Už to tak vypadá, že se kultovní seriál České televize „Chalupáři“ opět stane jedním z vítězů letošního prázdninového programu. A nejspíše právě proto, že zájem o něj neutuchá ani po pětačtyřiceti letech, co je neustále reprízován, rozhodla se Česká televize natočit podobnou sérii. Pouze s tím rozdílem, že namísto chalupářů si vezme na mušku chataře.

„Chataření je fakt fenomén, ale mě na tom zajímalo i něco jiného, ta osada to je místo, kde se na jednom místě ocitnou různí lidé z různých míst a rozhodnou se, že budou v pohodě,“ charakterizuje nový seriál režisér Radek Bajgar. Vycházejí spolu navzdory tomu, že mají různý věk, různé politické preference, levicové i pravicové, liší se osobnostně, jedni jsou bohatí, druzí chudí.

Jana Plodková, Petra Nesvačilová, Radek Holub, Igor Bareš, Eva Leinweberová, František Filip Červenka a Šárka Vaculíková, FOTO: Tereza Suchánková / Distribuce Česká televize

„To chatařství je opravdová česká pohoda, to je víc než náboženství, jsme chataři, to je ten opravdový bůh,“ pochvalují si hrdinové „Osady“. Totéž zdůrazňuje jeden z nejúspěšnějších scenáristů současnosti, Petr Kolečko: „Klíč je v tom, že ta chatařská osada je místo, kde se sejdou lidé, kteří by se jinak nesetkali.“ Původně si prý z chatařů chtěl dělat legraci, psal scénář trochu ostřeji, ale nakonec se do nich prý zamiloval.

Pestrá sešlost

Sešlost obyvatel „Osady“ je vskutku pestrá, nechybí mezi nimi Pražáci, kadeřnický pár z Moravy, nebo ortodoxní pan Kraus, jehož žena je pro změnu ztělesněním tolerance. Se smyslem pro humor například řeší pravidla šábesu a obratně dokáže vyrobit z obyčejného vína i víno „košer“. Další dvojici představují podnikatelé, majitelé sýrárny ze Znojma, kteří se před chataři rozhodli tajit, že jsou bohatí. Předstírají, že jsou chudí, a proto si půjčí staré auto i obnošené oblečení. Na druhé straně ovšem netuší, jaký mají chudí Češi ve skutečnosti plat. Svéráznou mozaiku osazenstva chatařské kolonie doplňuje i autorka románů „červené knihovny“ nebo „ajťák“, co si i dříví štípe podle návodu na počítači.

Ivana Chýlková, Stanislav Majer a Šárka Vaculíková, FOTO: Radek Bajgar / Distribuce Česká televize

Malebné prostředí, populární tváře

Diváky kromě zajímavých hrdinů jistě naláká také malebné prostředí nižborských rybníků a okolí Berouna, kde se nový seriál České televize loni natáčel. A v neposlední řadě též hvězdná herecká sestava, v níž nechybí Ivana Chýlková, Jana Plodková, Jana Švandová, Josef Polášek, Tomáš Hanák, Stanislav Majer, Igor Bareš, Martin Myšička a celá řada dalších více či méně známých tváří.

Nová třináctidílná komediální série „Osada“ bude mít premiéru již 3. září. Podle dramaturga ČT Josefa Viewegha si díky ní mohou diváci prodloužit léto: „Když bude na podzim hnusně, tak pořád budou mít v tomto seriálu sluníčko,“ uvedl v reportáži na ČT24.

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz