Ačkoli se to tak nemusí zdát, devátá řada The Walking Dead (Živí mrtví) utíká jako voda. Máme za sebou 11 epizod, tudíž nás od finále dělí pouhých pět dílů. Myslím, že nebudu sám, když řeknu, že nová éra seriálu zatím funguje na výbornou. Epizoda „Bounty,“ kterou nám AMC tento týden naservírovalo, byla totiž plná napětí a opravdu humorných kousků. Pojďme si společně tuto epizodu rozebrat a podívat se na to, co nás čeká příště.

3. ODMĚNA

www.pastemagazine.com

Odměna. Přesně to je překlad názvu 11. epizody 9. série. Název epizody je poměrně výstižný a vztahuje se k situaci na Hilltopu, kde se uskutečnila výměna zajatců. Mimo jiné jsme se také blíže seznámili se strategií a životem Šeptačů. Nezapomnělo se ani na Lydii a Henryho, mezi kterými proběhla první romantická chvilka – polibek.

Jak sama Lydie v epizodě zmíní, tak její matka, Alfa, musela porušit vlastní pravidla, aby dostala svou dceru zpět. Svou lásku Lydii prokáže hned v prvních sekundách, co se uvidí – dá své dceři facku. Aby to nebylo málo, pokárá ji za to, že ji oslovuje „matko“ namísto „Alfo“. Šeptači se poté v čele s Alfou a její dcerou Lydií, obrací a odchází pryč.

www.pastemagazine.com

Výměna jako taková proběhla bez ztrát na životech, ale i přesto byla velmi napjatá. Nejenže se hned vedle Šeptačů ukrývala hluchoněmá Connie, která byla ve smrtelném nebezpečí, problém dělal také Henry, který odmítal Lydii vyměnit. Nakonec se však Lydie rozhodne k matce vrátit sama, ačkoli se jí do toho moc nechce.

Situace se chvíli zdá být vyřešena, to se však změní ve finále epizody. V doprovodu líbezné hudby sledujeme, jak se mladý Henry nedokáže smířit s tím, že mu byla jeho milovaná Lydie odebrána, a proto se rozhodne najít ji a přivést ji zpět. Zanechá po sobě vzkaz, který se dostane až k Darylovi.

Daryl, jakožto dobrý přítel Carol a Henryho opatrovník na Hilltopu, se rozhodne vydat za ním a přivést jej zpět, než stihne natropit víc škody jak užitku. Z Hilltopu odchází uprostřed noci, nejde však sám. U brány jej zastaví hluchoněmá Connie, která se rozhodne, přidat se k němu. Navzdory Darylovým protestům s ním Connie odchází.

2. ČAS NA FILM

Photo Credit: Gene Page/AMC

Přesto, že v epizodě zastává hlavní linku dění na Hilltopu, dostáváme pohled i do Království, a to hned dvakrát. Poprvé se do Království podíváme v úvodní části epizody, která funguje jako jakýsi flashback, ve kterém vidíme nedávno zesnulého Ježiše. Tento flashback nám má ukázat, jak Tara předala Ezekielovi a spol. tzv. Vícekomunitní chartu práv a svobod.

Ve zkratce se jedná o dokument zachycující určitá pravidla, která musí být dodržována mezi jednotlivými komunitami. Na chartě jsou místa pro celkem pět podpisů. Každý podpis náleží jedné komunitě. Najdeme zde tedy Alexandrii, Hilltop, Království, Oceanside a Svatyni. Soudě podle délky vlasů Carol, byla charta Ezekielovi předána již před delší dobou.

undeadwalking.com

Další pohled do Království je již do současnosti. Sledujeme zde průběh Ezekielovy vedlejší mise. Ta spočívá v tom, že se spolu s Jerrym a několika dalšími členy Království snaží najít promítací žárovku z kina, aby si poté mohli na blížících se slavnostech promítat filmy, které mladší členové ještě nikdy neviděli.

Jak už to však ve světě živých a mrtvých bývá, nic neprobíhá bez komplikací, a proto se při hledání promítací žárovky, dočkáme mnoha potyček s mrtvými, které ve výsledku končí dobře. Království získá svou promítající žárovku a krize o filmy je zažehnána. Při cestě zpět zjišťujeme, že místní stále neví o smrti Ježíše a také dostáváme krátký pohled na zatím neznámý symbol na značce.

Následující odstavec obsahuje spoilery z komiksové předlohy.

Tento symbol může mít několik významů: Jedná se o symbol, kterým si Šeptači značí své území. Druhá možnost je krapet drsnější, ale o to více jí nahrává komiksová předloha. Symbol totiž může znázorňovat také tělo bez hlavy. Na scéně se objevil hned poté, co projel Ezekiel s Carol. V komiksu je to právě Ezekiel, komu Alfa usekne hlavu.

1. POSTŘEHY A CELKOVÉ SHRNUTÍ

undeadwalking.com

S krátkým vystoupením Toma Paynea coby Ježíše, se jedná o hercovu 25. epizodu.

– Druhý herec, pro kterého byla 11. epizoda 9. série rovněž 25. epizodou seriálu, byl Cooper Andrews alias JerryKrálovství.

Jerry a Nabila spolu mají celkem tři děti.

Skladba, kterou lidé z Království lákají chodce ven z kina, nese název „It’s All Right Now“ a jejím autorem je Eddie Harris.

Skladba doprovázející finální scény epizody, nese název „All My Dreaming“ od zpěvačky Emmy Russack.

Vícekomunitní charta práv a svobod je dílem Michonne. Na této chartě pracovala v první polovině 9. série, těsně před Rickovým zmizením.

Šeptači v epizodě dostáli svého jména a použili jejich nejčastější způsob komunikace – šepot. Vidět jsme to mohli např. během vyjednávání AlfyHilltopem, kdy se Alfa baví s jedním ze Šeptačů o tom, co udělají s chodci, kteří se k nim blíží. Alfa poté řekne Aldenovi, že život mezi mrtvými vyžaduje ticho.

Enid před Henrym zmíní smrt svých rodičů a také pronese její staré moto „just survive somehow,“ které v seriálu již několikrát zaznělo. Nezapomene také na Carla, který pro ni znamenal opravdu hodně.

– Opět se dozvídáme o události, při které Daryl přišel k jizvě ve tvaru „X“. Tentokrát se dozvídáme, že se jednalo o problém, který měl co do činění s Alexandrií.

Alfa řekne Darylovi, že ona a její lidé jsou zvířata a podle toho se také musejí chovat, aby v „divočině“ přežili. Jako ukázku můžeme vidět ženu s dítětem, která jej nedokáže utišit, a proto se jej raději vzdává, než aby jej sama ochránila.

Earl Sutton při kontrole Enid vykazuje příznaky artritidy.

– Většina scén se Šeptači byla inspirována komiksovou předlohou, konkrétně tedy 138. komiksovým číslem.

11. epizoda 9. série opět posunula příběh kupředu. Vtip a napětí epizodě opravdu nechyběly a konec v duchu starého dobrého The Walking Dead (Živí mrtví) potěšil nejednoho fanouška. V ukázce níže se můžete podívat na to, co nás čeká v příštím díle.

Příští týden uvidíme…:

Výměna rukojmí proběhla beze ztrát. Bude tomu tak i nadále? Skončil výměnou spor se Šeptači? Jak dopadne na své výpravě mladý Henry? To vše uvidíme příští pondělí. Zatím nezapomeňte pravidelně sledovat náš web, aby vám neunikla žádná novinka!