Série filmů se Štěpánkem, Kendym, Borůvkou, Jeskyňkou a dalšími mladými hrdiny patří mezi divácky nejúspěšnější tuzemské romantické komedie. První film Jak svět přichází o básníky byl natočen již v roce 1982. Následovaly pokračování Jak básníci přicházejí o iluze (1984), Jak básníkům chutná život (1987), Konec básníků v Čechách (1993), Jak básníci neztrácejí naději (2004) a prozatím poslední díl s názvem Jak básníci čekají na zázrak je z roku 2016.

Ve všech filmech se v hlavní roli objevil Pavel Kříž jako doktor Štěpán Šafránek. Jeho filmové lásky se však střídaly. Jak se herci od premiér jednotlivých snímků změnili?

Štěpán Šafránek – Pavel Kříž (58)

Pavel Kříž, FOTO: Profimedia, Česká editoriální fotografie

Kdo by neznal Štěpánka? Role, která jej proslavila a poté se již obsazení do dalších filmů, seriálů a pohádek jen hrnuly. Věděli jste, že Kříž chtěl být už jako dítě lékařem? Dokonce se snažil dostat na gymnázium, aby mohl pokračovat na lékařské fakultě, bohužel neúspěšně. Poprvé si zahrál jako dvacetiletý ve filmu Kopretiny pro zámeckou paní. V r. 1983 se objevil v úspěšné a stále vysílané pohádce O statečném kováři v roli Mikeše. V r. 2005 si zahrál v seriálu Ulice, nedávno v seriálech Labyrint, První republika, Lynč a Inspektor Max. Z filmů jmenujme například Marie Terezie, Kouzelník Žito nebo Věčně tvá nevěrná.

Dokonce si zahrál po boku Toma CruiseMission: Impossible – Ghost Protocol (moc se na place neohřál, po necelé minutě jej zabili). Aktuálně je jako herec stále aktivní. Před lety se ale odstěhoval do Kanady, kde dostal i občanství. Na univerzitě ve Vancouveru vystudoval psychoterapii. Díky pobytu v zahraničí se seznámil se svojí partnerkou – Bonnie Glover. Letos se objeví v minimálně pěti filmech, takže se herecky stále velmi činí.

Píšťalka – Eva Vejmělková (50)

Eva Vejmělková, FOTO: Profimedia, Česká editoriální fotografie

Eva Vejmělková je česká herečka, básnířka, scenáristka a psychoterapeutka. Herectví vystudovala na konzervatoři v Ostravě a psychologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Kromě herectví se tedy profesionálně věnuje právě psychologii a práci s drogově závislými. Před kamerou se poprvé objevila ve filmu Modrá hodina (1984), proslavila se ale až o rok později v komedii Fontána pre Zuzanu. V roce 1987 si zahrála právě Píšťalku ve filmu Jak básníkům chutná život. Větší roli získala také v seriálu Chlapci a chlapi (1988) a v několika pohádkových filmech pro děti Kačenka a strašidla, který měl i seriálovou verzi. Nedávno jsme ji mohli vidět ve filmech Muzzikanti a Kluci z hor.

Jeskyňka – Adriana Romanová-Tarábková (53)

Adriana Romanová, FOTO: Petr Lemberk / MAFRA / Profimedia

Slovenská herečka, která se u nás proslavila jako žákyňka „Jeskyňka“ v Jak básníci přicházejí o iluze (1984). „Jsi modrá jako hladina, jsi řeka, která usíná, jsi jako nebe za úsvitu a věříš na lži ze soucitu…“ tuto básničku jí složil Štěpánek, aby jí vyznal lásku. Téhož roku se objevila v pohádce Král Drozdí brada po boku Lukáše Vaculíka. V r. 1993 hrála poslední roli v Konec básníků v Čechách a od té doby se herectví nevěnuje.

Vendulka – Eva Jeníčková (55)

Eva Jeníčková, FOTO: Profimedia, Night Star

Poznáváte Vendulku utěšitelku? Já myslím že určitě. Poprvé se objevila ve filmu Tři od moře jako patnáctiletá. O 3 roky později získala roli Mariky v kultovním snímku Sněženky a machři, kde hrála dceru ředitele základní školy, kterého ztvárnil Radoslav Brzobohatý. Známou se stala i díky roli již zmíněné Vendulky v „básnících“. Znovu se objevila i v pokračování Sněženek a machrů po 25 letech. V roce 1991 odešla do Ameriky, kde se trvale usadila. Nyní je zpět v ČR kvůli natáčení seriálu Polda, kde se znovu sešli s Davidem „Kendym“ Matáskem.

Popelka – Tereza Brodská (51)

Tereza Brodská, FOTO: Profimedia, Night Star

Dcera Vlastimila Brodského a Jany Brejchové vystudovala herectví navzdory tomu, že její herečtí rodiče nechtěli, aby se tak stalo. Dokonce ji jako dítě vodili do divadla, aby jí znechutili tento obor. Jako malou ji několik let vychovávala sestra Jany Brejchové – Blanka. Od roku 1986 se objevuje na divadelních prknech. Svůj první film (Slečna Golem) natočila jako teprve čtyřletá, kde si zahrála po boku své matky. Se svým otcem si zase zahrála o 5 let později v rodinné komedii Ať žijí duchové. Známější se stala opět díky „básníkům“. A následně si zahrála s Pavlem Křížem v seriálu Ulice, kde ztvárnili mileneckou dvojici.

Veverka – Michaela Badinková (40)

Michaela Badinková v Show Jana Krause, FOTO: reprofoto YouTube kanál Show Jana Krause

Herečka je původem ze Slovenska. I když hrála i před natáčením básníků, až role „Veverky“ v Jak básníci neztrácejí naději z roku 2004 ji přinesla úspěch a slávu. O rok později získala roli v nekonečném seriálu Ulice, kde si zahrála profesorku Lenku. Tu (stejně jako Brodskou) svedl v seriálu opět Pavel Kříž. Nyní ji můžeme vídat jako doktorku po boku Čestmíra Mázla (Petr Rychlý) v seriálu Ordinace v růžové zahradě a nebo v pořadu Tvoje tvář má známý hlas.

Zlatá rybička – Linda Rybová (43)

Linda Rybová, FOTO: David Sedlecký, licencovaný pod CC BY 3.0, commons.wikimedia.org

Na Pražské konzervatoři vystudovala kromě herectví i balet. Dříve byla obsazována spíše do pohádek (Žabí princ, Čarodějky z předměstí, Jaké vlasy má zlatovláska a další). Po svém ztvárnění nešťastné dívky ve Vodníkovi z Kytice přišly nabídky i na filmy, a následně spoustu seriálů. Opět již zmiňovaný seriál Ordinace v růžové zahradě, kde měla roli zdravotní sestry Kamily Váchové a nebo seriál Ohnivý kuře a Ulice, ve kterých se objevuje nyní. Natáčela také pořad Herbář, který se svou kolegyní Kateřinou Winterovou moderovala. Před dvěma lety se objevila jako Zuzana Rybářová po boku Štěpána Šafránka.

Borůvka – Miroslava Šafránková (61)

Miroslava Šafránková, FOTO: Profimedia, Česká editoriální fotografie

Tato rodačka z Brna stála před kamerou poprvé jako šestnáctiletá. Jednalo se o film Robinsonka. Pak přišly na řadu filmy jako Malá mořská víla (1976) a Jak svět přichází o básníky (1982). Nějakou dobu žila v zahraničí. Kvůli roli Arabely v pohádkovém seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek se vrátila zpět. V Praze vystudovala Vysokou školu ekonomickou a získala titul inženýr. Herectví pověsila na hřebík a nyní je majitelkou tiskové agentury v Praze. Její sestrou je Libuše Šafránková.

-reklama-