Možná si vzpomínáte na případy, kdy se divadelní tvůrci či herci nechali slyšet, že je divadlo nenahraditelné a leckdy dali najevo i svoje pohrdání televizními obrazovkami. V letošním roce, kdy musí být divadla zavřená, to jsou však právě televizní stanice či streamovací služby, kdo pomáhá divadelníkům udržovat kontakt s publikem. Skvělou ukázkou takové pomoci se stal pondělní přímý přenos z Národního divadla, které na stanici ČT art uvedlo vynikající inscenaci slavného baletu Louskáček. A jen stěží si lze představit, že letos v televizi uvidíme ještě krásnější pohádkový příběh s tak okouzlující vánoční atmosférou.

Diváci se mohli více než dvě hodiny doslova kochat nejen strhujícími tanečními výkony, ale i nádhernými kostýmy a scénou, jejíž dominantu tvoří podmanivá zimní krajina s obřím vánočním stromem. A právě díky tomu dokázalo představení, nazvané Louskáček – Vánoční příběh, nalákat nejen dospělé diváky, ale také děti. Ostatně, mnohá divadla uvádějí tento osvědčený baletní hit P.I. Čajkovského i jako podívanou pro nejmenší návštěvníky. Tím spíše, že v něm samotné děti účinkují.

FOTO: Martin Divíšek / Národní divadlo / Česká televize

Potlesk i před obrazovkou

Ty navíc kvůli tomu, že při některých scénách baletních sólistů tvořily jediné publikum, dojemně tleskaly a svým starším kolegům tak pomohly alespoň trochu eliminovat smutný pocit, že své umění předvádí před zcela prázdným hledištěm. Rovněž někteří nadšení diváci, děkující ČT za krásný vánoční dárek, se přiznali, že po skončení přenosu doma tleskali také. A přejí si, aby podobné živé přenosy z divadel pokračovaly i nadále. Naštěstí to není poprvé a jistě ne naposledy, co Národní divadlo společně s Českou televizí podobný dárek veřejnosti nabídly. Je však bezesporu škoda, že tuto výjimečnou událost sledovali pouze fanoušci umělecké stanice a unikla tak divákům, kteří o ní nejspíše neměli ani tušení.

FOTO: Martin Divíšek / Národní divadlo / Česká televize

Skryté perly

Stejně tak je politováníhodné, že skutečné televizní perly ČT ukrývá na kanál s nejmenší sledovanosti, namísto toho, aby tento baletní skvost uvedla alespoň na svém druhém programu. Vždyť v případě Louskáčka nejde o žádnou náročnou „artovou“ záležitost, ale o jeden z nejpopulárnějších pohádkových příběhů všech dob, inspirovaný Vánoční koledou Charlese Dickense. Jakkoliv si Česká televize za přímý přenos Louskáčka z Národního divadla zaslouží uznání, horší už to je s drtivě převažujícím svátečním programem. Je to bohužel právě tato veřejnoprávní instituce, která nese hlavní odpovědnost za fakt, že miliony Čechů sledují na Vánoce celý den pohádky, byť by byly sebehloupější. Pro příklad není nutné chodit daleko. Zatímco Louskáček zářil bez větší pozornosti na ČT art, více než milion diváků upřednostnil reprízu pohádky Princezna a půl království, jejímiž hrdiny jsou opět chudý Honza, drak a princezna.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz