Je tomu již více než čtyřicet let, kdy měly premiéru první Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje. V hlavních rolích objevili Mark Hamill (68), Carrie Fisher (†60) nebo Harrison Ford (77), kteří ztvárnili nezapomenutelné trio Luka Skywalkera, princeznu Leiu a Hana Sola. Když však režisér George Lucas své filmy připravoval, bylo na seznamu hlavních herců několik dalších pozoruhodných jmen a některým z nich role unikla jen o vlásek.

Sylvester Stallone – Han Solo

FOTO: nicolas genin, licencovaný dle CC BY 2.0, commons.wikipedia.com

Sylvester Stallone se opravdu na konkurzech ucházel o roli Hana Sola, do finálního výběru se však nedostal. Během online chatu s fanoušky v roce 2010 odhalil, že mu George Lucas nedal ani pořádnou šanci, když se ucházel o roli ve „Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje“ (1977). „Ano, ve skutečnosti jsem opravdu dělal konkurz a velmi jsem se naštval, protože když jsem stál před Georgem Lucasem, tak se na mě ani jednou pořádně nepodíval,“ vysvětlil Stallone. Tehdy ještě neměl tak velké jméno jako Harrison Ford.

Leonardo DiCaprio – Anakin Skywalker

FOTO: Siebbi, licencovaný dle CC BY 3.0, commons.wikipedia.com

Ačkoliv byl do role Anakina Skywalkera nakonec vybrán vcelku neznámý Hayden Christensen, první nabídka šla na stůl Leo DiCapriovi. Ovšem herec, který tehdy stále proplouval na vlnách slávy z Titanicu (1997), nebyl v tom pravém rozpoložení, aby se obrátil na temnou stranu. DiCaprio magazínu Shortlist v roce 2014 řekl, že se setkal s Georgem Lucasem, aby o nabídnuté roli diskutovali, ale nakonec ji odmítl. „Tehdy jsem se necítil připravený, abych se ponořil do tak složité role,“ vysvětlil.

Paul Walker – Anakin Skywalker

FOTO: Andre Luis, licencovaný dle CC BY 3.0, commons.wikipedia.com

Dalším adeptem na roli Anakina Skywalkera byl Paul Walker, který měl enormní zájem si zahrát v epizodách II. a III. Tragicky zesnulá herecká hvězda série „Rychle a zběsile“ tehdejší odmítnutí nebrala příliš dobře. „Byl jsem opravdu naštvaný, že jsem roli Anakina nezískal,“ řekl v roce 2000 magazínu Teen Movieline. „Tenkrát okolo castingu kolovala spousta fám, takže ve skutečnosti nevím, jak blízko jsem získání role byl. Joshua Jackson byl tenkrát údajně také velmi blízko získání této role. Říkal jsem si, hlavně ať tu roli nedostane Joshua! Zároveň bych mu to ale přál více než Haydenu Christensenovi, nějaké nule z Kanady,“ dodal Walker.

Ryan Phillippe – Anakin Skywalker

FOTO: David Shankbone, licencovaný dle CC BY 3.0, commons.wikipedia.com

Poté, co se v roce 1999 proslavil jako Sebastian Valmont ve Velmi nebezpečných známostech, byl Ryan Phillippe v hledáčku mnoha studií, včetně producentů Star Wars. Avšak nakonec byl pro roli devatenáctiletého Anakina vyhodnocen jako příliš starý. „Jedna moje část skutečně tuto roli velmi chtěla. A dostal jsem se až do finálního výběru,“ řekl pro magazín WENN v roce 2001. „Museli jsme vyzkoušet, jak by to fungovalo před kamerou vedle Natalie Portman, která byla vybrána do role princezny Amidaly. Jsem o sedm let starší než ona, což bylo nakonec vyhodnoceno jako překážka. Ve věku devětadvaceti let jsem byl tehdy pro roli Anakina údajně již za zenitem,“ dodal Phillippe.

Kurt Russell – Han Solo nebo Luke Skywalker

Nahrávka Kurta Russella z konkurzu ukazuje, jak mohl v jeho podání vypadat slavný pašerák Han Solo. Russell měl však smůlu, protože Harrison Ford George Lucase při castingu pro Epizodu IV (1977) doslova ohromil. V rozhovoru pro USA Today v roce 2017 Russell uvedl: „Byl jsem tehdy ve hře pro roli Luka Skywalkera nebo Hana Sola. Dokonce existují i nahrávky,“ řekl. „Neměl jsem tehdy vůbec tušení, o čem jsem to mluvil. Něco o Hvězdě smrti a Millennium Falcon. Byl jsem téměř ve finále, ale musel jsem studiu ABC odpovědět, jestli chci hrát v připravovaném seriálu z divokého západu. Zeptal jsem se proto George, jestli mě bude chtít vybrat. Řekl mi, že zatím vůbec neví, koho nakonec vybere. Jelikož jsem potřeboval práci, tak jsem kývl na seriál a Star Wars dal košem.

Jodie Foster – Leia Organa

FOTO: Alan Light, licencovaný dle CC BY 2.0, commons.wikipedia.com

Navzdory skutečnosti, že v té době byla Jodie Foster ještě teenagerka, byla údajně hlavní volbou George Lucase pro princeznu Leiu. Foster však tuto roli nakonec odmítla, údajně kvůli natáčení thrilleru Taxikář (1976). A zdá se, že toho herečka nakonec nelituje. „Nemyslím, že budu na smrtelné posteli něčeho litovat. Něco jako, Sakra! Odmítla jsem Star Wars! To nehrozí!“, řekla magazínu Empire v roce 2007.

Benicio Del Toro – Darth Maul

FOTO: Eva Rinaldi, licencovaný dle CC BY 2.0, flickr.com

Benicio Del Toro se objevil ve „Star Wars: Poslední z Jediů“ (2017), údajně však mohl být fanouškům představen již mnohem dříve. Podle magazínu ScreenRant byl Del Toro původně obsazen jako Darth Maul ve „Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba“ (1999), ale nakonec se rozhodl z role vycouvat, protože George Lucas většinu jeho dialogů vyškrtal. Roli poté získal mistr bojových umění Ray Park.

Billie Lourd – Rey

FOTO: Gage Skidmore, licencovaný dle CC BY 2.0, flickr.com

Billie Lourd, dcera Carrie Fisher (Leia), během svého vystoupení v show Ellen DeGeneres v roce 2017 uvedla, že se setkala s J.J. Abramsem, aby probrali možnost ztvárnění Rey ve filmu „Star Wars: Síla se probouzí“ (2015), kde nakonec získala jen menší vedlejší roli. „J.J. Abrams mi zavolal, zda bych se nechtěla přidat k obsazení nových Star Wars, protože nemohl najít nikoho do role Rey, „vysvětlila. „Nakonec však objevil Daisy Ridley, která je neuvěřitelná a velmi talentovaná herečka! A já jsem dostala alespoň malou roli s několika dialogy. I tak jsem byla nadšená.“

Michael Fassbender – Kylo Ren

FOTO: Gage Skidmore, licencovaný dle CC BY 2.0, flickr.com

Ačkoliv Michael Fassbender nikdy přesně neprozradil, o jakou roli se ve „Star Wars: Síla se probouzí“ (2015) ucházel, režisér J.J. Abrams mu údajně nabídl samotného Kyla Rena. „Hovořili jsme spolu o hlavní roli,“ řekl Fassbender v roce 2016, když se objevil v podcastu Happy Sad Confused. „Měli jsme dlouhý rozhovor. Nakonec to však J.J. kvůli mému pracovnímu vytížení odpískal.“ Roli Kyla Rena nakonec získal Adam Driver.

-reklama-