Americký herec, scenárista a režisér Sylvester Stallone se proslavil především jako boxer Rocky Balboa a veterán z Vietnamu John Rambo. Sly, jak je mu často přezdíváno, oslavil v červenci své 74. narozeniny, na důchod to však zatím rozhodně nevypadá. Čemu se dnes veterán akčního filmu věnuje?

Stallone se narodil 6.7.1946 v New Yorku a vyrůstal se svým bratrem v italsko-americké rodině. Po rozvodu rodičů bydlel střídavě u každého z nich nebo na internátě. Jeho otec Frank byl kadeřník a matka Jacqeline se živila jako astroložka a pořadatelka ženských zápasů. Častokrát měnil školy kvůli šikaně, dříve to nebyl ten slavný a oblíbený krasavec, jak by si někdo mohl myslet. V šestnácti letech se trvale přestěhoval ke své matce a začal chodit na speciální školu, kde přišel právě k boxu. Netrvalo to dlouho a dokonce mu bylo díky sportovnímu talentu uděleno stipendium.

Rocky II (1979), FOTO: Profimedia

V roce 1969 se opět vrátil do New Yorku. Pracoval v barech a hospodách. První role přišla ve filmu Banáni (1971) od Woodyho Allena, kde si zahrál pouze vedlejší postavu. V roce 1974 se poprvé oženil. Sám toto období popisuje jako nejtěžší, protože vyjít s penězi pro něj a jeho manželku nebylo vůbec snadné. Brzy poté ale začal psát scénář k filmu Rocky, který byl inspirován jeho dosavadním životem. Díky tomu je Rocky Balboa tak autentickou postavou. Úspěch se nakonec stal skutečností. Povedlo se mu sehnat pro film producenty a dokonce si vyjednat hlavní roli, díky které se z něj stala velká hvězda.

Díky roli Rockyho byl Stallone poměrně specificky zaškatulkován a to právě do rolí akčních hrdinů, což ještě více potvrdila role Johna Ramba. První díl s válečným veteránem z Vietnamu nese název Rambo: První krev a byl uveden v roce 1982. V roce 1983 pak Sly režíroval taneční muzikál Staying Alive s Johnem Travoltou v hlavní roli. Mezi další jeho nezapomenutelné filmy patří Rocky IV (1985), Kobra (1986), Tango a Cash (1989), Demolition Man (1993), Cliffanger (1993), Soudce Dredd (1995) či Země policajtů (1997).

Rambo I (1982), FOTO: FTV Prima

Stallone patří mezi osobnosti, které se zajímají o to, co se kolem nich děje. Zajímá se tedy i o politiku, podporoval například americké prezidenty Bushe a Trumpa. Naposledy se Stallone objevil ve filmech Plán útěku 3 (2019) a Rambo: Poslední krev (2019). V posledním pokračování slavné série si to válečný veterán John Rambo rozdal s mexickým drogovým kartelem, který unesl vnučku jeho dávného přítele.

View this post on Instagram

Looking Sly! 😎

A post shared by Sylvester Stallone (@sylvesterstalloneofflcial) on

Sylvester Stallone aktuálně pracuje na filmu Tough as They Come (2020), který také režíruje, dále jej uvidíme ve snímcích Scarpa (2020), The Expendables 4 (2021), Samaritan (2021) a Little America (2021). Ke čtvrtému dílu Expendables píše i scénář. Zdraví mu i po sedmdesátce evidentně slouží a chuť k filmování neutichá, což je pro všechny fanoušky tohoto sympatického umělce jedině dobře.

View this post on Instagram

A man and his puppy! 😍

A post shared by Sylvester Stallone (@sylvesterstalloneofflcial) on

Herec byl celkem třikrát ženatý. Ve svých 28 letech se v roce 1974 oženil se Sashou Czack. Měli dva syny, Sage, který zemřel ve věku 36 let v roce 2012, a Seargeoha (41), kterému byl v mládí diagnostikován autismus. Pár se rozvedl 14. února 1985. Poté se Stallone v roce 1985 oženil s herečkou Brigitte Nielsen. Jejich manželství však trvalo pouhé dva roky. V květnu 1997 si vzal Jennifer Flavin, se kterou má dcery Sophii, Sistine a Scarlet.

Sylvester Stallone s manželkou Jennifer Flavin (vlevo) a dcerou Sophií Rose Stallone v Cannes 2019, FOTO: Profimedia
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR