Televize AMC v průběhu srpna uvede jednu z nejočekávanějších seriálových událostí tohoto roku – spin-off kultovního seriálu The Walking Dead (Živí mrtví).

Šouravým zombiím ze stejnojmenné comicsové předlohy stačilo několik málo let, aby si zcela podmanily svět televizní zábavy. The Walking Dead má za sebou pět mimořádně úspěšných sérií, jež si postupně získaly nadšením i hrůzou rozechvělé útroby miliónů fanoušků po celém světě. Seriál je dokonce natolik populární, že jej mimo jiné doprovází i speciální talk-show zvaná Talking Dead, ve které moderátor Chris Hardwick rozebírá děj jednotlivých epizod se svými hosty.

Nastává proto logická otázka – co nového nám tvůrci seriálu přichystali?

Pokud vás ihned po Rickově probuzení v prvních minutách pilotního dílu The Walking Dead zajímalo, jakými peripetiemi asi musel projít svět, jenž se během jeho pobytu v nemocnici změnil k nepoznání, nastražte bedlivě uši. Nový prequel k dnes již kultovnímu seriálu totiž nese název Fear the Walking Dead (v českém překladu Živí mrtví: Počátek konce) a pojednává právě o tomto dosud jen málo zmapovaném období.

Velkou změnou je také přítomnost nové ústřední postavy seriálu v podobě rozvedeného hispánského učitele angličtiny Travise Manawy (charismatický Cliff Curtis, známý z filmů jako Training Day, Sunshine či čtvrtá Smrtonosná past), který se svým synem Chrisem žije v Los Angeles v době, kdy ve městě vypukne pandemie chodících mrtvých.

Zatímco v původním seriálu Walking Dead se děj točí především okolo Ricka Grimese, představujícího prověřený prototyp mužného policisty, co si vždy a všude ví rady, “civilista” Travis stejně jako lidé okolo něj (ex-manželka Liza Ortiz či svobodná matka Madison Clark) působí o poznání křehčeji a uvěřitelněji. Na jejich cestě noční můrou, ze které se nejde jen tak probudit, je bude doprovázet celá řada nových charakterů, v průběhu seriálu však pravděpodobně dojde i na setkání s postavami, jež důvěrně známe z původních sérií.

Děj pilotního dílu začíná v době, kdy společnost ještě ani zdaleka netuší, čím bude nucena projít v brzké budoucnosti. Objevují se první neúplné zprávy o šíření nebezpečné nákazy a lidstvo se postupně propadá do spirály nekontrolovatelného chaosu, zmatku a násilí. Právě onen postupný přerod kalifornské idyly v hrůzyplnou krvavou lázeň je pravděpodobně tím největším lákadlem nové série, rozšiřující universum fenoménu jménem The Walking Dead.

Fanoušci zombie filmů nad touto zprávou jistě zaplesají – zápletka Počátku konce připomíná dnes již legendární film 28 dní poté od Dannyho Boyla či vybrané momenty z remaku Dawn of the Dead (Úsvit mrtvých) od Zacka Snydera. Je vcelku logické, že tento “bod nula” celosvětové katastrofy je jednoduše příliš velkým lákadlem na to, aby se mu tvůrci seriálu ve své tvorbě zcela vyhnuli.

První série obsahuje šest zbrusu nových epizod. Jejich kvalitu do značné míry garantuje přítomnost Roberta Kirkmana (autor původního comicsu The Walking Dead), který se dokonce podílí i na scénáři. Zkušeného francouzského režiséra Franka Darabonta v pilotním díle nahradí seriálový matador Adam Davidson, který má na kontě realizaci úspěšných seriálů jako Chirurgové či Dexter).

Fear the Walking Dead rozhodně vypadá více než slibně a jistě půjde o jednu z nejostřeji sledovaných televizních událostí tohoto léta. Pokud máte rádi zombie a žízníte po nových zážitcích z dystopického světa Živých mrtvých, je pro vás Počátek konce jasnou volbou.

Jakub Hussar

autor je filmový režisér

Seriál Fear The Walking Dead má celosvětovou premiéru 24.8.2015, kterou díky české pobočce televize amc budou moci sledovat také tuzemští diváci. Premiéra bude ve 3:00 ráno, dále ve 22:00 večer. Budete se dívat? Napište nám do komentářů!

[fbcomments]

 

-reklama-