Opouštím pomaličku španělskou půdu a ocitám se v Portugalsku. Ani si to neuvědomíte, přece jenom je to jako hranice mezi Českem a Slovenskem. Cílem mé cesty je Porto a samozřejmě i místa, kde se točil Harry Potter.

Do samotného Porta jsem se dostal hodně zajímavým způsobem. Ze Španělska jsem se nechal zavést do města Fafe, odkud vedly čtyři různé cesty do Porta. Já jsem si vybral tu údajně nejkratší a spoléhal na to, že bude nejvíce frekventovaná. Asi po hodině stopování u kruhového objezdu před mýtnou branou mi zastavil chlápek, který se mi smál, proč jsem si vybral zrovna tuto cestu. Vysvětlil jsem mu, že nejsem zdejší, neznám to tu a že stopuju proto, že se snažím objet svět.

Pozvánka na pivo na sebe nenechala dlouho čekat, a když jsme dorazili do jeho oblíbené restaurace (odhaduju, že byla oblíbená, protože ho tam každý znal), okamžitě jsem se tam stal největší celebritou, která kdy v tomto městečku byla. Po pár chvilkách se zdejší hospoda naplnila k prasknutí a já jsem pomalu nestíhal psát odpovědi do překladače, abych uspokojil všechny zvědavce. Popíjeli jsme pivo Super Bock mini, které teda bylo opravdu „mini“, jelikož flaška měla asi jen dvě deci.

Když sem do sebe vyklopil první, druhé i třetí pivo na ex, hodně lidí se tomu začalo divit, jak je to možné. Tak jsem jim vysvětlil, jak to u nás chodí s velkým pivem a hned to bylo všem jasné. Dostal jsem i najíst a pak za mnou přiběhl malý kluk, který mi přinesl ručník a šampon a pobídl mě, abych jej následoval. Samozřejmě jsem šel a octl jsem se v kabině jednoho fotbalového klubu, kde jsem se řádně vysprchoval. Po návratu na mě však čekalo i další překvapení.

Když jsem se vrátil do hospody, na stole na mě čekalo další jídlo, pivko i troje nové kraťasy. Prý jim ty moje připadaly příliš špinavé (dle mého byly špinavé jenom trošku). Zhruba za tři hodinky vidím, jak před hospodou zastavuje mercedes a otevírá kufr. Muž začal do mercedesu nakládat můj batoh a tak jsem neváhal a rozeběhl jsem se za ním v domnění, že mi to chce ukrást. Naštěstí bylo všechno úplně jinak a majitel hospody mi vysvětlil, že je to jeho kamarád, který pro mě přijel až z Porta.

Ten chlapík z mercedesu byl César. Člověk, který vážil cestu z Porta kvůli tomu, aby mě do něj znova odvezl (jde o nějakých 120km). César pracuje coby kapitán GNR, což je něco obdobného, jako naše kriminálka. Po cestě mi dokonce na benzince koupil večeři, a když jsme přijeli na místo určení, dal mi klíče od své dodávky, abych v ní přespal. Prý to venku v ulicích není bezpečné. Ráno mi pak pomohl najít místo, které jsem hledal především.

Šlo o knihovnu, ve které se točil Harry Potter a kde našla inspiraci k napsání knihy o malém čaroději právě J.K. Rowlingová. Na fotkách i videu můžete videu je ona knihovna k vidění. V této knihovně prý dokonce napsala i první slova příběhu. Knihovna Lello byla zapsána do seznamu UNESCO a také byla vyhlášena, jako třetí nejkrásnější knihovna světa. Co se týká mne samotného, nemám důvod s tímto oceněním nesouhlasit. Je opravdu krásná.

Dalším místem, které jsem navštívil, je most PONTEDE DOMA MARIA PIA, jež je prací samotného Alexandra Gustava Eiffela. Ten je znám samozřejmě především Eiffelovou věží v Paříži. Jeho následovník Theophile Seyrig postavil o kousek dál dokonce dvoupodlažní most krále Ludvíka I. No a mosty samotné vám v paměti zůstanou na dlouho. To samé lze říci o řece Douro, kde si obyvatelé Porta chodí odpočinout. Loví si zde ryby a ty poté ihned jdou na gril, aby si na nich mohli pochutnat.

Pokud tedy hledáte krásné místo k přemýšlení, není nad to zajet do Porta, dát si sklenku výborného vína (samozřejmě portského) a dívat se na řeku Douro a krásné mosty opodál. Je to nádhera.

Cestovatel Jarda

[fbcomments]

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz