Australský herec Heath Ledger se díky svým vynikajícím hereckým výkonům nezapomenutelně zapsal do světa kinematografie a do paměti diváků. Před třinácti lety však celý svět šokovala zpráva o jeho smrti. Talentovanému herci bylo pouhých 28 let a měl celou kariéru před sebou.

Kdyby byl Heath Ledger stále mezi námi, oslavil by 4. dubna své dvaačtyřicáté narozeniny. Odmala bylo jeho snem stát se celosvětově známým režisérem a jeho herecká kariéra mu k tomuto snu měla pomoci. Do paměti diváků se zapsal ve filmech Deset důvodů, proč tě nenávidím (1999), Patriot (2000), Příběh rytíře (2001), Zkrocená hora (2005) a naposledy díky nepřekonatelnému ztvárnění ikonického padoucha Jokera v Temném rytíři (2008). Mladý herec sklízel na všech frontách obrovské úspěchy a měl velmi dobře nastartováno k hvězdné kariéře.

Navzdory svému smyslu pro humor a talentu na komediální role, chtěl Ledger hrát především v dramatech a postupně se dostat ke své vysněné práci režiséra. Všechny sny a plány se však rozplynuly 22. ledna 2008, kdy byl herec nalezen ve svém bytě v New Yorku mrtvý. Původně se spekulovalo o sebevraždě, mluvčí lékařského vyšetřovacího týmu to však vyvrátila a uvedla, že smrt byla zaviněna nevhodnou kombinací několika typů antidepresiv a prášků na spaní. Z důvodu dlouhodobého fyzického vypětí a smíchání léků nastal srdeční kolaps.

Půl roku po jeho smrti vyšlo v kinech jeho poslední a zároveň i největší dílo, Temný rytíř, kde se objevil jako nezapomenutelný Joker, za kterého posmrtně získal jak Zlatý glóbus, tak Oscara. Zajímavostí je, že roli Jokera si o jedenáct let později zahrál jeho kamarád Joaquin Phoenix, který za stejnojmenný snímek získal několik ocenění.

Embed from Getty Images

Heath Ledger téměř za každé situace držel v ruce kameru a snažil se dokumentovat celý svůj život, o kterém jednou plánoval natočit celovečerní film. Jeho sen se splnil devět let po jeho smrti. Vznikl film Já, Heath Ledger (2017), kde byly použity jeho osobní autentické záběry v kombinaci s výpověďmi rodiny a přátel. Herec po sobě zanechal ze vztahu s herečkou Michelle Williams (Dawsonův svět, Venom) dceru Matildu Rose, která letos v říjnu oslaví 16. narozeniny.

Embed from Getty Images

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR