režisérovým dětstvím

Již víme, že film vznikl náhodou. Co ale scénář? Ten v podstatě taky. Více než 80% filmu čerpá z příhod Troškova dětství, kdy dováděl na vesnici, radoval se z každodenního slunného počasí a sem tam se uskutečnila nějaká ta sešlost. A hlavně ti králíci… Když dal po jeho dopsání scénář přečíst své mamince Růženě, odpověděla mu: No, taky jsi tam o nás všechno psát nemusel.

Film proměnil výkony v legendární role

Luděk Kopřiva (1924 – 2004) se před kameru postavil už ve svých 25 letech, a to ve filmu I andělé ztrácejí trpělivost. Teprve ale s rolí faráře Otíka si získal obdiv mnoha diváků, už jen kvůli svým legendárním hláškám. Ačkoliv ve filmu ztvárnil muže poslušného, peníze z honoráře utratil za jednorázové požitky. I přesto však Luděk Kopřiva oplýval optimismem a rád rozdával smích, proto odmítl pohřební obřad, to aby si jej lidé nespojovali s žádnou smutnou vzpomínkou.

Při natáčení chyběly hercům profesionální ateliéry

V 80. letech to s kulisami neměli herci vůbec jednoduché. Maskérnu si například museli udělat z prvního patra požární zbrojnice v Hošticích u Volyně a vodu si nosit ve vědrech. S tím se pojí i přísný režim, kdy měl film oficiální premiéru pouze v 1 kině z celé Prahy. Kvůli cenzuře bylo také vystřiženo zhruba 10 minut filmu, kdy finální stopáž činí cca 80 minut.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz