Sci-fi snímek Matrix měl premiéru přesně před 20 lety, konkrétně 31. března 1999. A dá se říci, že navždy změnil pohled široké veřejnosti na vědeckofantastický žánr. Cyberpunková trilogie akčních filmů o vyvoleném Neovi ovládla kina po celém světě v době, kdy nastupovalo nové tisíciletí a nová éru pro filmovou tvorbu. Byla to také doba, v které bylo ve filmech ještě cool zpomalené ohýbání se dozadu a mávání při tom rukama při vyhýbání se kulkám.

FOTO: Reprofoto YouTube

První díl z trilogie, který režírovaly Lana a Lilly Wachowské, se stal obrovským diváckým hitem a s rozpočtem 63 milionů dolarů vydělal celosvětově neuvěřitelných 463,5 milionů dolarů. Bez přehánění se dá prohlásit, že po premiéře vznikl kult „tvrdých“ fanoušků, které jste poznali dle dlouhých kožených kabátů a slunečních brýlí za každého počasí. Dalším fenoménem se stalo zpochybňování reality. Nejen fanoušci, ale i široká veřejnost často používali slovní spojení „co když je to vše jen jako, co když jsme v Matrixu?“ Ikonická modrá a červená pilulka ve filmu položily pevné základy obrovské konspirační teorii o virtuálním světě, která donutila nad realitou světa přemýšlet miliony lidí.

V hlavních rolích zazářili Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Hugo Weaving a Carrie-Anne Moss. Ze všech jmenovaných se staly velké hvězdy a jejich kariéry stoupaly prudce nahoru. Pro roli hlavního hrdiny Nea nebyl však Keanu Reeves první volbou, vlastně ani druhou či třetí, protože tvůrci nejprve oslovili herce jako Tom Cruise, Will Smith, Johnny Depp, Nicolas Cage nebo Leonardo DiCaprio, všichni však roli ve sci-fi snímku odmítli.

Studio Warner Bros. zpočátku nebylo vzniku filmu úplně nakloněno. Hlavně proto, že sestry Wachowské (tehdy ještě bratři Wachowští – později podstoupili změnu pohlaví) byly v té době relativně neznámé. Měly na kontě jen velmi malý počet projektů, avšak velmi velký nápad. Sourozenecké dvojici se nakonec podařilo studio přesvědčit, aby jejich projekt Matrix schválilo. Ukázalo se, že konečné rozhodnutí bylo ze strany studia Warner Bros. trefou do černého. Sestry Wachovské získaly cenu Saturn Award za nejlepší režii a poté napsaly a režírovaly další dvě pokračování, The Matrix Reloaded a The Matrix Revolutions.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz