V pořadí 12. epizoda 9. série nám přináší bližší pohled na kult Šeptačů. Podíváme se do jejich tábora, na jejich způsoby a vztahy mezi jednotlivými členy. Kromě linky Šeptačů sledujeme Daryla s Connie, kteří stopují Henryho a nezapomene se ani na Alexandrii, kde se řeší těhotná Rosita, Negan a blížící se slavnosti, které nebudou v Alexandrii, jako tomu bylo v komiksu, nýbrž v Království. Pojďte si s námi 12. epizodu s názvem „Guardians“ zrekapitulovat a podívat se na to, co nás čeká příští týden.

4. ŠEPTAČI

undeadwalking.com

Začneme asi tou nejzajímavější dějovou linku v epizodě. Linka Šeptačů tentokrát nezahrnovala jen Alfu a její šeptající doprovod. Vidět jsme také mohli Lydii, která si zvyká na svůj starý způsob života. Henryho, který se jí snaží neúnavně najít a Daryla s Connie, kteří pro změnu stopují mladého Henryho.

Po cestě do táboru Šeptačů sledujeme, jak Šeptači pracují. Pomalá chůze a splynutí s mrtvými není jen občasná záležitost. Šeptači s mrtvými splývají téměř neustálé, nehledě na to, jestli je den či noc, ráno nebo večer, jestli jdou městem nebo lesem. Lidé se z nich stávají až po příchodu do tábora, kde bývá hrobové ticho.

undeadwalking.com

V táboře Šeptačů zjišťujeme, že jich není opravdu málo. Kult má stovky členů. Pro mladého Henryho je tábor Šeptačů strašidelným místem. Způsob života v Království a Hilltopu je od toho v táboře Šeptačů značně odlišný. Špinavé, děsivé prostředí, masky mrtvých a všudy přítomní chodci, to je život v táboře Šeptačů.

3. „VYZÝVÁM TĚ!“

undeadwalking.com

Již v předchozích epizodách se dovídáme, že Šeptači mají blíže k zvířatům než k lidem. Žijí tak drsným způsobem života, že si to jen těžko představit. Bližší pohled do jejich života dostáváme právě v 12. epizodě 9. série, kde se nejenže podíváme do jejich tábora, ale také můžeme sledovat, jak si Alfa upevňuje svou moc.

Věc se má tak: Kult Šeptačů se řídí jasnými a striktními pravidly, která zavedla sama Alfa coby matka Lydie. Tato pravidla byla Alfa nucena porušit právě kvůli své dceři, kterou zajali lidé z Hilltopu. Ačkoli to tak nevypadá, většina Šeptačů byla tímto rozhodnutím rozhořčena, což vyústilo v menší konflikt, jenž jsme mohli vidět ve 12. epizodě.

undeadwalking.com

Zde se totiž jeden člen Šeptačů odhodlá k tomu, aby vyzval svou vůdkyni Alfu. Ta se pochopitelně své funkce nechce vzdát, jelikož jediná možnost, jak se této pozice vzdát, je smrt. Alfa tedy dost neférově, za pomocí své pravé ruky Bety, svého protivníka zlikviduje, doslova jej připraví o hlavu.

2. ALEXANDRIE

undeadwalking.com

Druhá polovina 9. série se odehrává především na Hilltopu a Alexandrii jako takovou moc často nevídáme. Po dvou epizodách se však do ní konečně vracíme a sledujeme, jak staré dobré tváře, nakládají se zcela novými problémy. Obyvatelé Alexandrie řeší blížící se slavnosti, novou i starou hrozbu a někteří dokonce i menší rodinou krizi.

Slavnosti jsou důležitou akcí, která má za cíl zlepšit vrtkavé vztahy mezi jednotlivými komunitami. Původně se Alexandrie těchto slavností neměla vůbec účastnit, jelikož se od ostatních komunit z nějakého, zatím neznámého důvodu, distancuje. Nakonec však Michonne, coby představitelka bezpečnosti, účast Alexandrie na slavnostech povolí.

Předmětem dalších diskuzí je vězeň Negan, který v polovině 9. série uprchl ze své cely a nečekaně se do ní pak zase vrátil zpět. Na základě tohoto činu se snaží Michonne přesvědčit o tom, že je lepším člověkem a nabídne jí své zkušenosti a rady bývalého vůdce. Michonne jej však rázně odmítne, nechá vyměnit zámek na jeho cele a ještě k tomu mu nechá zavřít okna, prostřednictvím kterých byl v kontaktu se světem venku.

undeadwalking.com

Poslední větší „problém“ v Alexandrii představuje těhotná Rosita. Ta se totiž stala součástí jakéhosi trojúhelníku tří mužů – Gabriel, se kterým randí, Siddiq, se kterým čeká dítě a Eugene, se kterým Rosita nic nemá, ale Eugene k ní chová velké sympatie. A jak to tedy všechno doopravdy je a jak se tato situace vyřešila?

Trable s těhotenstvím Rosity mají kořeny v komiksové předloze, kde Rosita randila s Eugenem, kterého podvedla se Siddiqem. V seriálu se rozhodli, že Rosita nebude mít stejného partnera jako v komiksu, ale že s končí s Gabrielem. Soudě podle toho co jsme se zatím dozvěděli Rosita Gabriela nepodvedla, ale těsně předtím, než si s ním začala, zažila menší románek se Siddiqem, s nímž neplánovaně otěhotněla.

1. POSTŘEHY A CELKOVÉ SHRNUTÍ

Název epizody zní „Guardians“ a vztahuje se k Šeptačům, kteří takto nazývají chodce, jelikož si je udržují nedaleko svého tábora, jako svou „stráž“.

– Jedná se v pořadí o druhou epizodu za celý seriál, ve které jsme mohli vidět nahého chodce. První epizoda byla v minulé řadě (epizoda „The Key“), kde se jednalo rovněž o 12. epizodu.

U 12. epizody bylo poprvé použito intro, ve kterém vidíme Šeptače chodit po boku mrtvých (0:42).

Lydie lhala Alfě o tom, co vše se dozvěděla na Hilltopu. Henry se jí zmínil o komunitě Království, se kterou Hilltop aktivně obchoduje, tu však Lydie matce zatajila.

Alexandrie je vedena radou v jejímž čele stojí Gabriel Stokes. Rada pak společně hlasuje o vedení komunity. Mimo radu je ve vedení také Michonne coby nejvyšší představitelka bezpečnosti, která má pravomoc „vetovat“ rozhodnutí rady z důvodu možného rizika jejich rozhodnutí. V epizodě nám bylo prozrazeno, že Michonne poslední dobou vetuje veškerá rozhodnutí, která rada učiní, a proto se rada už ani nesnažila něco přednést, až do této chvíle.

– Bylo potvrzeno, že po pádu Svatyně, přijala Alexandrie mnoho tamějších členů, jenž jsou nyní součástí Alexandrie.

Království je na tom ze všech komunit nejhůře, o čemž svědčí zmíněný dopis od Ezekiela, ve kterém prosil Alexandrii o pomoc. Michonne jej zmíní v kontextu, že je ochotna přijmout veškeré obyvatelé z Království, ale nehodlá pomáhat umírající komunitě. Později však své rozhodnutí změní a rozhodne se Království svou pomoc poskytnout.

Eugene otevřeně přiznal své city k Rositě jejímu současnému příteli, Gabrielovi.

Kult Šeptačůstovky členů.

– Komparzista Marvin Lee vystupuje v seriálu již od 6. série coby člen Alexandrie. Až do této epizody nebylo známo, jak se jeho charakter jmenuje. 12. epizoda 9. série nám prozradila, že se jedná o Kylea.

Scéna, při které Darylův pes jménem Pes, zlomí jeho šíp, nebyla původně vůbec v plánu. Představitel Daryla, Norman Reedus, však trval na tom, aby byl tenhle omyl v seriálu ponechán a on mohl prohlásit svou hlášku „zlý pes“.

– Jedná se o třetí epizodu v historii seriálu, kde člen nějaké skupiny, vyzval svého vůdce:

  • První byl O’Donnell, který v 8. epizodě 5. série vyzval policistku Dawn Lerner. O’Donnell svůj souboj prohrál, jelikož byl Beth omylem strčen do výtahové šachty.
  • Druhým byl Simon15. epizodě 8. série, který vyzval Negana na souboj o post vůdce Spasitelů. Simon svůj boj rovněž prohrává a je Neganem uškrcen.
  • Třetí a zatím poslední byli Šeptači Sean a Helen, kteří byli oba zabiti Alfou.

– V táboře Šeptačů bylo spatřeno několik herců, které jsme mohli vidět dříve jako Spasitelé. Zatím není známo, zdali se jednalo o stejné komparzisty, nebo jestli se někteří Spasitelé nepřidali během šestiletého skoku k Šeptačům.

Epizoda se inspirovala mnoha komiksovými čísly, přesněji tedy 139. číslem, 140. číslem, 141. číslem, 148. číslem a také 159. číslem.

Příště uvidíme…

Jak se vám 12. epizoda 9. série líbila? Co říkáte na obrovitánského Betu? Zvládne to Daryl a jeho menší výprava zpět na Hilltop? A co za problémy budou muset lidé v Království řešit? Dejte nám vědět váš názor do komentářů!