Marvel Cinematic Universe je fenomén, který si získal za poslední dekádu masivní popularitu po celém světě. Za 23 celovečerních filmů utržil celosvětově astronomických 22,5 miliardy dolarů a zařadil se na vrchol žebříčku nejdiskutovanějších témat mezi filmovými nadšenci. 

S velkou mocí však přichází také velká zodpovědnost, hlavně co se týče diskrétnosti všech, kteří se na přípravách, natáčení, postprodukci a následné propagaci filmů podílejí, herců nevyjímaje. A právě ti musí dodržovat přísná pravidla, která jim garantují dlouhodobou práci u Marvel Studios. 

I samotný proces výběru herce do filmu je zdlouhavý a náročný. Pověřené osoby se snaží získat informace z minulosti, z veřejných výstupů, osobní informace a vlastně všechno, co utváří hercovu image. A tím to nekončí. V případě, že je herec obsazen do role v některém z filmů od Marvel Studios, čeká ho přísná dieta, náročný trénink, či utajování scénáře.

Musí se chovat jako super-hrdinové i mimo plátno

I když se zrovna herci a herečky nepohybují před kamerou, musí jít příkladem pro mladší diváky. To znamená vyhýbání se konfliktům, návštěvy dětských pacientů v nemocnicích, charita a podobné skutky. Scarlett Johansson (Black Widow) pomáhá lidem v zemích třetího světa, Mark Ruffalo (Bruce Banner/Hulk) podporuje indiánské rezervace a původní americké obyvatele a Robert Downey Jr. (Tony Stark/Iron Man) přispívá nemocným dětem, přičemž jeho nejznámějším činem bylo darování  bionické ruky ze zbroje Iron Mana sedmiletému klukovi.

Přísná dieta a trénink

Aby se mohli stát členem týmu Avengers, musí jako super-hrdinové zachraňující svět i vypadat. Údajně je po hercích vyžadován minimálně dvouhodinový trénink denně, ve většině případů několikafázový. „V posilovně jsem i zvracel. Bylo to brutální, fakt brutální,“ prozradil Chris Evans (Steve Rogers/Kapitán Amerika), který do svého plánu mimo zvedání těžkých vah zařadil také gymnastiku. Trénink je brán velmi vážně a v případě, že herec jednu návštěvu posilovny vynechá, přijde mu upozornění. Scarlett Johansson nechala nakouknout do jednoduchého jídelníčku, který je sestaven převážně z ovesných vloček, brokolice a ve vodě vařených kuřecích prsou.

Žádné kreativní připomínky k filmu a postavě

Toto pravidlo se může jevit jako naprosto normální, ale prakticky při natáčení jakéhokoli filmu mají herci možnost občas „kecat“ režisérovi do práce a do určité míry ovlivňovat vývoj filmu svou improvizací. To ale neplatí u Marvelu. Herci a herečky musí přijmout, že nad svou postavou nemají žádnou kreativní kontrolu mimo svůj vlastní herecký výkon. Konkrétně se jedná například o původního představitele Hulka, Edwarda Nortona, který byl propuštěn kvůli kreativním rozdílům a rozporům mezi ním a prezidentem Marvel Studios, Kevinem Feigem.

Přísné střežení scénáře

Kdo z Vás se nemohl dočkat, až konečně uvidí Avengers: Endgame a zjistí, jak to bude s osudy oblíbených hrdinů? A pokud byste znali někoho, kdo ve zmíněném snímku hraje, neříkejte, že byste se nesnažili z herce vytáhnout důležité informace ze scénáře. Možná patříte mezi ty, kteří se rádi nechají překvapit až v kině, ale buďme upřímní, většina z nás by neodolala. Představitelka Scarlet Witch, Elizabeth Olsen, prozradila, že jediný způsob, jak si celý scénář přečíst, je zavření se do střežené místnosti bez oken, kam mohli herci vstoupit sami, bez telefonů a pouze jednou. Při přípravách na Avengers: Infinty War byly hercům rozdány falešné scénáře. Například Tom Holland (Spider-Man) se o své „smrti“ dozvěděl až těsně před natáčením.

Musí být připraveni na „přetáčky“ a nesmí odmítnout malou roli v jiném filmu od Marvelu

Takzvané „přetáčky“, nebo-li přetočení již hotové scény, či dotočení scény nové, která je důležitá pro logičnost a kontinuitu filmu, se ve filmovém světě objevují velmi často, ale u Marvelu jsou brány velmi vážně. Všichni vyzvaní se musí dostavit i v případě, že již pracují na jiném projektu nebo jsou jinak zaneprázdněni. Součástí smlouvy je i zákaz odmítnutí malé role v některém z jiných filmů od Marvelu, do kterého hercova postava primárně nepatří. Například Chris Evans a jeho Kapitán Amerika se objevil také ve filmech Thor: Temný svět a Spider-Man: Homecoming. 

Nesmí dělat nic nebezpečného

V Hollywoodu je běžné, že někteří herci sami zvládají nebezpečné kousky a nepotřebují kaskadéra, ale v případě Marvelu je tato metoda vyloučená. „Dělal jsem všechny kaskadérské kousky, které mi dovolili, ale některé věci prostě kvůli smlouvě dělat nemůžu,“ řekl představitel Spider-Mana a bývalý gymnasta, Tom Holland. Toto pravidlo se ale vztahuje i na osobní život herců a hereček. Marvel se snaží své hvězdy chránit, hlavně pokud mají podepsanou smlouvu na více filmů.

Musí se účastnit propagace filmu a zboží

„Press tour“ možná vypadá jako zábava, herci cestují po celém světě, užívají si luxusních večírků, premiér a ostatních událostí. Do toho ale musí odpovídat otázkám novinářů, vypořádávat se s každodenním časovým posunem a neustále se stěhovat z hotelu do hotelu. Do toho musí být vždy k dispozici při produkci videoher, postaviček, akčních figurek, oblečení, apod. Herci a herečky pracující pro Marvel musí přijmout fakt, že „prodávají“ svůj vzhled a kdykoli bude potřeba, musí ochotně spolupracovat s prodejci propagačních materiálů. Konglomerátu Disney utrží spotřebitelské zboží několik miliard ročně, proto ho bere velmi vážně.

Nesmí hrát v žádném film od DC Comics

Rivalita mezi dvěma vesmíry, která by se dala přirovnat k Pepsi a Coca-Cole, neutichá, takže zákaz hraní u konkurence je pochopitelný. Dle slov Chrise Hemswortha z australského Supernova Comic-Conu 2017 je pro herce dokonce ilegální objevit se v nějakém snímku od DC. Jak ale víme, někteří mají na svém kontě filmy pod hlavičkou obou společností, například Ben Affleck, Ryan Reynolds, Idris Elba, Chris Evans, nebo Natalie Portman. Taková situace ale nastane pouze, pokud herec s jedním studiem již rozvázal smlouvu.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Karolína Hájková
Redaktorka se zájmem o světovou kinematografii a filmové festivaly.