Není běžné, abychom na našem webu mluvili o videohrách. Jenže čas od času se ukáže velmi očekávaná hra, kolem které se již dávno před jejím vydáním čile diskutuje. A právě touto hrou je aktuální The Order 1886, exkluzivní gamesa pro Playstation 4 od studia Ready at Dawn, sídlícího v Kalifornii, která hráče rozdělila na několik nesmiřitelných táborů. Ke kterému se máte přidat, to vám snad osvětlí i tato recenze.

Osobně nejsem příznivcem jedné platformy, přesto však disponuji, nebo jsem disponoval, několika konzolemi. Tou aktuální je Playstation 4, ke které momentálně upírám veškerou svou pozornost. Vzhledem k tomu, že se stále jedná o poměrně novou generaci herních mašinek, stále čeká na svůj tzv. killer titul, což je de facto titul, kvůli kterému si lidé budou kupovat samotnou konzolu. Jenže ten stále nepřichází a tak, stejně jako já, spousta hráčů očekávala od The Order 1886 právě „tu“ první pořádnou „must have“ věc, kterou by se mohli chválit ostatním.

ord2

Už při svém prvním oznámení (tuším, že to bylo někdy v roce 2012 na herní výstavě E3) se kolem tohoto titulu strhla velká polemika. A ta pokračuje dodnes. Z jednoho tábora se ozývá, že to bude koridorová střílečka bez invence, druhý tábor zase vyzdvihuje audiovizuální zpracování a příběh. Další si sem tam rýpnou do obou táborů a na hru nahlíží spíše s rozvahou. Ke kterému táboru budu patřit já, uvidíte, když se mrknete pod článek na konečné hodnocení. Protože střízlivý pohled na věc, je přímo zde absolutně nutný.

Příběh nás zavede do viktoriánské Anglie devatenáctého století, kdy vy, coby Sir Galahad, člen Řádu (od toho The Order), odhalujet velké spiknutí na vysokých místech. Vaši tři věrní spolubojovníci, Lady Igraine, Sir Percival a francouzský svůdník Lafayette, jsou vám ku pomoci a společně bdíte nad bezpečností královny i celé Anglie. A nebudou to jen anarchisté, ale hned na začátku potkáte tzv. Half-Breedy, pro nás si tyto jedince představme jako vlkodlaky. Nepříjemné soupeře, kteří nám nic nedarují.

ord3

Prostředí alternativní steampunkové Anglie je špičkové. Podporuje to i neuvěřitelně detailní grafické provedení, které nezapře svou filmovost i díky superširokoúhlému zobrazení a dodatečnými černými pruhy. Avšak budete se kochat každým detailem. A že jich tady najdete nespočet. Vzducholodě, které brázdí oblohou, každý jeden jediný dům je nádherný, a postavy – jedním slovem dechberoucí. Tvrdím, že tahle hra má nejpokročilejší grafiku z aktuální generace konzolí. Nic lepšího jsem doposud opravdu neviděl. Takže, o se grafické stránky týče, jedním slovem bombastická.

V momentě, kdy si tady rozebíráme grafickou a příběhovou část hry, je nutné si zde taky zmínit, jakým způsobem se to celé hraje. No, nic převratného se nekoná. V prapůvodu jde o klasickou 3rd person střílečku (vidíte svoji postavu) s krycím systémem, který je velmi podobný například Gears of War nebo sérii Uncharted. Naštěstí tento systém funguje na výbornou a přestřelky jsou přehledné. S tím však přichází nutně i jeden velký neduh. Hra nepřichází s ničím invenčním. Neukáže nic, co bysme neviděli už jinde. Střílecích částí je vcelku dost, jenže jde stále o to samé. Vystřílej všechno, přehraje se animace, vystřílej všechno.

ord4

Další věcí, která pro někoho může znamenat problém, je herní doba. Hru dohrajete za nějakých 7 hodin na standartní MEDIUM obtížnost. Možná, že si právě říkáte, že to nevadí, protože známe hry, které mají herní dobu ještě kratší, ale tady jde o něco jiného. Z těchto sedmi hodin si totiž zhruba tři ukrojí všudypřítomné animace a filmečky. Ty jsou sice špičkové, perfektně navazují na vaše herní situace, ale pravdou je, že je jich možná až moc. Připravte se také na to, že tyto přechody ze hry do animace budou krásně plynulé, a kolikrát i zapomenete hrát, ikdyž už máte. Vše jede v enginu hry, žádné předrenderované animace.

Na závěr je potřeba vyřknout ortel. Ten je v tomto případě velmi těžký. Pokud jste čekali, že The Order bude právě ten „killer“ titul, čekejte dále. The Order je více než hrou, spíše interaktivním filmem s prvky hry, která nám ale nepřináší zcela nic nového. Přesto nelze hře upřít její špičkové grafické zpracování, fantastickou hudbu a příběh, který se jen tak ve hrách nevidí. Komu tohle vše výše uvedené stačí, neměl by s koupí váhat. Pro vás ostatní spíše doporučím vyčkat na nějakou slevu a hru pořídit později. Minimálně kvůli příběhu a vizuálnímu ztvárnění stojí za to.

TRAILER :

[fbcomments]
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz