Týden se s týdnem sešel a máme tu další epizodu The Walking Dead (Živí mrtví). Tvůrci nepolevili ani tentokrát a opět jsme dostali solidní nářez. V epizodě sledujeme opět několik dějových linií. Hlavní dvě linky se týkají Království a Šeptačů a vedlejší linka nám ukáže delegaci z Hilltopu mířící na slavnosti v Království. Postřehy a zajímavosti ze 13. epizody 9. série naleznete níže, stejně tak i ukázku na další díl.

3. KRÁLOVSTVÍ A NOVÁ SKUPINA

undeadwalking.com

13. epizoda 9. série nás zavede opět do Království, kde jsou přípravy na slavnosti v plném proudu. Ze začátku můžeme vidět vyvěšené celkem čtyři vlajky, z nichž každá patří jedné komunitě: Království, Oceanside, Hilltop a nově také Alexandrie, která svou účast na slavnostech potvrdila na poslední chvíli. Všechny vlajky jsme mohli vidět ještě před premiérou druhé poloviny 9. série na oficiálním instagramovém účtu The Walking Dead.

The Walking Dead (AMC)

Království, leč na tom není zrovna nejlépe, přímo září a na slavnosti se připravuje, jak jen může. Menší krize však přichází ve chvíli, kdy se Jerry a pár dalších vrací z výpravy beze zbraní a bez výzbroje. Byli přepadeni novou skupinou cizinců, kteří si říkají „Highwaymen“ a dělají si nárok na všechny cesty kolem Království.

Už jen samotný název této skupiny je velmi zajímavý. Do češtiny byl přeložen jako „Lupiči,“ avšak tento název může být lehce zavádějící, ačkoli vystihuje první kontakt s touto skupinou. Název by se dal doslovně přeložit jako „muži dálnic/silnic,“ což celkem vystihuje jejich dosavadní počínání – kontrolují všechny cesty kolem Království a přepadávají cestovatele, pouze však „loupí,“ nezabíjí.

Název skupiny cizinců se může také vztahovat ke stejnojmenné, slavné, americké country skupině, působící v letech 1985–1995. Členem této skupiny byl dokonce známý zpěvák Johnny Cash. Willie Nelson, další člen country skupiny, často nosí kovbojský klobouk, podobně jako seriálový vůdce skupiny Highwaymen, Ozzy.

The Walking Dead (AMC)

Nicméně kromě zajímavého názvu nám tahle skupina přináší i několik dalších věcí. V prvé řadě představuje zásadní problém pro Království, které se jej rozhodne radikálně vyřešit. Než tak však nakonec učiní, zvolí diplomatičtější cestu, která se nečekaně vydaří a Království se skupinou Highwaymen uzavírá dohodu.

Jak dohoda vypadá a funguje, se dozvídáme hned o několik minut později, když se delegace z Hilltopu dostane do problémů a skupina Highwaymen ji nejen zachrání, ale také bezpečně doprovodí do Království, kam také vstoupí. Zdali dohoda mezi Královstvím a skupinou Highwaymen bude platit i po slavnostech, zatím není jisté.

S odhalením skupiny Highwaymen přichází i mnoho odpovědí na doposud nezodpovězené otázky. Nástup skupiny Highwaymen na scénu nám odpovídá na otázku „záhadného cizince z traileru,“ o kterém se spekulovalo, že je zodpovědný za jizvy, které má Daryl s Michonne. Nyní víme, že se jedná o vůdce skupiny Highwaymen, Ozzyho.

2. DARYL VS BETA

undeadwalking.com

Další důležitá linka v epizodě zahrnuje útěk Daryla, Connie, Henryho a Lydie. Momentálně tahle čtveřice směřuje do Alexandrie, kde se posilní a vyrazí dál na cestu. Na rozdíl od komiksové předlohy, kde Carl (seriálový Henry) zachránil Lydii a vzal ji zpět na Hilltop, v seriálu naše malá skupinka nemíří na Hilltop, vzhledem k tomu, že jej nechtějí ohrozit přítomností mladé Lydie.

Než však naše skupina vyrazí směrem do Alexandrie, musí se utkat s několika málo Šeptači, které chce Daryl vyřídit, aby měl jistotu, že je do Alexandrie nikdo nesleduje. Připraví proto s Connie plán, který zahrnuje velkou bytovku, ve které Connie a spol. ukryli zásoby pro případ nouze. Těch samozřejmě využijí k přípravě chytrého plánu.

undeadwalking.com

Postupně likvidují jednoho Šeptače za druhým, přesně tak, jak bylo v plánu. Problém nastává až u nejsilnějšího z nich, se kterým se utká Daryl v boji na tělo. Neohrožený Beta však dojede na Darylovu lest a končí ve výtahové šachtě. Nic netušící Daryl však nemá ani ponětí, že Beta má opravdu tuhý kořínek a ani pád z tak velké výšky jej nezastaví.

Souboj dvou seriálových velikánu byl opravdu velkolepý. Jestli se podaří Darylovi a spol. úspěšně dorazit do Alexandrie, není jisté, jelikož je Beta stále živý, ačkoli trochu polámaný. Daleko důležitější otázkou však je, zdali se všichni čtyři skutečně oddělí od všech komunit a risknout život v divočině? Na to si budeme muset ještě chvíli počkat.

1. POSTŘEHY A CELKOVÉ SHRNUTÍ

undeadwalking.com

– Touto epizodou se Daryl Dixon (Norman Reedus) stává postavou s nejvyšším počtem vystoupení v seriálu. Předčil tak i Ricka Grimese (Andrew Lincoln), který byl, až do tohoto dílu, stále první.

– Název epizody „Chokepoint“ se vztahuje k plánu Connie, který zahrnoval velkou bytovku.

– V Království můžeme vidět hned několikrát vyobrazeného tygra. Nejprve na vlajce a poté i jeho sochu na balkóně. Jedná se o uctění památky zesnulé Shivy.

– Epizoda nám prozrazuje, že poté, co Carol zlikvidovala problémové Spasitele, přesněji tedy Jedovu skupinu, uvolnila tak místo skupině zvané Highwaymen, kteří si začali dělat nárok na cesty kolem Království.

Lydie potvrdila, že mezi chodci ve stádech se pohybuje pouze 5–6 Šeptačů. Vzhledem k jejich počtu je pravděpodobné, že ovládají opravdu mnoho stád.

Vůdce skupiny Highwaymen se jmenuje Ozzy.

– Když se Carol zeptá Dianne, zdali je schopna zabít dva strážné, dostane se jí odpovědi: „Ano, můžu, tak jako za starých časů…“ Jedná se o odkaz na 2. epizodu 8. série, kde Dianne zabila dva strážné na jedné ze základen Spasitelů.

Příště nás čeká…

Tohle bylo vše pro 13. epizodu 9. série. Jak se vám nejnovější díl líbil? Co říkáte na souboj Daryla a Bety? Dejte nám vědět dolů do komentářů!