Komedie Světáci režiséra Zdeňka Podskalského měla premiéru v roce 1969. Oblíbený příběh o třech venkovských fasádnících, kteří mají jeden společný sen, a to zažít alespoň jednu noc v prostředí velkoměsta. Aby na nich nikdo nepoznal jejich „nesvětáskou“ profesi a prostý vesnický původ, musí vynaložit nemalé množství peněz a také velké úsilí, aby i jejich chování a vystupování působilo honosně a vzdělaně. Trojici světáků si zahráli přední čeští herci v podání Jiřího Sováka, Vlastimila Brodského a Jana Libíčka, jejichž vyučování společenského chování se neujal nikdo jiný než šarmantní Oldřich Nový. Něžné pohlaví ve filmu zastoupily skvělé české herečky Jiřina Jirásková, Jiřina Bohdalová a Iva Janžurová, které ztvárnily lehké slečny. Již samo herecké obsazení vypovídá, že tento snímek stojí opakovaně za zhlédnutí. Komedii můžete vidět na ČT1 15. prosince ve 14:50 a na ČT3 o den později v 16:35.

-reklama-


O tom, že film je opravdu velmi oblíbený svědčí i fakt, že byl dokonce zpracován do divadelní podoby. O to se zasloužil herec Jiří Vobecký.

Režisér musel snímek obhajovat před dramaturgy z Barrandova. Těm se příliš nelíbila nejen břitká satira, ale hlavně herec Oldřich Nový. K zákazu celého projektu málem vedly jeho narážky, týkající se doby po únoru 1948.

Nový po prvním přečtení scénáře váhal a chtěl roli odmítnout. Herec, kterému bylo tehdy již 70, všechny nabídky na natáčení velmi pečlivě zvažoval. Nakonec roli přijal poté, co scénář upravili.

Scénu, ve které byla Jiřina Bohdalová jako Božka spoře oblečená, museli několikrát opakovat. Když ale opět zaznělo režisérovo „STOP“, ohradila se, že co bylo zase špatně. Podskalský jí prý tehdy laskavě odvětil, že můžou klidně pokračovat, pokud jí nevadí, že má jedno ňadro venku.

Světáci, FOTO: © Karel Šebík, Distr. Česká televize

Kultovní komedie se začala natáčet krátce po srpnové okupaci roku 1968. To se odrazilo i na náladě na natáčecím place. Režisér se tedy snažil herce namotivovat, a tak jim dal prostor pro jejich improvizaci. Ne všechny jejich nápady ale prošly, protože některé nedovolovala tehdejší doba. S původním scénářem nebyli všichni spokojeni, a tak ho Podskalský spolu s Jiřím Sovákem během jednoho jediného dne upravili pro spokojenost všech. Za spoluautorství na scénáři dostal Sovák navíc ještě 9,000 Kč od produkce.

Improvizaci můžete vidět například u nezapomenutelné slovní výměny žen: „Sedni si.“ „Já sedím.“ „Ona sedí.“ „Ty sedíš?“ „Já sedím.“ „No, my sedíme.“. Ta totiž vznikla až když se usazovala Ivy Janžurová na židličku, mezitím co Jiřina Bohdalová a Jiřina Jirásková zasedly do sofa. A samozřejmě i sám mistr improvizátor Vladimír Menšík má zde své zásluhy. Například když jako Jaroušek leze z okna na lešení, tak říká Jiřině Bohdalové jako Božce: „Hele, Božka, že je támhleto múzeum!“. Sama Bohdalová prý tehdy měla co dělat, aby se udržela a nevybuchla smíchy.

Vratislav Blažek, který napsal scénář snímku, se natáčení a ani premiéry nezúčastnil. Emigroval totiž po srpnu 1968 do Německa.

Světáci, FOTO: © Karel Šebík, Distr. Česká televize

Zdroj informací: ceskatelevize, fdb.cz, csfd.cz

-reklama-