Za poslední rok se ve světě živých mrtvých, až na pár výjimek, neudála žádná větší událost. To se změnilo s poslední bonusovou epizodou 10. série s názvem „Here’s Negan“. Snad nejdéle očekávaná epizoda v historii seriálu je konečně na světě. Neganova backstory ze života před Spasiteli a jeho cestě na pomyslný vrchol, byla konečně odvyprávěna. Co vše jsme se ze seriálového příběhu Negana dozvěděli? Jak koresponduje s tím komiksovým a má Neganova linka ještě budoucnost? To vše jsou otázky, na které se blíže podíváme v následujících řádcích.

Nová epizoda měla matrjoškový způsob vyprávění. Divák tak šel v každé Neganově vzpomínce hlouběji a hlouběji. Dostali jsme se dokonce tak daleko, že jsme viděli události před vypuknutím nákazy.

Podívejme se na události 22. epizody tak, jak jdou chronologicky za sebou, nikoli tak jak nám je představili tvůrci. Celkem v epizodě vidíme čtyři časové období, z nichž každé nám Negana ukáže trochu v jiném světle.

Události těsně před vypuknutím nákazy nám ukazují především Negana, který právě přišel o práci kvůli potyčce v baru, a jeho ženu Lucille, které byla diagnostikována rakovina. Na ty posléze navážou Neganovy vzpomínky z prvních dnů nákazy, kdy žil se svou ženou ve sklepě a dokončoval její léčbu.

Negan své žene dopřál krásné poslední dny a byť se jí nechtěl vzdát, sama Lucille poznala, kdy přišel její čas. Zatímco Lucille dobrovolně ukončila svůj život, Negan nevědomky několik týdnů pobíhal po okolí a sháněl léky.

To nás přenáší do třetího časového bloku, který se odehrává šest týdnů potom, co Negan opustil svou ženu a vydal se hledat léky. Zhruba v této době Negan naráží na doktora a jeho dceru, kterou je Laura, pozdější členka Spasitelů.

O něco později je Negan zajat motorkářským gangem, který jej podrobí násilnému výslechu ve snaze přijít na to, kde se doktor nachází. Negan nakonec vyměkne a doktorovu polohu vyzradí v naději, že se dostane včas za svou ženou.

Jak později ale zjistí, byla jeho snaha marná, neboť Lucille je již nějakou dobu mrtvá. Vidíme tak jeden z nejdůležitějších momentů jeho života, kdy se z něj stal Negan, kterého tak dobře známe a který později zavařil Rickově skupině. Flashback končí, když Negan chladnokrevně pozabíjí motorkářský gang.

A jak to bylo v komiksu?

Tvůrci seriálu v podstatě převzali komiksový příběh Negana a s lehkými variacemi jej převedli do hrané podoby. Neganova žena měla rakovinu i v komiksu, avšak zemřela v nemocnici během prvních dní nákazy.

Nutno zmínit, že komiksová verze Negana se liší od té seriálové. V obou případech má postava stejný základ, avšak seriálový Negan je krapet víc lidský. To nám ostatně ukázala i 22. epizoda.

Nejnovější díl krásně vystihl Neganův charakter a ukázal nám světlé i stinné kouty jeho minulosti. Díky flashbackovým částem divák lépe pochopí, čím to, že měl Negan tak dobrý vztah s Carlem nebo jak přišel ke své ikonické pálce a kožené bundě.

Co teď bude s Neganem dál?

V tuto chvíli se nabízí otázka: Co bude dál? V komiksu Negan nějaký čas žil v chatě mimo komunity, kde jej navštívila mimo jiné Maggie a chtěla jej zabít. Tuhle linku seriál vyčerpal již v 9. řadě, takže následující vývoj vztahu Negana a Maggie je ve hvězdách.

Na rozdíl od komiksu se v seriálu nesmířil se životem mimo civilizaci a rozhodl se navzdory mnoha varováním, zkusit žít mezi lidmi v Alexandrii. Tvůrci nám tak nenápadně naznačili, že seriálový Negan zatím neřekl své poslední slovo.

Seriál čeká finální série, která bude zaměřená především na dění v Commonwealth, do kterého se v komiksu Negan nikterak nezapojoval. Bude-li tomu v seriálu jinak, na to si budeme muset ještě chvíli počkat. Nesmíme však zapomínat, že Negan má blízký vztah s Lydií, jejíž linka bude rovněž pokračovat v 11. sérii.

Bonusové epizody 10. řady The Walking Dead (Živí mrtví) jsou u konce. Ústřední seriál světa živých a mrtvých by měl pokračovat finální sérií letos v létě. Přesné datum premiéry zatím není známo. Pauzu však vyplní druhá polovina 6. řady Fear the Walking Dead (Živí mrtví: Počátek konce), která u nás startuje již 12. dubna.

Zajímavosti na závěr

Seriálovou ženu Negana ztvárnila herečka Hilarie Burtonová (Morganová), která je ve skutečnosti manželkou Neganova představitele, Jeffreyho Dean Morgana. Jde tak o třetí manželský pár v celém seriálu, který byl ztvárněný skutečným manželským párem. Prvním byl Curtis Jackson a jeho žena Helen Jacksonová. Druhým nedávno představený Mays (Robert Patrick) a jeho žena, kterou hrála Barbara Hooperová.

Epizoda má stejný název jako komiksová minisérie zaměřená na Neganův příběh. V češtině je tato komiksová série distribuována pod názvem „Živí mrtví – Teď poznáte Negana!“.

Jde o teprve druhou epizodu v historii seriálu, která má ve svém názvu jméno některé z postav. První takovou byla 6. epizoda 8. série „The King, the Widow, and Rick“. Zároveň jde o 12. epizodu, která převzala název komiksového svazku.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Vojtěch Balák (Walter)
Redaktor a admin TVGURU.CZ. Filmový a seriálový nadšenec. Návštěvník NdB a jiných divadel. Zálibu nacházím i ve čtení knih a komiksů, jenž také mnohdy bývají předmětem mých článků.