Když si někteří diváci, sledující televizní program na veřejnoprávním kanálu, postěžují, že byl opět mizerný, ti, co s ním byli naopak spokojeni, jim radí, že mají použít ovladač a televizi vypnout nebo přepnout. „Kverulanti“ však právem namítají, že si povinně neplatí Českou televizi proto, aby ji vypínali. Tím spíše, že pokud je vedení státu neustále nabádá, aby namísto společných oslav raději zůstali doma (v co nejmenším počtu), měla by jim státem řízená stanice nabídnout kvalitní podívanou.

-reklama-


Namísto toho jim ovšem v poslední den roku naservírovala obvyklý výprodej (Bohouš), recyklaci populárních formátů (Zázraky přírody, Všechnopárty) či rádoby silvestrovskou estrádu, klamavě nazvanou „Největší flám s Jiřinou Bohdalovou“. Přestože podobný dramaturgický klíč nabízely všechny ostatní celoplošné televizní stanice, ta, na kterou lidé povinně přispívají koncesionářskými poplatky, se přece jenom měla snažit více. Ale vedení ČT už dávno zjistilo, že se vlastně více snažit nemusí, protože většina národa spokojeně stráví vše, co mu naservíruje.

Poražená Bohhdalka

A tak letos opět žebříčku sledovanosti vévodily vánoční pohádky a tomu silvestrovskému (ovšem pouze v kategorii zábavných pořadů) tristní estráda na ČT1. Nenechalo si ji sice ujít více než 1,6 milionu koncesionářů, ale tak drtivé vítězství, jako v případě premiéry štědrovečerní pohádky, to zase nebylo. Tím spíše, že co do počtu diváků se jich nejvíce, téměř dva miliony, dívalo na státní hymnu s půlnočním přípitkem a „Bohdalku“ dokonce porazily silvestrovské „Televizní noviny“ na Nově. Opakovaně se tak potvrdilo, že nejpřitažlivější „info“ a „reality show“ nabízejí na českých obrazovkách zpravodajské formáty.

Absurdní komedie

A rozhodně zdaleka ne každý, kdo veřejnoprávní silvestrovskou estrádu sledoval, byl s její úrovní spokojený. Ba naopak, těch, jimž se skutečně líbila, je menšina. Nezanedbatelnou část z nich roztrpčila skutečnost, že vyvolení diváci v sále (co se natáčení pořadu letos v listopadu zúčastnili), neměli roušky, zatímco oni musí například při návštěvě divadla či koncertu strávit v roušce celý večer. Na obvyklé ujištění ČT, že bylo vše v souladu s platnými pravidly, se právem ptali, proč tedy muselo mít roušky publikum, sledující StarDance. „Prosím, nedělejte už víc absurdních komedií. Buď pravidla platí pro všechny, či pro nikoho,“ rozčílil se na Facebooku ČT například komentující pan Radek F.

Velmi nespokojená byla mladší generace, právem se pozastavující nad tím, že ČT myslí pouze na starší generaci. Často zastávají názor, že ČT vyčpělou show neprospěla ani samotné legendární herečce, jež letos v květnu oslavila úctyhodné devadesáté narozeniny. Podle nich platí moudrá zásada, „čeho je moc, toho je příliš“. A velmi nelichotivé ohlasy na sociálních sítích to dokazují.

Totální průšvih

Silvestrovský program ČT se nezamlouval ani televizním kritikům. Pozastavila se nad ním dokonce i některá nezávislá média, glosující televizní tvorbu pouze výjimečně. Například editor názorového internetového deníku „Forum 24“ Vilém Besser je rovněž přesvědčen, že Česká televize by měla dělat vše pro to, aby diváky ani nenapadlo ji přepínat. Nevidí sice nic špatného na tom, že natočila pořad k jubileu významné herečky, avšak vysílat jej na Silvestra podle něj nebylo vhodné. Nakonec si postěžoval, že vrchol večera měl svými atributy podobu totálního průšvihu a dodal: „Největší flám s Jiřinou Bohdalovou byl zklamáním a ukázkou toho, kterou cestou se veřejnoprávní televize rozhodně vydávat nemá.“

Zdroje: Forum 24, FB Česká televize

-reklama-

Adéla Hofmanová
Adéla Hofmanová vystudovala žurnalistiku a věnuje se především kulturní publicistice. S webem TV guru externě spolupracuje od roku 2020 a za tu dobu publikovala téměř tisíc příspěvků, které si přečetlo přes padesát milionů čtenářů. Snaží se je upozorňovat na kvalitní televizní pořady a naopak si bere na paškál brak, které tuzemské i zahraniční kanály produkují stále víc.