Seriál The Walking Dead (Živí mrtví) se začíná opět pěkně rozjíždět. 10. epizoda 9. série nám přiblížila nového záporaka, kterým je bázeň vyvolávající Alfa. Jedná se pochopitelně o vůdkyni kultu Šeptačů, se kterým se setkáváme od finále první poloviny 9. série. Jaký je její příběh? Co nám epizoda dala a vzala? Na to vše se podíváme v naší rekapitulaci.

4. BACKSTORY

walkingdead.fandom.com

Asi tím nejlepším, co nám epizoda dala, byla backstory Šeptačů, respektive jejich ústřední hlavy, Alfy. Proč je její backstory tak výjimečná? Důvod je prostý. Přesto, že je seriál podle komiksu a poslední dobou se jím věrně řídí, backstory Šeptačů v komiksové verzi nebyla nikdy řečena, což se nyní o seriálu říci nedá.

Prostřednictvím mladé Lydie, která je ve vězení na Hilltopu, se dovídáme, co je její matka, Alfa, vlastně zač. Zjišťujeme jednak, že to není matka roku, ale také to, že Lydií pěkně zamotala hlavu. Flashbacky, které v epizodě vidíme, jsou vzpomínky mladé Lydie, která v nich má však velký zmatek, a to jen díky své matce.

Možná jste si sami říkali, zdali tvůrci neudělali chybu u otce Lydie, Franka. Ten se totiž v jednom z flashbacku oholil a v druhém měl zase zpět své vousy. Tvůrci chybu nikde neudělali. Věc se má tak, že Lydie měla vzpomínky na otce a celkově na pobyt ve sklepě, díky své matce, velmi zamotané.

walkingdead.fandom.com

Zpočátku vidíme otce Lydie, Franka, vyobrazeného jako zlého člověka a matku jako dobrou duši. Postupně však zjišťujeme, že to bylo přesně naopak. Proto v následujících flashbaccích vidíme Franka s jeho plnovousem, který si předtím oholil. Ve skutečnosti si jej totiž vůbec neoholil, naopak matka Lydie (nynější Alfa) si oholila hlavu.

Summa summarum byla tedy matka Lydie ta špatná, zatímco otec, Frank, byl ta dobrá duše, který se o svou malou dcerku staral. Stejně tak to nebyla Lydie, kdo zapříčinil smrt Franka, nýbrž její matka, která jej při útěku ze sklepa, bodla nožem do krku, načež nebohý Frank podlehl svému zranění.

Matka Lydie tedy opravdu není žádný svatoušek a dalo by se říci, že se jedná o jednu z nejvíce drsných žen ve světě živých a mrtvých. Tento ženský záporný charakter budeme nyní potkávat o něco více. Jestli jej potká stejný osud jako v komiksu, zatím nevíme, avšak pokud ano, máme se na co těšit.

3. NOVÉ POSTAVY SE ZABYDLUJÍ

TV Insider

V posledních několika dílech jsme poznali nejen nové záporáky, ale také novou skupinu přeživších, kterou osud zavedl až k malé Judith. Ta skupinu přivedla do Alexandrie, kde však skupina neudělala nejlepší dojem, a proto byla přesunuta na Hilltop, kde se jí už podařilo získat místo k žití.

Skromná skupinka skládající se z bývalé trestankyně Magny, ostřílené Yumiko, hluchoněmé Connie, její mladší sestry Kelly a sběratele hudebních nástrojů, Lukea. Všichni tito našli své místo na Hilltopu a my můžeme sledovat, jak se v této komunitě zabydlují. Naneštěstí Hilltop není jediné místo, kde se tato skupina zabydluje.

Stejně, jak se na Hilltopu zabydlují postavy, tak se v seriálu zabydlují i jejich představitelé. Postupně totiž poznáváme tyto nové charaktery a budujeme si k nim určité citové vazby. Jak dlouho se s nimi však budeme setkávat? To je otázka, na kterou zatím neznáme odpověď, avšak se to pravděpodobně velmi brzy dovíme.

2. INSPIRACE KOMIKSOVOU PŘEDLOHOU 

Den of Geek

V 10. epizodě jsme mimo jiné mohli vidět i mnoho podobností s komiksovou předlohou. Největší inspiraci si vzali tvůrci seriálu ve vztahu komiksové Lydie a Carla, kterého v seriálu nahradil Henry. Jejich rozhovory ve vězení a procházka po Hilltopu je volnou adaptací jejich komiksového příběhu. Další podobností je závěr epizody, ve kterém na scénu přicházejí Šeptači v čele s Alfou. Přesně tak tomu totiž bylo i v komiksové předloze, kde si Šeptači rovněž přišli pro mladou Lydii.

Co jsme však v komiksu neviděli? V komiksové předloze jsme neviděli již zmíněnou backstory Šeptačů, ale ani posttraumatickou poruchu Lydie. Nenechte se zmást. Komiksová Lydie na tom byla rovněž velmi špatně – mladá dívka, se kterou její matka jedná opravdu hrozným způsobem. Na rozdíl od komiksu však v seriálu Lydie trpí posttraumatickou poruchou, kvůli které se jí její vzpomínky na otce popletly a ona žila v domnění, že byl její otec zlý člověk.

1. POSTŘEHY A CELKOVÉ SHRNUTÍ

Entertainment Focus

10. epizoda 9. série prokázala, že apokalypsa vypukla někdy v srpnu nebo v září roku 2010. Rok vypuknutí nákazy známe díky seriálu Fear the Walking Dead. Konkrétní doba nám však byla odhalena až nyní, a to díky backstory Šeptačů.

– Žena držící plačící dítě na Hilltopu držela pouze panenku. Zvuk plačícího dítěte byl přidán v postprodukci.

– Počínaje touto epizodou byla do úvodních titulků přidána herečka Samantha Morton (Alfa).

– Vůbec poprvé za historii seriálu se dozvídáme, proč měla Carol krátké vlasy. Henry tento fakt odůvodnil tím, že jednou slyšel rozhovor mezi svou druhou mámou, Carol, a druhým tátou, Ezekielem, při čemž Carol řekla, že si ostříhala vlasy proto, aby ji za ně její bývalý, zesnulý manžel Ed, nemohl chytat a mlátit s ní o zeď. Nyní, když má dlouhé vlasy, se cítí po dlouhé době v bezpečí. Skutečný důvod, proč měla postava Carol krátké vlasy byl však takový, že její představitelka, Melissa McBride, prodělala těsně před natáčením rakovinu prsu.

10. epizoda měla nejmenší sledovanost v historii seriálu The Walking Dead (Živí mrtví).

Magna zmíní, že tragédii v jejich bývalé komunitě v Coalportu přežili jen proto, že z místa předčasně odešli a následnému napadení se tak vyhnuli.

Daryl řekne Henrymu, že jeho rozhovor s Lydii vyslechl nejen on, ale také Enid a pár dalších, kteří se nad jejich celou střídali a poslouchali. Stejně tak Henry zmíní, že má Hilltop doktorku, čímž naráží právě na Enid, a také kováře, čímž zase naráží na Earla Suttona.

Na závěr pro vás máme ukázku na další díl:

Jak se vám nejnovější epizoda líbila? Co říkáte na backstory Šeptačů? A co teprve Alfa bez masky, vyděsila vás? Dejte nám vědět dolů do komentářů!