Sylvester Stallone je americký herec, scenárista a režisér, který se proslavil především rolemi boxera Rockyho Balboy a vietnamského veterána Johna Ramba. Slavný Sly, jak je mu často přezdíváno, oslaví již 73. narozeniny. Nepochybně má za sebou spoustu úspěchů, které rozhodně stojí za připomenutí!

Jakmile někdo vysloví jméno Sylvester Stallone, každý si pod ním představí svalnatého chlapíka běhajícího po schodech ve filmu Rocky (1976) nebo neporazitelného válečného veterána Ramba (1972). Ve skutečnosti toho má na kontě opravdu mnohem více. V sedmdesátých letech byl nominován na Oscara, nejen jako herec, ale také jako scénárista Rockyho. Ve filmu Rocky ztvárnil hlavní postavu Rockyho Balboa, boxera, který se živí jako vymahač dluhů a kterému se čistě náhodou naskytne příležitost znovu dokázat něco velkého.

Sylvester Stallone v roce 1988, FOTO: Towpilot, licencovaný dle CC BY 3.0, commons.wikipedia.com

Po této roli se začal angažovat také v režírování filmů, ať už byly úspěšné či nikoliv. Na své konto si ale může přičíst i další úspěchy, jako třeba další filmové produkce, ale i několik písní. Jeho život plný vzrušení si však užívá plnými doušky.

Jaký byl ale úplný počátek jeho života? Stallone se narodil 6.7.1946 v New Yorku a vyrůstal v italsko-americké rodině s rodiči a bratrem. Po rozvodu rodičů bydlel střídavě u každého z nich nebo na internátě. Jeho otec Frank byl kadeřník a matka Jacqeline se živila jako astroložka nebo pořadatelka ženských zápasů. Častokrát měnil školy kvůli šikaně, dříve to nebyl ten slavný a oblíbený krasavec, jak by si někdo mohl myslet. V šestnácti letech se trvale přestěhoval ke své matce a začal chodit na speciální školu, kde přišel právě k boxu. Netrvalo moc dlouho a dokonce mu bylo díky sportovnímu talentu uděleno stipendium.

V roce 1969 se opět vrátil do New Yorku. Pracoval v barech a hospodách. První role přišla ve filmu Banáni (1971) od Woodyho Allena, kde si zahrál pouze vedlejší postavu. V roce 1974 se oženil s herečkou Sashou Czack. Sám toto období popisuje jako nejtěžší, protože vyjít s penězi pro něj a jeho manželku nebylo vůbec snadné. Brzy potom ale začal psát scénář inspirovaný svým dosavadním životem. Díky tomu je Balboa tak autentickou postavou. Úspěch se nakonec stal skutečností. Povedlo se mu sehnat pro film producenty a dokonce si vydupat hlavní roli, díky které se z něj stala velká hvězda.

Díky roli Rockyho byl Stallone poměrně specificky zaškatulkován a to právě do rolí hrdinů s obrovskými svaly, což ještě více potvrdila role Johna Ramba. První díl nese název Rambo: První krev (1982). V roce 1983 pak Sly režíroval taneční muzikál s Johnem Travoltou Staying Alive.

V devadesátých letech se pomalu posouval k mírnějším rolím a to třeba v akčním thrilleru Tango a Cash (1989), kde hrál s Kurtem Russelem, Cliffanger (1993) a v Nájemných vrazích (1995), kde si zahrál spolu s Antoniem Banderasem. Nakonec však přišla jeho vytoužená role, která vybočovala z řady akčních filmů, jelikož šlo o kriminální drama pod názvem Země policajtů (1997).

Sylvester Stallone s manželkou Jennifer Flavin (vlevo) a dcerou Sophií Rose Stallone v Cannes 2019, FOTO: Profimedia, Splash

Stallone patří mezi osobnosti, které se zajímají o to, co se kolem nich děje. Zajímá se tedy i o politiku, podporoval například americké prezidenty Bushe a Trumpa. Pokud jde o vztahy v rodině, vychází se svými členy dobře, jak sám popisuje. Se svým mladším synem se věnuje například malování obrazů, které pak prodává a výtěžek věnuje na podporu výzkumu autismu.

Naposledy se Stallone objevil ve filmech Creed II (2018) a Escape Plan: The Extractors (2019). V Creedovi II opět oživil svou roli legendárního Rockyho. Letos se dočkáme i závěrečného snímku ze série Rambo s podtitulem Poslední krev. Ve filmu si to válečný veterán John Rambo rozdá s mexickým drogovým kartelem, který unesl vnučku jeho dávného přítele. Podívejte se na ukázku:

Sylvester Stallone aktuálně pracuje i na scénáři k filmu The Expendables 4 (2020) a zahraje si Tough as They Come (2019), Omerta (2019) a Scarpa (2020). Zdraví mu i po sedmdesátce evidentně slouží a chuť k filmování neutichá, což je pro všechny fanoušky tohoto sympatického umělce jedině dobře.

-reklama-