Při sledování zpráv z celého světa lze snadno dospět k názoru, že se ubíráme velmi nebezpečným směrem. Jak jinak si vysvětlit, že i v zemích s dlouholetou demokratickou tradicí, kde je svoboda slova zaručena ústavou, jsou dnes lidé trestáni pouze na základě odlišného názoru a pod záminkou politické korektnosti se zde odehrává nový hon na čarodějnice.

Velmi neblahý dopad má nedělní rozhovor, který americké televizní stanici poskytli princ Harry a jeho manželka Meghan. Zatímco beztrestně pronesli (a to bez jakýchkoliv důkazů), několik velmi vážných obvinění na adresu britského královského dvora, ti, kteří jejich slova zpochybnili, se dostali do problémů. Patří k nim i populární britský novinář a moderátor Piers Morgan, který na televizní stanici ITV uváděl pořad „Dobré ráno, Británie“. Mimochodem, právě tato televize v pondělí odvysílala záznam celého rozhovoru a nenechalo si ho ujít více než dvanáct milionů Britů.

Co ti řekli?

Jenže, pouze kvůli tomu, že Morgan dal hlasitě najevo, co si o tomto výbušném interview myslí a netajil se tím, že Meghan moc nevěří, přišel o svůj post. Na rozdíl od slavné moderátorky Oprah Winfreyové, zpovídající slavný pár, se snažil upozornit na řadu kontroverzních okamžiků. Když například Meghan naznačila údajné rasistické chování, jemuž čelila v Buckinghamském paláci, v reakci na to se zeptal: „Za kým jsi šla? Co ti řekli?“.

Stačilo pár hodin a vedení ITV hodilo svého populárního moderátora přes palubu. Generální ředitelka Carolyn McCallová se vzápětí nechala slyšet, že ona sama Meghan věří, aniž ovšem uvedla důvody proč. Piers Morgan přesto na svých slovech trvá, a na svém Twitteru zveřejnil tento vzkaz: „Někteří lidé si myslí, že svoboda projevu je, že mohou svobodně říkat, co se jim líbí, ale pokud jim na to někdo něco řekne, jsou pobouření. V pondělí jsem řekl, že nevěřím Meghan Markle v jejím rozhovoru pro Oprah. Měl jsem čas se nad tímto názorem zamyslet a stále jí nevěřím. Pokud vy ano, je to v pořádku. Pro svobodu projevu bych zemřel. Díky za všechnu lásku i nenávist. Končím, abych trávil více času se svými názory.“

O rozhovoru své dcery se přitom kriticky vyjádřil i otec Meghan Thomas Markle a je zajímavé, že tak učinil rovněž v exkluzívním rozhovoru pro televizi ITV. Na rozdíl od většiny médií upozornil i na fakt, že byl skandální pořad odvysílán v době, kdy manžel královny Alžběty II. princ Filip leží ve vážném stavu v nemocnici. Vyjádřil také své přesvědčení, že britská královská rodina není rasistická a naopak k ní chová značný obdiv. Podle něj je spíše rasistická Amerika: „Los Angeles je rasistické, Kalifornie je rasistická, ale ne Britové,“ řekl doslova. Netajil se svým zklamáním nad tím, co Meghan vyvolala, podle něj se jí spíše jenom někdo hloupě zeptal, než že by šlo o rasismus.

Rodinné třenice

A není od věci připomenout, že mezi Meghan a jejím otcem panují dlouhodobě špatné vztahy. Zatímco Harry si postěžoval, že mu jeho otec, princ Charles, nebere telefon, Thomas Markle uvedl, že Meghan se naposledy ozvala, když byl v nemocnici. Podobně je Meghan rozhádaná i se svou nevlastní sestrou Samanthou. Ta mimochodem na svém Twitteru před časem uvedla, že se Meghan chová nelidsky vůči členům své rodiny. Není to poprvé, co Meghan čelila tvrdé kritice svého okolí, ať v Americe, či Británii. Seriózní deník The Times například zveřejnil informace o tom, že Meghan údajně šikanovala své podřízené v paláci a ponižovala je. Ale to, jak se zdá, není v dnešní době až tak podstatné.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz