Star Lord, Gamora, Drax ničitel, Rocket a Groot – takto známe skupinku hrdinů plující Vesmírem a ochraňující naši Galaxii z filmového zpracování. Věděli jste ale, že v komiksových sešitech se členové značně liší? Pojďte se podívat na pár zajímavostí, které jste o Strážcích Galaxie pravděpodobně nevěděli.

Původní komiksová sestava

Když se na konci 60. let formulovalo složení skupiny hrdinů, později známých jako Strážci Galaxie, scenárista Arnold Drake společně s umělcem Genem Colanem tomuto projektu moc nevěřili. Prvním členem byl tzv. ,,Major Victory“ (leden 1969) a v průběhu let se k němu přidali i další hrdinové. Charlie-27, Martinex, Yondu, Starhawk, Nikki, Aleta Ogord, Replica, Talon a nakonec i Yellowjacket. Ve finále však vyšlo najevo, že vesmírná dobrodružství propojená silnou dějovou linkou dokázala čtenáře zaujmout a i díky tomu Strážci Galaxie získali za dobu své existence velký obdiv.

Krystalového mimozemšťana Martinexe (Michael Rosenbaum) si navíc můžeme povšimnout na začátku filmu, kdy doprovází Stakara Ogorda (Sylveter Stallone).

FOTO: Marvel comics

Digitální efekty a obsazení

Pokud se podíváme na postavu Groota (hlas Vina Diesela) a Rocketa (hlas Bradleyho Coopera), uvidíme, že jsou obě postavy vytvořeny pomocí CGI. Úvodní taneční scénu si však režisér snímku, James Gunn, odtančil sám ve speciálním ,,motion-capture“ obleku, kterou poté tvůrčí tým digitálně dokresloval necelé 2 roky. Geneticky naprogramovaného a otrlého mývala Rocketa ztvárnil v obou filmech herec Sean Gunn, bratr režiséra Jamese Gunna, taktéž pomocí motion-capture obleku.

Hodiny strávené v maskérně 

Jednotlivé postavy si lze uchovat v paměti zejména díky vizáži, na které tým maskérů pracoval nepřetržitě několik hodin v kuse. Karen Gillain (Nebula) musela sedět na jednom místě 2,5 hodiny, aby se make-up nerozetřel a v prvním díle dokonce celých 5 hodin. Mimo to si kvůli roli ve Strážcích Galaxie (2014) oholila hlavu. Dave Bautista (Drax) je typický díky své vypracované postavě, na kterou tým maskérů nanášel make-up pro změnu zhruba 90 minut. Po natáčení pak trávil další půlhodinu v sauně, aby šly barvy vůbec umýt.

FOTO: Disney

Digitální úpravy a omlazení

Jednu z hlavních postav si zde střihne také Kurt Russel, ze kterého se vyklube otec Petera Quilla (Starlord / Chris Pratt) a záporná postava v komiksech známá jako živoucí planeta Ego. Na začátku filmu, kdy je nám představena jeho minulost, tvůrci použili technologii tzv. omlazení, aby představitel vypadal zhruba jako v 80. letech. Režisér poté prozradil, že inspirací byla Kurtova role v hororovém snímku Věc (The thing/ 1982).

FOTO: Disney

Problém s autorskými právy

Když začal James Gunn pracovat na scénáři ke druhým Strážcům Galaxie, rozhodl se trochu vybočit z komiksové předlohy a místo mimozemšťana J’Sona Peterovým otcem udělat zmíněného Ega. Marvel mu poté sdělil, že na postavu však nemají práva, neboť ty vlastní společnost 20th Century Fox (nyní již pouze 20th Century Studios). Jelikož chtěl Gunn pracovat pouze s postavou Ega, slušně se zeptal vedení společnosti Fox, zda-li by přece jen nemohli udělat výjimku a postavu mu zapůjčit. Zaměstnanci souhlasili, ovšem jen na oplátku za to, že při natáčení prvního Deadpoola (2016) budou moci naložit se schopnostmi Negasonic Teenage Warhead po svém.

S filmem se pojí i citová vazba

Chris Pratt po premiéře snímku během rozhovoru oznámil, že mu herečtí kolegové, tvůrci a celková atmosféra natáčení pomohli dostat se přes smrt svého otce. Daniel Clifton Pratt jej totiž opustil díky roztroušené skleróze během příprav a natáčení filmu Jurský svět (2015), kdy byl Chris velmi zaneprázdněn a nechtěl kvůli osobní tragédii zdržovat chod produkce.

Snímek, který režisér popsal jako ,,Příběh citové vazby otce se synem“ mu otevřel oči a celkový vizuál s emočně napjatým scénářem a empatickým obsazením dopomohl k tomu, aby si herec uvědomil fakt, že odchod jednoho z rodičů je silná, leč nenávratná událost.

Na výšce záleží

Jedním z důvodů, proč byla do role Kismet / Ayesha obsazena divadelní herečka Elizabeth Debicki je překvapivě výška. Ta čítá dohromady bezmála 190 cm, leč přesto jí chyběl malý kousek k tomu, aby se vyrovnala své komiksové předloze. V sešitech totiž měří Ayesha rovné 2 metry a váží 176 kg. To vyřešili tvůrci tak, že Debicki nasadili speciální obuv s vysokou a velmi tvrdou podrážkou.

Máte rádi filmové zpracování Strážců Galaxie? Který charakter Vás zaujal nejvíc? Nezapomeňte sledovat web i nadále, neboť chystáme plno novinek a aktualit ohledně třetího dílu! 

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz