Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

„Nejsladší show“ Peče celá země, která je českou verzí britského formátu „The Great British Bake Off“, na první dojem vzbuzuje pocit idylické pohody. Zatímco divákům se při ní sbíhají sliny a mnozí kvůli tomu zvyšují již tak alarmující spotřebu cukru v naší zemi, většina soutěžících přiznává, že účastnit se jí je velmi stresující a jsou rádi, když vypadnou co nejdříve. Navíc čelí enormnímu tlaku svého okolí.

Jako první vypadl Michal Kamermeier, jemuž se hned v prvním díle lepila smůla na paty. O svých zážitcích v „Peče celá země“ vyprávěl v magazínu České televize „Sama doma“. Michal se v něm přiznal, že byl pod enormním tlakem svého okolí: „Všichni, samozřejmě, kdo věděli, že tam jsem, tak se ptali, jak to dopadlo. Tak jsem jednou pod vlivem sklenky vína, možná dvou, ať mi dají pokoj, řekl, že jsem to vyhrál, a hlavně, ať to nikomu neříkají. Takže sobotní večer byl pro kamarády velkým překvapením,“ vyprávěl se smíchem moderátorkám „Sama doma“.

To si nikdo neumí představit

Dodržet přísné nařízení zakazující mluvit o tom, co se v populární soutěži děje, rozhodně není snadné. Natáčení se totiž uskutečnilo už loni v květnu, takže účastníci mají téměř rok „bobříka mlčení“. Michal však dal k dobru i některé další zajímavé informace. Tak například, že měl půl roku na přípravu, aby si mohl pečení natrénovat.

Jenže, při natáčení často vše dopadne jinak: „Doma se to podaří téměř vždycky. Ale když jste pak před kamerami, tak je to o něčem jiném a hlavně jste v časovém presu. To si nikdo nedovede představit, když na vás míří tři kamery, do toho máte čtyři hodiny času, něco se vám pokazí a už to neuděláte znova.“ Stres a nervozitu před koncem prvního kola dokonce popsal jako utrpení. Na druhé straně si pochvaloval, že se sešla dobrá parta, s ostatními soutěžícími je stále v kontaktu a pravidelně se scházejí.

Dvanáctihodinový maraton

Také Martin Dvořák, který vypadl v druhém kole, popsal v dalším pondělním „Sama doma“ svoje zkušenosti: „To, co je vidět v televizi za tu hodinu, to se vůbec nedá srovnat s tím, co je před tou kamerou po celou dobu toho natáčení.“ Ve skutečnosti je dvanáctihodinový maratón, kdy musí soutěžící po celou dobu stát na nohou, tak vyčerpávající, že někdy nemohou ani usnout.

Právě proto se Martin přiznal, že se mu docela ulevilo, když soutěž brzy opustil. Podle něj je nejvíce stresující časový limit, kdy spoustu minut ztratil třeba tím, než se „sžil“ s pracovní plochou a našel to, co potřeboval. Na rozdíl od Michala se mu ovšem podařilo udržet tajemství, kdo nakonec vyhraje, i když na něj okolí rovněž hodně naléhalo: „Ale já jsem se nedal.“ Naštěstí prý po několika dnech vlna zájmu opadla.

Že účast v „Peče celá země“ rozhodně není žádná idylka, potvrdila i vítězka první řady Petra Burianová: „Ta očekávání byla úplně jiná než realita. To, že někdo stojí dvanáct hodin na place, bolí ho nohy, trouby nepečou, šlehače nešlehají, to je bláznivej stres. Je to řehole, těžká fyzická práce,“ nechala se slyšet v „Sama doma“.

Zdroje: autorský text, Sama Doma, Peče celá země

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz