Každý z nás moc dobře zná tento český film, který patří mezi jedenu z nejlepších komedií vůbec. Celý národ má možnost se tímto dílem režiséra Zdeňka Trošky bavit už od roku 1983. Pojďme se tedy podívat, či si připomenout, jak vypadají hlavní hvězdy filmu po 35 letech.

1Helena Růžičková – Marie Škopková (†67 let)

Zdroj: blesk.cz

Helena Růžičková, narozená jako Helena Málková, je jednou z nejznámějších hereček u nás v Česku. Původně vystudovala zubní laborantku i když okolo divadla se pohybovala od svého dětství. Těžko věřit, že nebyla přijata na DAMU, ovšem měla štěstí v neštěstí protože právě tam potkala svého muže Jiřího Růžičku. Říká se, že vrcholem jejího divadelního umění byla role Hejtmanky v Gogolově Revizorovi. Naposledy jsme ji mohli vidět v „Kameňák 2“ z roku 2004. Tato skvělá herečka napsala také několik knih o svém boji s rakovinou. Zemřela 4. ledna 2004 v nemocnici v Plzni ve věku 67 let.

2Jaroslava Kretschmerová – Evík (63 let)

Zdroj: idnes.cz, ahaonline.cz

Nejde jen o českou televizní herečku, ale také i o dlouholetou členku divadla Studio Ypsilon. Umělecké vlohy měla i její rodina a to třeba její matka, která byla operní pěvkyně, nebo otec, který byl členem Hudebního divadla v Karlíně. Povedlo se jí také vystudovat DAMU, kde studovala v ročníku Miloše Nedbala. Je známo, že mezi její tvorbu patří také dabování, většinou dabovala především Barbru Streisandovou, nebo Selmu Bouvierovou ze seriálu The Simpsons. U filmu se naposledy objevila v roce 2013 v „Jirka a bílé myšky“, v seriálech je aktivní i dnes, například „Krejzovi“ (2018) a „Madame“ (2019).

3Veronika Kánská – Blažena (52 let)

Zdroj: ahaonline.cz

Veronika Kánská začala s hraním již v šestnácti letech. Její první velká role byla právě ve „Slunce, Seno, Jahody“ (1983), kdy jí bylo sedmnáct let. Můžeme jí také vidět v „Discopříběh 2“ (1991). Neúspěšně se dokonce pokoušela dostat na DAMU. K natáčení se naposledy vrátila ještě v televizním snímku „Kanadská noc“ (2008) a také se objevila v několika dokumentech o natáčení série Slunce, seno… Herectví se dnes nevěnuje.

4Petra Pyšová – Miluna (51 let)

Zdroj: blesk.cz

Už od mala chtěla být Petra Pyšová herečkou. První konkurz absolvovala ve čtrnácti letech, ten však nedopadl úspěšně. Ovšem o rok později jí Zděněk Troška přijal do Slunce, seno, jahody a v době premiéry v roce 1983 jí bylo 16 let. Série tří letních komedií byla jejím jediným hereckým počinem, spolu s filmem „Na krásnom modrom Dunaji“ (1994). Později se objevila v televizi jako hlasatelka i jako moderátorka chvíli po mateřské dovolené. Nedávno působila také jako ředitelka Nadace Duhová energie společnosti ČEZ.

5Broněk Černý – Venca Konopník (57 let)

Zdroj: blesk.cz

Broněk Černý herectví nikdy nestudoval a dostal se k němu čistě náhodou, když se byl podívat na konkurz. Byl obsazen rovnou do hlavní role drsňáka Venci Konopníka. Nějakou dobu vystupoval v zájezdovém divadle Heleny Růžičkové. V herecké dráze nikdy nepokračoval, naposled se ve filmu objevil v malé roli v roce 2003 v komedii „Kameňák“. Dnes pracuje jako řidič nákladních vozidel.

6Jiří Lábus – Béďa (68 let)

Zdroj: blesk.cz

Jirka Lábus se od dětství zajímal o dramatické umění, a v roce 1968 nastoupil na DAMU. Při základní vojenské službě byl členem Armádního vojenského souboru a byl dokonce i zdravotníkem. Po škole byl přijat do libereckého souboru Studio Ypsilon. Svůj talent uplatnil ve spoustě divadelních, filmových, rozhlasových i televizních rolí. Obdržel několik cen jako třeba cena Thálie a Českého lva. Herecky je stále velmi aktivní, příští rok se objeví v seriálu „Madame“ a ve filmech „Úhoři mají nabito“ a „Den štěstí“.

7Luděk Kopřiva – Farář Otík (†80 let)

Zdroj: ahaonline.cz

Luděk Kopřiva vystudoval Pražskou státní konzervatoř a také DAMU. Většinou jsme jej mohli zahlédnout v menších, ale významných komediálních rolích. Na svém kontě má neskutečně velký počet film a seriálů. Zhruba od devadesátých let se na veřejnosti již moc nevyskytoval. Ke konci života trpěl Parkinsonovou chorobou, které nakonec podlehl v roce 2004.

8Pavel Kikinčuk – Šimon Plánička(59 let)

Zdroj: super.cz, Aha.cz

V mládí studoval na gymnáziu a hrál v ochotnickém divadle Vítězný únor, který vedl herec Vladimír Kettner. Po gymnáziu studoval brněnskou JAMU. I když jeho kariéra byla zaměřena více na divadelní tvorbu, tak se objevil jak v televizi tak ve filmu. V roce 2007 vystupoval také v satirickém pořadu „Tele Tele“. Větší role přišla v roce 2008 v pohádce „Nejkrásnější hádanka“ režiséra Zdeňka Trošky, kde ztvárnil zápornou roli lakotného hofmistra. Další příležitost přišla v roce 2010 v seriálu „Okresní přebor“ a v roce 2013 si zahrál v komedii „Babovřesky“, kde ztvárnil roli starosty Stehlíka.

9Stanislav Tříska – Škopek (†63)

Zdroj: extra.cz

Stanislav Tříska pocházel z Plzně, kde se vyučil brašnářem, od mládí jej to ale táhlo k divadlu. Od 60 let nastoupil do západočeského divadla, kam nastoupil bez průpravy, a sehrál několik komických rolí díky kterým začal být populární. Také působil ve zlínském Městském divadle (dříve Divadle pracujících). Pro televizi a film začal Tříska točit v 60. letech, poprvé se objevil ve filmu „Strakatí andělé“ (1964), později hrál v řadě pohádek a filmů pro děti. Ve věku padesáti let se dostal ke své životní roli Škopka ve Slunce seno. Jeho poslední role byla postava Hrstky, v seriálu Zdivočelá Země, uvedení se však nedožil.


Našli jste v článku chybu, nepravdivé nebo zavádějící informace? Kontaktujte nás prosím na redakce@tvguru.cz. Vašemu požadavku se budeme neprodleně věnovat.