Ne každá epizoda pořadu České televize „Třináctá komnata“, v níž se známé osobnosti zpovídají z toho, co neblahého je v životě potkalo, vyvolá tak velkou vlnu pozitivních emocí, jako zpověď charismatického herce a moderátora Alfréda Strejčka. Tím spíše, že většina lidí vůbec neměla tušení o tom, jak vážně je nemocný.

Mnozí si vybavují především jeho kultivovaný hlas z celé řady filmů a dokumentů. Za svoje mistrovství v tomto oboru loni získal „Cenu Františka Filipovského“, mimo jiné nadaboval Gérarda Depardieu, Michele Placida, Toma Hankse či Maxe von Sydowa.

Osudová noc

Ještě před čtyřmi lety dokázal kromě dabingu absolvovat několik koncertů denně, u nás i v zahraničí, a pravidelně běhat dlouhé trasy. Během jediné noci se mu však bohatě naplněný život změnil k nepoznání, když jej náhle zasáhlo vzácné onemocnění, tzv. Guillain-Barré syndrom. „V noci jsem se probudil se zvláštní bolestí, kterou jsem nikdy neměl, v nehtech. Ráno jsem zjistil, že se nepohybuji,“ popsal herečce Tereze Kostkové osudový okamžik. V nemocnici se navíc jeho stav natolik zhoršil, že se nemohl nejen hýbat, ale ani mluvit a dokonce přestával dýchat. Jeho velkým štěstím v neštěstí se stala současná partnerka Jitka Molavcová. Přiznává, že však prožíval pocity totálního životního zoufalství, které před svými blízkými tajil. Rodina nicméně tušila, že je na tom moc špatně a na Vánoce se jeho stav natolik zhoršil, že lékaři příbuzným doporučili, aby se s ním přišli rozloučit. Mysleli si, že ho tehdy viděli naposledy. Naštěstí nikoliv.

Další propad

Teprve po ročním pobytu v nemocnici se jeho stav zázračně změnil natolik, že mohl zahájit rehabilitaci v Kladrubech. Zatímco co do té doby byl celý den upoután na lůžko, postupně se dokázal alespoň pohybovat na invalidním vozíku, přesto je stále odkázán na celodenní péči. Jenže, když jeho zdravotní stav začal vypadat nadějně, koncem loňského roku ho potkaly další komplikace: zápal plic, mozková mrtvice a těžký covid. „Při covidu jsem se dostal do hlubokého psychického a fyzického propadu,“ přiznal se otevřeně. Opět se ale projevil jako velký bojovník a začal s náročnou a bolestivou rehabilitací od začátku: „Mým základním směrem usilování je dostat se k soběstačnosti, sám se najíst a umýt,“ prozradil.

Hraje dále

Je neuvěřitelné, že se s takovým handicapem snaží nadále pracovat a pomáhá mu v tom opět jeho hlas. Do speciálního počítače totiž diktuje věty, které důmyslné zařízení přepisuje. Díky němu napsal již celou knihu „Hrejme dále“, v níž dává naději a vůli bojovat s osudem i čtenářům. A jak vyplývá z ohlasu diváků „Třinácté komnaty“, daří se mu to. Oblíbeného herce i jeho starostlivou partnerku obdivují, smekají před ním, jak statečně bojuje s nemocí a společně s ním doufají, že se jeho zdravotní stav bude stále zlepšovat.

Když se „Freda“ Tereza Kostková nakonec zeptala, zda věří na osud, odpověděl jí: „Jsou věci, které patří do třinácté komnaty, člověka nenapadne, co se může vůbec dít. Ta záležitost mého ochrnutí byla jednou z nich. Zpětně si říkám, že jsem šťastný, že se mi to stalo až v mých sedmdesáti šesti letech, že velký kus mého života mám odžitý a teď mám zase šanci prožít jiný kus života.“ Tajně přitom však doufá, že se jednoho dne dokáže sám najíst a umýt. „Nevěřím na zázraky, ale spoléhám na ně,“ řekl s milým úsměvem na tváři.

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz