Na letošní rok připadá nejen osmdesáté výročí narození Johna Lennona, ale také čtyřicáté výročí jeho předčasné smrti. Navíc je tomu padesát let, co se rozpadla nejslavnější rocková kapela všech dob, Beatles. Dodnes se spekuluje, co bylo vlastně skutečnou příčinou rozchodu legendární čtveřice, zda platí, že za vším stojí ženy, či by se Brouci dříve či později rozešli i bez nich. Po letech se ukazuje, že důvodů rozchodu bylo hned několik.

Ten, kdo si nenechal ujít dva výtečné víkendové dokumenty na ČT art, tentokrát věnované vzniku druhého samostatného Lennonova alba Imagine, leccos pochopil. Třeba, jak nesnesitelná musela být například pro tak výjimečného muzikanta, jakým je bezesporu Paul McCartney, existence Lennonovy osudové partnerky Yoko Ono. Traduje se, že v nahrávacím studiu zkušeným muzikantům radila, co a jak mají dělat a vytáčela je tak k nepříčetnosti.

Album, polité čokoládovou polevou

Názorně to dokazuje i unikátní snímek Gimme Some Truth, který vysílala Česká televize k nedožitým 80. narozeninám Johna Lennona v sobotu večer. Zatímco nesměle působící John vyťukával u klavíru tóny této krásné písně, Yoko se snažila svými radami neustále ovlivňovat finální podobu. Její vliv je patrný na celém albu a není divu, že podle Johna muselo být „polito čokoládovou polevou“, aby ho přijalo širší spektrum posluchačů. Ostatně, před tímto dokumentem ČT uvedla filmovou verzi celého alba Imagine, na němž se podílela Yoko. Její exhibice jsou vskutku nepřehlédnutelné, zatímco Lennon vedle ní působí jako pouhé křoví.

V Gimme Some Truth nechybí ani pasáže, v nichž se John nepřátelsky vyjadřuje o Paulovi. „Koho ještě zajímá?“ ptá se například jízlivě. Zajímavé je, že na nahrávání Imagine s ním naopak spolupracoval George Harrison, i když se tradovalo, že po rozpadu Beatles spolu členové této skupiny několik let nekomunikovali. Ostatně, Lennon se v té době často nechával s notnou dávkou nenávisti slyšet, že Beatles byli „zas*aní haj*lové“.

Vleklá krize

I když se oficiálně uvádí, že se Beatles rozpadli v roce 1970, jejich plíživý rozchod se odehrával již několik let předtím. Podle mnohých přitom hlavní roli sehrála jejich „zbytnělá ega“. Poslední kapkou k vlekoucí se krizi byl jak zhoubný vliv Yoko Ono, tak Paulovy ženy Lindy. Obě si geniální muzikanty doslova ochočily a svým zasahováním o chodu skupiny, jíž tak deptané neustálým dohledem fanoušků a médií, rozvrat urychlily.

View this post on Instagram

50 years ago, John and I had the idea to do the “WAR IS OVER! (If you want it)” campaign.⁣ ⁣ The experience and the memory of war was deeply imbedded in both our minds, and had become the springboard for our efforts to speak out for world peace. We did the “Bed-In for Peace”, unaware of the fact that we made our beds then, for life. Pairs of Acorns were sent to all heads of States of the world, asking them to be planted for Peace. “WAR IS OVER! (If you want it)” billboards were placed in main cities of several countries. We announced the birth of a Nutopian nation: a conceptual country anybody could join and be the ambassador of. Our white flag, and ordinary bed-sheet, symbolized a surrendering to Peace. “Give Peace A Chance” was our chant. “Imagine” was our anthem and a song of prayer. “Imagine all the people living life in peace.” This was a song asking people to imagine, to visualize, and realize our future. It was especially important that it was asking people to use the power of their own minds to make things happen.⁣ ⁣ The days of one hero building a castle for all of us are over. Our world is getting too complex for that. Now we need each of us to be a hero. The human race realized its dreams and innermost desires by wishing together. Sometimes, we got sidetracked and listened to destructive powers within us. When you read the history of the last century, you wonder how we ever survived its violent events. We did. And I am sure we will. They say the darkest hour is just before the dawn.⁣ ⁣ The road to Peace has been longer than John and I hoped it would be, but sitting here today as I write this, I can still see it waiting for us just over the horizon. Waiting for us to realize it’s already there.⁣ ⁣ love, yoko⁣ ⁣ Photo © Frank Barratt/Getty⁣ ⁣

A post shared by Yoko Ono (@yokoono) on

Hádky byly na denním pořádku a to nejen konflikty mezi Johnem a Paulem, ale i ostatními členy skupiny. Těm vadily Johnovy alkoholické i drogové excesy, stejně jako nadřazenost perfekcionisty Paula. A aby toho nebylo málo, jejich společnost Apple zápasila s finančními problémy, což se zdá až neuvěřitelné. Stejně tak se ani nechce věřit, že v atmosféře brutálních hádek a narůstající nevraživosti, vznikla skvělá alba Abbey Road a Let It Be.

Byly to peníze?

O mnoho let později se Paul McCartney k překvapení mnohých nechal slyšet: „Rozdělily nás peníze.“ A ještě větší šok způsobil, když se zastal Yoko Ono a prozradil, že se s Johnem těsně před tím, než byl zavražděn, zase sblížil.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz