Henry Thomas je americký herec, mezi jehož nejvýraznější role patří Elliot v kultovním filmu E.T. – Mimozemšťan. Thomas, který 9. září oslaví své 49. narozeniny, se v rozhovoru rozpovídal o detailech z natáčení Spielbergova filmu.

Henrymu Thomasovi bylo v době natáčení filmu jedenáct let a dnes po osmatřiceti letech má na svém kontě již poměrně dlouhý seznam rolí. Zahrál si například ve Formanově snímku Valmont (1989), dále ve filmech Legenda o vášni (1994), Moby Dick (1998), Gangy New Yorku (2002) či The Great Alaskan Race (2019).

Jak probíhal konkurz pro roli Elliota? A byl přítomný i Steven Spielberg?

Celý proces konkurzu byl poměrně krátký. Akorát jsem natáčel svůj první film v Texasu, Nebezpečný muž, jehož tvůrci byli Sissy Spaceková a její manžel Jack Fisk. Měli kancelář přímo naproti Spielbergovi, který zrovna připravoval Poltergeista. Jack věděl, že Steven hledá dětského herce pro svůj další projekt, dal dohromady sestřih mých scén a poslal je Spielbergovi. Na základě videa jsem byl pozván na konkurz, který vedl sám Steven Spielberg. Již jako malý jsem věděl, o koho jde a proč je to pro mě důležité.

Během konkurzu jsem se musel několikrát rozbrečet. Měl jsem nacvičený trik, kdy jsem myslel na svého psa z dětství, kterého zabili ostatní psi na ulici. Vždy mě vzpomínka dokázala rozbrečet. Den konkurzu byl současně i den, kdy jsem se dozvěděl, že jsem hlavní roli dostal. Byl to zároveň i jediný moment v životě, kdy jsem si byl při odchodu z konkurzu jistý, že jsem práci dostal.

Vryla se Vám nějaká konkrétní vzpomínka do paměti?

Celé natáčení pro mě bylo naprosto skvělou zkušeností. Neustále se kolem mě pohybovala spousta dětí v mém věku, což pro jedináčka z Texasu bylo něco neuvěřitelného.

Vkládali se do mě velké naděje a hodně se ode mne očekávalo. Zároveň jsem byl stále dítě a musel jsem plnit i povinnou školní docházku. Vzpomínám si, že jsem se učil tři hodiny denně ve speciálním karavanu. Když jsem nebyl na place nebo v maskérně, musel jsem se pořád učit.

Moc dobře si vzpomínám také na Drew Barrymore a její první větu: „V kolika filmech jsi už hrál?“ Odpověděl jsem jí, že tohle je můj druhý. Slyšel jsem jen: „Ach, chudáčku, já byla v sedmi.“ Tato věta vystihuje Drew úplně dokonale – již odmalička měla Hollywood pod palcem.

E.T. – Mimozemšťan, FOTO: FTV Prima

Byly během natáčení i momenty, kdy jste si řekl, že tohle nemůže nikdy fungovat?

Ach ano – a kolik! Měli jsme především technické problémy. Jeden z největších problémů celého natáčení byl E.T. a jeho oční víčka. Během scény mu neustále nefungovala. Levé se začalo zavírat, pravé mezitím začalo mrkat, a zase naopak. Přetáčení některých scén bylo opravdu nekonečné.

Co bylo ale velmi rozumné od Vás a Vašich rodičů, bylo to, že jste se po natáčení filmu stáhl do ústraní a na chvíli zpomalil, abyste měl normální život. Jak to dnes vnímáte?

Z velké části to bylo moje dobrovolné rozhodnutí. Má nově nabytá sláva vystrašila především rodiče. Matka, která vždy žila na venkově, nebyla z cestování po filmových studiích moc nadšená.

A jak vnímají E.T. Vaše děti?

Je to trochu nudná historka. Celý E.T. příběh jsem chtěl svým dětem předat jako jedno velké překvapení. Při promítání filmu jsem se jich nenápadně zeptal, zda poznávají mladého kluka na obrazovce. Moje dcera, které bylo tenkrát osm let, protočila oči a řekla: „Ano, tati, my víme, že tohle je ten film, ve kterém jsi jako malý hrál.“ Takhle reakce mě natolik překvapila, že jsem nebyl schopný ani odpovědět.

E.T. – Mimozemšťan, FOTO: FTV Prima

Vnímáte obsazení do role Elliota jako sílu osudu? Správné kroky ve správný okamžik?

Rozhodně, a nebylo to pouze na základě mojí zásluhy. Jednalo se především o rozhovory za zavřenými dveřmi, mezi důležitými lidmi. Myslím si, že můj konkurz byl pouze formalita. Chtěli se ujistit, že se dokážu rozbrečet. Když jsem vymáčkl pár slz, řekli mi, že je role moje.

Po uvedení filmu do kin jsem věděl, že je to senzace. Zároveň mi ale nedocházelo, že nemůžu na pár týdnů opustit domov. Pro mě, jako pro malého kluka, to bylo naprosto nepochopitelné. Moji rodiče si ale tvrdohlavě stáli za tím, že nic v našem životě měnit nebudeme.

Jaké to je, mluvit o E.T. i po tak dlouhé době?

Vždycky říkám, že je to to nejdelší tiskové turné, které jsem kdy zažil. Už to bude 38 let, a neexistuje rozhovor, ve kterém by o něm nepadla zmínka. Je milé vidět, že lidé i po takové době na film rádi vzpomínají. Myslím si, že pro každého herce je to největší odměna, kterou si může přát. Za vše jsem velice vděčný, přinesl mi spoustu skvělých příležitostí v kariéře i životě.

V roce 2018 jste měl velký comeback se seriálem Dům na kopci, který má vynikající hodnocení. Jste s projektem spokojený?

Na novelu od Shirley Jacksonové existuje již mnoha adaptací, ale konkrétně náš seriál, Dům na kopci, má velmi ojedinělý způsob ve vyprávění celého příběhu. Mike Flanagan, tvůrce a režisér, je velmi talentovaný muž, který je, dovoluji si říct, králem hororovém žánru. S výsledkem jsem víc než spokojený.

Jaké to bylo pracovat s pěti dětmi? Vzhledem k Vaší zkušenosti s natáčením již od dětských let máte pro mladé herce jistě pochopení. Snažil jste se pro ně být mentorem?

Všechny děti znaly moji roli v E.T., takže to pro mě byla určitá zodpovědnost. Na rozdíl ode mě jsou ale tyto děti velice talentované a profesionální. Například Violet McGrawová, které bylo během natáčení pouhých pět let, nikdy nezapomněla svůj scénář, přestože neuměla ani číst. V dnešní době bych mezi nimi jako dětský herec rozhodně neuspěl.

Jak se Henry Thomas změnil, můžete vidět na snímku níže.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz