Podle očekávání vyvolal nedělní televizní rozhovor americké stanice CBS, v němž slavná moderátorka Oprah Winfreyová zpovídala britského prince Harryho a jeho manželku Meghan, skandál obřích rozměrů. To, že se budou snažit zaujmout diváky i ostatní média, se dalo předem očekávat a že nebudou šetřit britský královský dvůr také. Ale nejspíše jen málokdo očekával, že slavný pár shodí na Buckinghamský palác hned několik bomb najednou.

Alespoň tak hodnotí výbušné interview britská média, která ho považují za skandál století, jenž nemá v britských dějinách období. Jako nejzávažnější přitom zmiňují obvinění z údajného rasismu, což je jak ve Spojených státech, tak ve Velké Británii obzvláště zavrženíhodný prohřešek. Meghan se totiž nechala slyšet, že jeden z členů královské rodiny se ptal na to, do jaké míry bude mít tmavou barvu pleti její očekávaný syn.

Co to udělali?

Když byl rozhovor den poté odvysílán také ve Velké Británii na stanici ITV, stal se okamžitě tématem číslo jedna. Potvrdil to i zpravodaj České televize Bohumil Vostal, který na zpravodajské stanici ČT24 podrobně popsal, jaká nyní panuje v Británii atmosféra. Před kamerou ukázal titulní stránky všech významných britských deníků. The Daily Telegraph například zveřejnil i názor amerického prezidenta Joe Bidena, podle nějž Meghan projevila odvahu, když otevřeně mluvila o svých duševních problémech.

The Times zařadil na hlavní stránku článek, v němž uvádí, že interview vyvolalo zmatek v paláci. The Guardian je ještě dramatičtější, když velkými písmeny oznamuje, že palác je v krizi kvůli zničujícímu obvinění z rasismu. Nejčtenější britský deník The Sun se ptá: „Kdo je oním rasistickým členem královské rodiny? Chceme slyšet jméno“, zatímco konkurenční Daily Mail se táže: „Co to udělali?“ a má tím na mysli právě toxická obvinění Harryho a Meghan. Daily Mirror dokonce předpovídá největší britskou krizi za poslední 85 let a zhroucení britské monarchie.

Co na to poddaní?

Podle výzkumu veřejného mínění však britská veřejnost tak kritická není. Pouhá pětina z dotázaných si myslí, že je správné, když byl takový rozhovor odvysílán, zatímco téměř polovina zastává pravý opak. Dostatečně vypovídající je i to, že celých 59 procent Britů nechová sympatie k Harrymu a Meghan. Na druhé straně ovšem rovněž poklesla popularita královské rodiny na pouhých 45 procent. Bohumil Vostal, podobně jako jeho britští kolegové, zároveň vyjádřil přesvědčení, že Buckinghamský palác se dříve či později musí k celému skandálu vyjádřit, protože obvinění z rasismu je skutečně zničující a může mít fatální dopad na celou monarchii.

Nepravdy a polopravdy

Mezitím ovšem další mediální odborníci analyzují slova Meghan a Harryho a začínají upozorňovat na řadu zjevných nepravd či polopravd, které před kamerami vyslovili. Zpochybnili například další šokující tvrzení páru, že se vzali již před velkolepou svatbou, kterou sledoval celý svět a že tak šlo o pouhé divadlo pro davy. Nicméně, podle insiderů mohli uzavřít jen jakýsi formální akt. Další vyvrací obvinění, že jejich syn Archie nezískal titul prince právě kvůli obavám z barvy pleti. Jenže podle odvěkých královských pravidel náleží takový titul pouze nejstaršímu potomkovi přímého následníka trůnu.

Postupně jsou také zesměšňovány nářky nad údajnou chudobou, protože tento mediálně atraktivní pár si žije v Americe na hodně vysoké noze. A specialisté na neverbální komunikaci dokonce ani nevěří tomu, že Meghan chtěla spáchat sebevraždu. „Já bych tomu tak úplně nevěřila. Meghan často uhýbala očima a poměrně často mrkala,“ nechala se slyšet například Noemi Zárubová-Pfeffermannová v pořadu Showtime na CNN Prima News. Podle ní není Meghan žádná skromná popelka.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz