Bývalá dětská herečka Stáňa Coufalová si v 70. a na konci 80. let zahrála v desítce filmů, které se dodnes objevují na televizních obrazovkách. Její životní cesta však poté, co jí její matka nepodepsala souhlas se studiem konzervatoře, nabrala zcela jiný směr. 27. září oslavila své sedmapadesáté narozeniny, čemu se dnes věnuje?

Stáňa Coufalová se narodila 27. září 1963 v Praze. Svou první menší roli získala ve svých šesti letech v televizním filmu Pan Tau, který měl premiéru v roce 1970. Když jí bylo třináct, rozhodla se navázat na svou práci před kamerou a v roce 1976 ztvárnila roli ve filmu Oty Kovala a Jaroslavy Vošmikové, Jakub. O rok později si zahrála v rodinných komediích Jak se točí Rozmarýny a Ať žijí duchové!.

Následovaly role ve filmech Poplach v oblacích (1978), Julek (1979), Brontosaurus (1979), Útěky domů (1980) a hlavně její nejslavnější snímek Sonáta pro zrzku (1980). Zde ji režisér Vít Olmer obsadil do role Petry, klavíristky, fotbalové brankářky a vedoucí družstva Svišťů, která se zamilovala do nového žáka ve třídě. Na tuto roli se velmi pečlivě a svědomitě připravovala, trénovala hru na klavír a bez náhradnice mohla natočit i záběry, ve kterých hraje náročnou klavírní skladbu. Poté si zahrála ještě ve snímcích Faunovo velmi pozdní odpoledne (1983) a Fandy, ó Fandy (1983).

Poctivou práci před kamerou a při hře na klavír chtěla mladá herečka zúročit na konzervatoři. Její matka, která se v té době hlásila ke Svědkům Jehovovým, jí však její sny zničila tím, že nepodepsala potřebný písemný souhlas s přihláškou na konzervatoř. Její sekta neuznávala herectví jako poctivou profesi.

Ztráta iluzí mladou Stáňu přivedla až k drogám. Drogové experimenty byly tehdy jedním z možných útěků před normalizací a mizerným životem a mladá dívka se rozhodla pro tuto životní cestu, která však nikdy nekončí dobře. Musela se vyrovnat se ztrátou drogově závislého partnera, který ve stavech střízlivosti věděl, že je agresivní zrůda a že takto žít nechce, kvůli čemuž spáchal sebevraždu.

V roce 1997 režisérka Andrea Majstorovičová natočila dokument Stáňa, ve kterém se bývalá dětská herečka vyznala ze všeho, co se jí v životě od její poslední filmové role odehrálo. Dnes je o ní jen velmi málo dostupných informací a Stáňa Coufalová si velmi bedlivě střeží své soukromí, což je po tom všem, co si prožila, pochopitelné. Podle dostupných informací pracuje jako zdravotní sestřička v nemocnici v Krči a drogovou minulost nechala dávno za sebou.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz