Superhrdina skutečného života – Stan Lee zemřel ve věku 95 let

Zdroj: hollywoodreporter.com

Byl a zůstává legendou zábavního průmyslu, stvořil ikonické postavy jako je Spider-Man, X-Men, Thor, nebo Iron Man a nezapomenutelné cameo ve všech filmech od Marvelu.

Stan Lee (95) zemřel v dnes ráno v Los Angeles v Cedars-Sinai Medical Center. Po nějakou dobu čelil závažným zdravotním problémům a zprávu potvrdila jeho dcera.

Tím vším byl a navždy bude autor, který nebyl geniální inženýr, nebo velký stavitel. Jeho odkaz totiž leží na stránkách stovek tisíců komiksů po celém světě a v jeho postavách, které se staly ve světě komiksů nositeli dobra a spravedlnosti. Bojovali proti zlu v mnohých obměnách; jako zhýralý milionář, co našel správnou cestu, jako voják, odhodlaný položit život, za dobro lidstva, či jako mutanti, bojující proti nenávisti. Jejich podoby se měnily, od upnutých elasťáků, přes složité hi-tech zbroje, po všemožné mutace. Jedno však zůstávalo neměnné. Vždy totiž vyhráli nad zlem.

A stejně neuvěřitelné jako jejich příběhy, je i životní příběh muže, který sice zábavnímu průmyslu nepřinesl nový žánr, ale zasloužil se o jeho zpopularizování. Dokázal z brakové literatury udělat umění srovnatelné s klasickou beletrií. Zároveň ale jeho popularitu rozšířil po celém světě a udělal z komiksů mainstreamovou zábavu pro každého.

Svou zásluhu završil podílením se na vzniku Marvel Studios – filmové odnože MARVEL – která v poslední dekádě dokázala vytvořit univerzum, nesrovnatelné s čímkoliv dosud viděným na plátně.

Díky tomu všemu se Stan Lee do posledních dní svého života těšil velké oblibě fanoušků a ještě dlouho bude. To protože jeho dítě – MARVEL – a superhrdinové, které pomáhal stvořit, přetrvají mnoho dekád po jeho smrti.

„Dříve jsem se styděl, protože zatímco ostatní stavěli mosty a dělali kariéry v medicíně, já psal komiksy. Potom jsem si uvědomil, že zábava je jedna z nejdůležitějších věcí v lidském životě. Cítím, že pokud dokážete lidi zabavit, děláte dobrou věc.“
Stan Lee

 

-reklama-