Televize Prima se v pondělních Hlavních zprávách pochlubila, že již odvysílala sto dílů seriálu z venkovského prostředí Slunečná. Podle moderátorů se z něj prý stal televizní fenomén a každé úterý a čtvrtek bývá jedničkou v žebříčku sledovanosti. Je sice pravda, že Slunečná pravidelně dokáže přilákat více než milion diváků, ale ve srovnání s novými seriálovými hity jde spíše o průměrná čísla.

Od začátku roku totiž všechny privátní stanice poráží veřejnoprávní Česká televize diváckými rekordy, z nichž některé jsou opravdu překvapivé.

Nejsledovanější za patnáct let

Platí to především o novém kriminálním cyklu Zločiny velké Prahy, který pokořil dvoumilionovou hranici, což se se většinou daří pouze vánočním pohádkám. Ostatně, potvrdila to samotná Česká televize, která oznámila, že šlo o nejsledovanější seriálovou premiéru ČT za posledních patnáct let. I když se Zločiny vezou na stále přetrvávající oblibě kriminálek a retro snímků, jejich obrovský úspěch je dosti nepochopitelný. Naprostá většina diváků (kteří se nejspíše těšili na obdobu skvělých Četnických humoresek), je totiž z výsledku více či méně zklamaná a dává najevo, že nemalá očekávání nahradilo značné rozčarování.

Všechno špatně

Další se shodují, že se jednotlivé epizody vlečou (jako ruský film,) děj je chaotický, zmatený a herecké výkony, až na pár výjimek (například Alena Mihulová) mizerné. Je dobře, že si také všímají otřesné rutiny hvězdných tváří. Například Jiří Bartoška, ať v poslední době hraje cokoliv, stejně mluví, stejně vypadá a stejně se pohybuje. Jeden z diskutujících na webu ČT shrnuje svoje pocity stručně a jasně: „Děj, kamera, výkony herců, atd., vše špatně. Koukněte na Panoptikum města pražského (1987), jak se to má dělat, diletanti.“ A další zase připomíná Hříšné lidi města pražského, kdy byli diváci hned zpočátku vtaženi do děje a už „se vezli“.

Tohle je hrůza

Podobný paradox platí i o další nové kriminální sérii České televize Hlava medúzy. Také ona sice ve sledovanosti poráží Slunečnou, ale čelí podobně nepříznivým ohlasům, jako tento primácký „fenomén“ z kategorie mýdlových oper. Fanoušci ČT, přece jenom zvyklí na určitý standard, dokonce někdy nabyli dojmu, že se asi dívají na jinou stanici. A opakovaně se vysmívají outfitu i pohybům Jitky Čvančarové, v roli kriminalistky: „Tohle je hrůza, včetně Čvančarky,“ glosují zklamaně.

V případě všech, v současné době nejsledovanějších českých televizních seriálů, bohužel platí, že kvantita (v tomto případě rekordní počty diváků), zdaleka neodpovídá kvalitě. Potvrzuje to i názor známého filmového kritika Kamila Fily. Ten ve své videorecenzi na Aktuálně.cz., věnované Hlavě medúzy konstatuje, že je tento laciný a srandovní seriál k nevydržení. Myslí si dokonce, že Česká televize točí hloupé seriály záměrně a nechce, aby vznikly kvalitnější: „Zaměřila se na starší diváky, kteří oceňují jednoduchý, možná dokonce něčím hloupoučký děj.“ Navíc upozorňuje, že Hlava medúzy nerespektuje žádné běžné policejní postupy.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz