Naše nejznámější a zároveň i nejváženější divadelní a filmová legenda, tak by se dal označit Jan Werich, a to navzdory tomu, že za svůj život natočil pouze pár filmů. Tehdejší doba mu nepřála. Pro náš národ se dokonce stal symbolem vzdoru a nesouhlasu s okupací sovětskými vojsky díky svému boji proti fašismu, emigraci, dramatickém útěku a dalším projevům nesouhlasu s tehdejší politickou situací.

Ve druhé polovině dvacátých let se dostal do povědomí veřejnosti spolu s Jiřím Voskovcem. Ač vystudovali oba kamarádi práva, jejich touha po herectví je táhla směrem k divadlu a filmu. V roce 1927 se na dalších 12 let stali v Osvobozeném divadle nejen hlavními postavami, ale i idoly tehdejší mládeže. Jejich působení ukončila druhá světová válka, kterou oba strávili v emigraci v USA.

Po svém návratu v roce 1945 se snažili navázat na svůj úspěch z roku 1938, ale nepodařilo se jim to. Přeci jen uplynulo několik let, změnili se oni sami a byla i jiná doba. V nesvobodných poměrech se mu nejenom těžce žilo ale i tvořilo. Přesto přišly nejznámější role ve filmech Byl jednou jeden král, Hudba z Marsu, Císařův pekař, Baron Prášil, Pan Tau a dalších. Jeho talent byl ale bohužel díky omezením nevyužitý.

Strhující životopis o tomto umělci s názvem Jan Werich: Když už člověk jednou je… vstoupil v loňském roce do kin a nyní jej mohou zhlédnout i diváci na svých obrazovkách, a to 8. ledna ve 21:20 na ČT1. Dokument se začal natáčet v roce 2020. To totiž uplynulo 40 let od Werichovy smrti a jedná se o jeho první velký dokumentární portrét. Ve filmu o jeho životě vypráví Jiří Suchý, Jiřina Bohdalová, Zdeněk Svěrák, Vladimír Just, jeho vnučka Fanča, rodinná přítelkyně Eva Tůmová a další.

Zdeněk Svěrák v Jan Werich: Když už člověk jednou je...
Zdeněk Svěrák v Jan Werich: Když už člověk jednou je…, FOTO: Distr. Česká televize

Název snímku vznikl z jeho slavného citátu: „Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ —  Jan Werich

Trailer:

 

Zdroje: citaty.net, csfd.cz, ceskatelevize.cz, janwerichfilm.cz

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

REDAKTORKA & SOCIAL MEDIA