Finále 9. série se pomalu blíží. 14. epizoda s názvem „Scars“ neboli „jizvy,“ nám odhaluje tajemství, které nás provází již od šesté epizody 9. série. Jak Michonne s Darylem přišli ke svým jizvám ve tvaru „X“? Na to nám odpoví právě tato epizoda. Nepohybujeme se však pouze v minulosti, děj v přítomnosti pokračuje a my můžeme vidět, jak Daryl se svou malou skupinkou pochodil v Alexandrii. Postřehy, zajímavosti a ukázku na další díl, to vše naleznete v našem shrnutí.

4. CO SE TO VLASTNĚ STALO?

undeadwalking.com

Začneme s děním v minulosti. Celou epizodu totiž prolínají flashbacky, které nám odhalují, jak Michonne s Darylem přišli ke svým jizvám ve tvaru „X“. V prvé řadě se dozvídáme, že za jizvy vděčíme novým lidem, jež byli do Alexandrie vpuštěni a téměř ihned bráni jako přátelé, ačkoli je až na Michonne, která mezi nimi poznala kamarádku, nikdo neznal.

Do Alexandrie tedy přichází nová skupina přeživších, která na tom není nejlépe. Důvěru těhotné Michonne si získává především díky své vůdkyni, Jocelyn, která Michonne zná z dob před apokalypsou. Zpočátku vše funguje dobře, děti, které s Joss přišly do Alexandrie v komunitě dobře zapadnou, Michonne nalezne v těžké době přítelkyni a vše se zdá být po dlouhé době zase takové, jak má být.

Problém nastává ve chvíli, když z Alexandrie zmizí všechny děti, Joss s jejími dětmi a zásoby ze skladu a ošetřovny. Postupně zjišťujeme, že Joss děti trénovala, aby byly silné a vytvořila z nich doslova „malé zabijáky,“ kteří pro ni udělají cokoli. Skupina zabíjí stráž v Alexandrii a stokou v noci odchází pryč z Alexandrie.

Všichni jsou druhý den zmatení a strachy bez sebe, jelikož nikdo neví, kam zmizely všechny děti. Těhotná Michonne nakonec odchází na záchranou misi spolu s Darylem. Oba jsou však zajati a následně na to mučeni dětmi – zde přijdou k jizvám ve tvaru „X“. Daryl se však z pout dostane a omráčí stráž.

undeadwalking.com

Těhotná Michonne se poté vydává za svou bývalou kamarádkou Joss a je nucena čelit zmanipulovaným dětem. Zprvu se snaží s nimi domluvit, ale děti dají Michonne dostatečně najevo, že to s jejím zabitím myslí opravdu vážně, a proto je Michonne nucena naložit s nimi tak, jak by naložila s dospělými útočníky.

Michonne postupně všechny pozabíjí včetně své bývalé kamarádky, Jocelyn, která ji několikrát udeří do zad velkým prknem. Zdrcená Michonne pak nalézá malou Judith a ostatní děti z Alexandrie. Ve stejnou chvíli za ní přiběhne i Daryl, který do té doby pravděpodobně svazoval útočníka uvnitř budovy.

Summa summarum nám epizoda odpověděla na otázku, jak Daryl s Michonne přišli ke svým jizvám ve tvaru „X“ a proč je Michonne tak ostražitá vůči cizinců, kteří vkročí do Alexandrie. Nedozvěděli jsme se však několik zásadních faktů, a to např. proč jsou vztahy mezi komunitami tak vrtkavé nebo proč jsou lidé na Hilltopu na Michonne naštvaní? Může za to událost s vražednými dětmi? Jakou spojitost však měla s lidmi na Hilltopu? Na vysvětlení si budeme muset nejspíš počkat do dalšího dílu.

3. CO SE STALO V PŘÍTOMNOSTI?

undeadwalking.com

Mimo dějovou linku v minulosti jsme mohli sledovat také vývoj událostí v přítomnosti, kde zavítáme do Alexandrie, kam zrovna dorazil Daryl a jeho skupinka prchající před Šeptači. Po krátkém zaváhání je Michonne pustí dovnitř a nechá Henryho ošetřit. Sama si také promluví s Lýdií, které naznačí, že by bylo nejlepší, kdyby sama odešla.

Před odchodem si Daryl ještě stihne promluvit s malou Judith, která se na něj těší už hrozně dlouhou dobu. Společně vedou rozhovor o různých věcech. Padne zmínka i o otci malé Judith, Rickovi, který zmizel v první polovině série. Daryl spolu s Connie, Henrym, Lýdií a Psem, odchází uprostřed noci směr ke Království.

V přítomnosti také sledujeme linku Michonne a Judith, která je rovněž velmi důležitá, vzhledem k tomu, že se k ní vztahují flashbacky z minulosti. Michonne totiž vzpomíná na chvíle, kdy málem ztratila svou poslední připomínku muže, kterého tak milovala. Judith oproti tomu zase touží pomoc přátelům, a tak se vydává na cestu.

Vše však dobře dopadne a Michonne zachrání Judith a Judith zase Michonne. Právě díky Judith dojde Michonne k závěru, že by bylo třeba Darylovi a spol. na jejich cestě do Království pomoc. V posledních minutách epizody tak vidíme, jak společně vyjíždějí z Alexandrie a po cestě přibírají čtyři stopaře, se kterými zamíří na blížící se slavnosti.

2. A CO PRO NÁS EPIZODA ZNAMENÁ?

undeadwalking.com

Ve zkratce jsme se dozvěděli původ jizev ve tvaru „X“ a důvod, proč je Michonne tak přísná, co se bezpečnosti týče. Zároveň jsme se dozvěděli několik malých detailů, např. že jedna z Neganových bývalých žen, Frankie, je nyní součástí Alexandrie, kde vychovává adoptivní dceru, která byla rovněž mezi unesenými dětmi.

Z dějové linky v současnosti jsme se dozvěděli, že Alexandrie byla jen rychlá zastávka a Daryl a spol. nápad na únik do neznáma lehce pozměnili a míří do Království na připravované slavnosti. Stejně tak jsme se dočkali jakéhosi vyjasnění a upevnění ve vztahu matky a dcery, tedy přesněji Michonne a Judith.

1. POSTŘEHY A CELKOVÉ SHRNUTÍ

undeadwalking.com

–  Název epizody „Scars“ (v překladu „jizvy“) se vztahuje k Michonne a Darylovi, přesněji k jejich jizvám ve tvaru „X“. Název se stejně tak vztahuje k malé Judith, která se zeptá Michonne, zdali bude mít po svém zranění jizvu, načež jí Michonne řekne, že i kdyby ano, tak se nic neděje.

–  V epizodě můžeme sledovat Michonne v průběhu těhotenství.

–  Písnička, kterou lze slyšet v úvodní části epizody, se nazývá Souvenir od interpreta Boygenius.

–  Epizoda potvrzuje, že Michonne našla Rickovu zbraň na břehu řeky.

–  Vztah Michonne a Jocelyn je paralelou na vztah Ricka a Shanea. Obě se znaly již před apokalypsou a byly blízké přítelkyně. Nakonec však jedna zabíjí druhou kvůli ochraně skupiny.

–  V epizodě můžeme poprvé od finále 8. série vidět Neganovu ženu Frankie, která se po pádu Svatyně přesunula do Alexandrie, kde vychovává adoptivní dceru.

–  Existuje teorie, že za odtažitost Alexandrie od ostatních komunit můžou právě tyto události, které obyvatele Alexandrie vyděsily natolik, že se rozhodli zaměřit se primárně na ochranu vlastních lidí. Není však jisté, zdali se po událostech s Joss a jejími vražednými dětmi, nestalo ještě něco jiného, co by vztahy mezi komunitami zhoršilo daleko víc.

–  Mohli jsme vidět, že Neganova cela nyní obsahuje i polici s několika knihami a polštář, na který si může sednout a číst si knihu.

–  Jocelyn alias Joss se stala první žijící osobou, kterou Michonne od finální epizody 7. série zabila. Naposled Michonne zabila členku skupiny MrchožroutůFarron. Ve finále 8. série byla součástí skupiny, která zavraždila Lance a spol., sama však nezabíjela.

–  Strážného, kterého zabila skupina Joss při útěku z Alexandrie, můžeme vidět v dějové lince odehrávající se v současnosti.

V příštím díle uvidíme…

Tohle bylo shrnutí 14. epizody The Walking Dead (Živí mrtví). Jak se vám epizoda líbila? Co říkáte na objasnění jizev? Na co se podle vás můžeme těšit příště? Dejte nám vědět dolů do komentářů!