V pátek byly slavnostně zahájeny letní olympijské hry v Tokiu. Diváky budou dva týdny atakovat nejen vzrušující podívanou, kterou bezesporu obstarají nejlepší sportovní výkony, ale také řadou jiných událostí. Už nyní je jasné, že tak podivnou olympiádu jsme ještě nezažili, především kvůli celosvětové pandemii koronaviru. A nejspíše také s ohledem na nebývalé množství skandálů.

-reklama-


O nich už ostatně několik dní informují nejen sportovní, ale také zpravodajské stanice a evokují tím ty nejtemnější okamžiky v historii olympijského sportu. A to tak dalece, že někteří sponzoři si nepřejí, aby byli s touto událostí spojováni a odmítli se zúčastnit slavnostního zahájení. Jiní se zase nechtěli ukazovat na tribuně, když to ostatním lidem bylo znemožněno. Poprvé v historii se totiž hry budou konat bez účasti diváků, na prázdných tribunách je nahradí díky různým světelným efektům fiktivní publikum a kamery nabídnou pouze pohled na pár vyvolených politiků a funkcionářů.

Show na úkor Japonců

Dokonce existují i sponzoři, co svoji značku nechtějí spojovat s případnou další vlnou koronaviru. Už teď se mezi olympioniky vyskytují desítky těch, co jsou navzdory všem opatřením nakažení. A v Japonsku samotném přibývající tisíce lidí s nákazou denně, ještě před pár dny proto nebylo jasné, zda se olympijské hry v Tokiu budou vůbec konat. Většině Japonců přitom hodně vadí, že navzdory nouzovému stavu se olympiáda uskuteční, nemluvě o tom, že plánovaná ztráta ve výši mnoha miliard půjde také na jejich úkor. V neposlední řadě se právem obávají, že při zhoršení pandemie pocítí úbytek tisíců zdravotníků, nasazených právě na olympiádu.

Děsivá politická korektnost

Samostatnou kapitolu tvoří celá řada doprovodných skandálů, souvisejících například se stále sílícím diktátem „korektnosti“. Hudebník Keigo Oyamada, jenž byl jedním z autorů hudby pro zahajovací ceremoniál, rezignoval poté, co vyšlo najevo, že před čtvrt stoletím (!) šikanoval spolužáky. Šéf celého ceremoniálu Kentaro Kobayashi byl odvolán kvůli narážce na holocaust, kterou použil v jednom ze svých komediálních představení před více než dvaceti lety. A šéf organizačního výboru zase odstoupil, protože měl sexistické narážky.

Chybělo třetí pohlaví

Nová, nezřídka absurdní pravidla, se projevila na hrách v Tokiu hned první den. S ohledem na „genderovou vyváženost“ nesli poprvé v historii olympijských her vlajku svého státu dva vlajkonoši, muž a žena. Bylo ovšem patrné, jak značné potíže to vyvoleným sportovcům činí, obzvláště, když mužskou část dvojice tvořil urostlý sportovec a tu ženskou o hlavu menší partnerka. A to ještě měli štěstí, že prozatím chybělo nařízené třetí pohlaví.

Samotnou kapitolu představují skandály, které vyvolal počet infikovaných členů české výpravy. O tom však zase příště, protože dění neustále akceleruje. Anoncované vyšetřování, zabývající se tím, kdo koho během letu z Prahy do Tokia nakazil, bude jistě napínavější než většina televizních detektivních seriálů.

-reklama-

Adéla Hofmanová
Adéla Hofmanová vystudovala žurnalistiku a věnuje se především kulturní publicistice. S webem TV guru externě spolupracuje od roku 2020 a za tu dobu publikovala téměř tisíc příspěvků, které si přečetlo přes padesát milionů čtenářů. Snaží se je upozorňovat na kvalitní televizní pořady a naopak si bere na paškál brak, které tuzemské i zahraniční kanály produkují stále víc.