První klapka oblíbené komedie Slunce, seno, jahody padla v červnu 1982. Diváci film ale poprvé spatřili až 1. září 1984. Zdeněk Troška jako základ pro film použil svůj školní scénář Ta naše vesnička česká, kde vycházel ze svých zážitků z dětství na vesnici. Sepsali jsme pro vás některé zajímavosti z natáčení.

Tehdejší cenzura vystříhala z původního filmu značnou část záběrů a proto taky výsledná stopáž Slunce, seno, jahody má jen něco přes 80 minut. Snímek se dokonce kvůli režimu nedočkal ani oficiální premiéry a k vidění byl pouze v jednom kině v Praze. Hodně jim tehdy vadila i postava předsedy Rádla, kterého hrál Miroslav Zounar, protože nejenomže hrál v kovbojském klobouku, ale ještě neustále žvýkal žvýkačku, což jim připomínalo americký styl.

K roli Venci se Broňek Černý dostal úplnou náhodou. Původně se totiž šel pouze ze zvědavosti podívat na kompars. Helena Růžičková si svého filmového manžela Škopka v podání Stanislava Třísky vybrala do filmu sama.

Slunce, seno, jahody
Slunce, seno, jahody, FOTO: Distr. FTV Prima

Jiřina Jirásková měla kvůli režimu zakázáno hrát. Režiséru Troškovi se ji ale malou lstí povedlo do malé role Hubičkové obsadit. Herečka měla totiž chalupu v Malenicích, což je pouze 7 kilometrů od Hoštic. Oficiálně tedy Troška do role Hubičkové nechal schválit Laďku Kozderkovou. S ní se poté domluvil, že ona na poslední chvíli onemocní a nebude se moci do natáčení zapojit. Jako náhradní řešení pak navrhl Jiráskovou, která byla poblíž na své chalupě a mohla tak nahradit původní herečku.

Jako kompars se zapojila téměř celá vesnice Hoštice. Komparzisté brali za natáčecí den odměnu 140 korun.

Blaženu si zahrála Veronika Kánská a během natáčení jí bylo pouhých šestnáct let. Petře Pyšové alias Miluně bylo dokonce jen patnáct.

Starou babičku v prvním Slunce seno hrála Erna Červená. V dalších dvou filmech ji nahradila Valérie Kaplanová, protože herečka v roce 1985 zemřela. Legendární scéna, kdy babička jede po silnici na posteli, se natáčela tak, že pod peřinou byl ukryt muž, který postel ovládal.

Erna Červená ve Slunce, seno, jahody, FOTO: Distr. FTV Prima

Psa Pinďu rodiny Škopkových si zahrál pes Freddy, který patřil ve skutečnosti Heleně Růžičkové. Režisér Zdeněk Troška obsadil do vedlejších rolí i své rodiče. Jeho maminka si zahrála malou roli matky doktora Káji Kroupy a starého Konopníka si zahrál jeho otec Václav Troška. 

Košilatou komedii Slunce, seno, jahody můžete zhlédnout na Primě 26. prosince ve 22:25 a o dva dny později na Prima Max v 16:20.

Zdroje: csfd.cz, dama.cz

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA