Když se řekne Stephen King, tak se nejspíš každému čtenáři či filmovému divákovi vybaví žánr horor. Příjmení „King“ ke Stephenovi sedí jako ulité, neboť je to právě on, kdo vdechl život 61 románům a více jak 200 krátkým příběhům. Většina jeho tvorby obsahuje prvky hororu a nadpřirozena. To vše pak doplňuje nespoutaná americká krajina, ve které se jeho příběhy nejčastěji odehrávají. Tato ikona hororu a myslím, že nebudu lhát, když řeknu, že i americké literatury, slaví 21. září 2020 své 73. narozeniny. Připomeňme si proto jeho cestu k nekorunovanému králi hororu.

Stephen Edwin King se narodil 21. září 1947 ve městě Portland ve státě Maine. Autorův rodný stát se později stal předmětem dějiště více než poloviny jeho knih. Rodiče Stephena Kinga byli Donald Edwin King a Nellie Ruth Pillsbury King. Dětství neměl malý Stephen vůbec jednoduché. Otec od rodiny odešel tak, že si odskočil na cigaretu a už se nevrátil.

Kingova matka pak vychovávala sama dvě děti: malého Stephena a jeho staršího adoptovaného bratra Davida. Dá se říct, že náklonnost pro hororové povídky podědil po své matce. Ta totiž měla hororové povídky moc ráda. Velký vliv na Stephena měl také jeho strýc, který mu vyprávěl strašidelné příběhy a brával jej do kina na hororové klasiky.

Sám autor pak tvrdí, že jeho tvorbu výrazně ovlivnili jména jako Shirley Jackson (Dům na kopci), Edgar Allan Poe (Havran) či Bram Stoker (Dracula). Spolu s nevlastním bratrem pak na střední škole Lisbon High School v Maine přispívali do jejich vlastního amatérského časopisu Dave’s Rag.

Mladý Stephen v té době již věděl, že chce lidem vyprávět své vlastní hororové příběhy, a proto posléze zamířil na státní univerzitu v Maine, kde také úspěšně dokončil obor anglická literatura. Během studia na univerzitě začal nejen psát a publikovat své první povídky do místního časopisu, ale také se zde při práci v knihovně seznámil se svou budoucí chotí, Tabithou.

Embed from Getty Images

Po úspěšném dokončení univerzity čekaly Kinga těžké časy. Marně hledal práci učitele, a tak téměř rok střídal nejrůznější profese, z nichž nejabstraktnější je asi práce v prádelně. Navzdory tomu se nevzdával psaní a neustále vymýšlel nejrůznější povídky. Roku 1971 si vzal svou životní lásku Tabithu a začal pracovat na veřejné střední škole v Hampdenu.

Platově si však nikterak nepolepšil a byl rád, když svou rodinu uživil. Zhruba někdy v této době se začíná Kingovi rýsovat nápad, že by mohl napsat román Carrie. Autor byl však se svým textem nespokojen a rozhodl se své dosavadní poznámky doslova zahodit do koše. Tam je našla později jeho žena Tabitha, které se naopak líbily a přemluvila manžela, aby román dokončil.

Díky Billu Thompsonovi a nakladatelství Doubleday se o románu Carrie dozvěděla širší veřejnost a King tak slavil úspěch. Nejenže za román dostal více než slibný honorář, ale udělal si jím také jméno na trhu. Jen pro zajímavost, za první vydání autor dostal v přepočtu na dnešní měnu přibližně 14 525 $, tedy 328 136 Kč. Za prodaná práva pak zhruba 2 300 000 $. V přepočtu na českou korunu zhruba 51 959 645 Kč.

Po tomto úspěchu se King rozhodl stát spisovatelem na plný úvazek, a tak skončil jako učitel na střední škole a začal se živit jako spisovatel na volné noze. Během toho však onemocněla jeho matka, a tak se spolu s jeho ženou přestěhovali do jižní části Maine, kde napsal svůj další román Prokletí Salemu (Salem’s Lot).

Kingova matka nedlouho poté umírá a autor se stěhuje do státu Colorado do města Boulder. Tam napsal svůj další úspěšný román Osvícení (The Shining). V té době měl autor problém s alkoholismem, což také promítl do ústřední postavy tohoto románu, Jacka Torrance. Po vydání si románu všiml úspěšný režisér Stanley Kubrick.

Ten v té době hledal příhodnou knižní hororovou předlohu pro jeho připravovaný film. Měl s tím však velké problémy, neboť se mu žádný tehdejší hororový román nelíbil, tedy do chvíle, než narazil na ten od Kinga. Jako jediný mu přišel zajímavý a rozhodl se jej přenést na bílá plátna kin.

Embed from Getty Images

Dnes se většina z nás dívá na Osvícení z roku 1980, jako na kultovní hororovou klasiku. Není se čemu divit, Stanley Kubrick odvedl opravdu bravurní práci, stejně tak pak hlavní hrdina Jack Nicholson. Autor knižní předlohy byl však s filmem více než nespokojen a Kubrickovi nikdy neodpustil změny, na kterých se režisér ve scénáři dopustil, ostatně proto si King prosadil o několik let později Osvícení nové, ke kterému si sám napsal scénář. Film však nesklidil pozitivní ohlasy ani u kritiků ani u diváků.

Díky řadě kvalitních románů a jejich filmových adaptací se stal Stephen King hororovým klasikem. O jeho knihy byl čím dál tím větší zájem, stejně tak pak o jejich filmové adaptace. Ne však každý snímek na motivy Kingovy knihy zaznamenal úspěch, ba naopak. Filmy podle jeho knih bývají spíše béčkové. Jsou mezi nimi však i výjimky, které se zapsaly do historie kinematografie a některé z nich se staly dokonce nejlépe hodnocenými filmy vůbec.

Zmiňme např. snímky Franka Darabonta Vykoupení z věznice Shawshank (1994), Zelená míle (1999) nebo novější Mlha (2007). Za vidění stojí také osobitý snímek Stůj při mně (1986), Nadaný žák (1998) od Bryana Singera, Srdce v Atlantidě (2001) s Anthonym Hopkinsem v hlavní roli, dvoudílná filmová adaptace stejnojmenného románu To z roku 2017 a následně druhé pokračování To Kapitola 2 z roku 2019. V téže roce jsme mohli vidět také další dva horory: první z produkce Netflixu Ve vysoké trávě (2019) a druhý, který navázal na úspěšný snímek Osvícení z roku 1980 – Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019).

V rámci filmových adaptací Kingových děl musíme zmínit i jeho zatím jediný režijní počin. Snímek Vzpoura strojů z roku 1986 si King sám zrežíroval a napsal k němu i scénář. Ten psal pak ještě k řadě dalších adaptací jeho knih. Autor úspěšných hororových románů si také libuje v tzv. cameo rolích ve filmech na motivy jeho knih. Naposled jsme jej mohli zahlédnout jako prodavače v městečku Derry ve filmu To Kapitola 2 (2019).

Knihy Stephena Kinga patří dodnes k těm nejprodávanějším a autor obecně se řadí ke komerčně nejúspěšnějším literárním autorům posledních několika dekád. Inspiraci hledá často ve svém dětství a změti zážitků pocházející z něj. Patří k autorům, kteří umí krásně vylíčit atmosféru a pracovat s hlavními postavami, kterými často bývají děti.

King je velkým milovníkem hudby. Oblíbeným žánrem je rock, o čemž svědčí i fakt, že byl členem rockové kapely Rock Bottom Remainders. Členem kapely byl i Matt Groening, autor oblíbené žluté rodinky Simpsonových. Roku 2012 zemřela zakladatelka kapely Kathi Kamen Goldmark. Kapela se o měsíc později rozpadla.

Embed from Getty Images

Stephen King je autorem více jak 60 románů a 200 povídek. Některé jeho knihy vyšly pod pseudonymem Richard Bachman. Jeho díla bývají často tak obsáhlá, že dělají problém i filmovým tvůrcům. Proto také můžeme hledat Kingovy stopy i v řadách televizních seriálů, kde se příběh rozvíjí pomaleji a postavy mají více prostoru ukázat, co jsou doopravdy zač. Jmenujme např. seriály Pod kupolí (2015), 11.22.63 (2016), Castle Rock (2018) či nejnovější Outsider (2020).

Dům Stephena Kinga v americkém Bangoru v Maine, FOTO: Pixabay

Momentálně žije v Bangoru v Maine, kde vlastní velký dům, který pravidelně navštěvují zástupy turistů. Se svou ženou Tabithou má tři děti – Naomi Rachel, Joe Hill a Owen Phillip – a čtyři vnoučata. Kolem Vánoc s rodinou vždy vyráží na dovolenou na Floridu. Je držitel hned několika literárních ocenění.

Autor slaví 21. září 2020 své 73. narozeniny. Popřejme mu proto všechno nejlepší a doufejme, že nás bude ještě dlouhou dobu zásobovat svými romány a hororovými povídkami.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz