Ve dvacátých letech minulého století vypukla celosvětová pandemie španělské chřipky, jíž podlehlo obrovské množství lidí. Přesný počet obětí není znám, odhaduje se kolem padesáti milionů a některé zdroje uvádí dokonce i dvakrát více. Zajímavé je, že podobně jako u současné pandemie koronaviru, se první případy objevily v Číně, postupně se nákaza v několika vlnách rozšířila na další kontinenty a do Evropy.

-reklama-


Vedle obrovského množství bezejmenných obětí, je s jednou z nejstrašnějších pandemií historie, spojována i smrt celé řady významných osobností a umělců. Patří k nim například sociolog Max Weber, slavný básník Guillaume Apollinaire, dramatik Edmond Rostand nebo proslulí malíři Bohumil Kubišta, Gustav Klimt a Egon Schiele.

České stopy

Právě jeho tragický osud připomíná působivý snímek „Egon Schiele“, který tento týden uvedla Česká televize. Pět let starý životopisný snímek režiséra Dietera Bernera se věnuje předčasnému úmrtí osobitého malíře naštěstí pouze okrajově a zaměřuje se především na jeho krátkou, nicméně velmi úspěšnou uměleckou kariéru.

Pro české diváky je navíc zajímavý tím, že se část děje odehrává v Českém Krumlově, kde Schiele deset let žil a tvořil. Jeho přízeň k tomuto malebnému městu, potažmo přírodě Šumavy, ovlivnila skutečnost, že odtud pocházela Schieleho matka Marie Soukupová, k níž ale neměl příliš vřelý vztah. O to více miloval svého otce Adolfa, přednostu železniční stanice v rodném rakouském městečku Tullnu. Ten ale předčasně zemřel, což citlivého Egona fatálně poznamenalo. V jeho tvorbě se od té doby velmi často objevoval motiv smrti.

Múzy a milenky

Největší pozornost je věnována Schieleho vztahu k ženám. Především k osudové múze Valerii Neužilové, půvabné modelce, kterou mu „dohodil“ jeho učitel a celoživotní vzor, proslulý mistr secese Gustav Klimt. „Wally“ mu ochotně pózovala a nebránila se ani, když ji zachytil na odvážných erotických, nezřídka až pornograficky působících obrazech. Zálibu našel též v mladinkých dívkách a čelil dokonce podezření, že jednu z nich zneužil, což se nakonec neprokázalo. Za šíření nemravných aktů byl nicméně odsouzen k několikadennímu vězení a z Krumlova byl společně s Wally vykázán, protože zde údajně vedli nevázaný život. Největším trestem však pro něj byly zkonfiskované a zničené kresby.

Tragický konec

Wally nakonec zradil, když jí pouhý den před svatbou oznámil, že se ožení s Edith Harmsovou. Také ona mu sloužila jako modelka, zdaleka ale nebyla ochotná být vždy k dispozici a raději strpěla, že maloval jiné ženy (včetně sestry Adele), byť je Schiele často kreslil zcela nahé a v obscénních pózách.

Konec nepříliš idylického, pouze tři roky trvajícího manželství, byl skutečně tragický. Právě v době, kdy Schiele dosáhl značné umělecké úspěchy, řádila ve Vídni španělská chřipka. V únoru 1918 jí podlehl Gustav Klimt a zdrcený Egon Schiele ho namaloval na smrtelné posteli. V říjnu se nakazila těhotná manželka Edith a od ní i Egon. Zemřeli tři dny po sobě, Edith v pětadvaceti a nadějný umělec v pouhých osmadvaceti letech. A rok předtím se stala obětí spály i Wally.

Zdroj: Film Egon Schiele

-reklama-

Adéla Hofmanová
Adéla Hofmanová vystudovala žurnalistiku a věnuje se především kulturní publicistice. S webem TV guru externě spolupracuje od roku 2020 a za tu dobu publikovala téměř tisíc příspěvků, které si přečetlo přes padesát milionů čtenářů. Snaží se je upozorňovat na kvalitní televizní pořady a naopak si bere na paškál brak, které tuzemské i zahraniční kanály produkují stále víc.