Tento týden se The Walking Dead (Živí mrtví) opravdu činilo. Představilo nám totiž pravděpodobně tu nejdrsnější epizodu celé 9. série. 15. epizoda s názvem „The Calm Before,“ neboli „ticho před…“ nás připraví hned o desítku postav. Postřehy, zajímavosti a ukázku na finální díl, to vše naleznete níže.

SLAVNOSTI  

Prakticky celá epizoda se točí kolem jedné zásadní události, kterou jsou dlouho očekávané slavnosti. Ty jsou důležité, jak pro nás pro diváky, tak i pro naše hrdiny. Nám známe komunity jsou totiž po dlouhých letech rozděleny, a právě tyto slavnosti slouží k tomu, aby se zase sjednotily. Slavnosti svůj účel splní a všechny komunity podepisují tzv. chartu, kterou stvrdí jejich znovu dohodnuté příměří a vzájemnou podporu.

Kromě udobření vztahů a navázání starých kontaktů jsou slavnosti velmi důležité hned z několika dalších důvodů. Jedním z nich je „záchrana“ Království. Jak nám ukázalo několik posledních epizod, tak Království je na tom ze všech komunit nejhůře, ostatně proto se slavnosti konají právě v této komunitě – Království se snaží ze slavností získat, co možná nejvíc. Výměnný obchod je proto jednou z nejlepších možností.

Slavnosti dále slouží jako jakési „odreagování“ a připomenutí starých zvyků. Stánky s nejrůznějšími produkty, vodní hry, karikatury, grilování a mnohem víc. To vše jsme mohli vidět na slavnostech v Království. Seriálové zpracování slavností bylo velmi povedené a přesto, že se výrazně inspirovalo komiksovou předlohou, dokázalo přinést do světa živých a mrtvých něco nového.

Podrobnější rozdíly mezi 15. epizodou 9. série a komiksovou předlohou, naleznete již brzy v samostatném článku na našem webu.

HILDA, HILLTOP, HOPE, HOME, HENRY…

The Walking Dead (Živí mrtví) je plné malých detailů, které ačkoli neovlivňují příběh, jsou velmi důležité. Pár takovýchto detailů jsme mohli vidět i v 15. epizodě. Mezi ten největší patří pravděpodobně písmeno „H“. To nás provází od začátku epizody, až do jejího konce.

The Photo Credit: Jackson Lee Davis/AMC

Na začátku sledujeme příběh jednoho manželského páru, který se dostane za krapet nečekaných okolností na Hilltop. Hilda s Milesem se na Hilltopu zabydlí a stanou se jeho součástí. A právě usměvavá blondýnka Hilda je autorkou tzv. „hilltopských háček“.

Zmíněné „H“ by se tedy mohlo vztahovat i k samotné autorce, Hildě. Ta však sama tuto spojitost v epizodě popře a pronese, že „H“ znamená Hilltop. Kromě názvu komunity toto písmeno však může představovat slova jako „hope“ nebo „home“ čili „naději“ a „domov“.

Nejspíš si říkáte, že písmeno „H“ může znamenat téměř cokoli. Pravda. Nicméně všechna doposud zmíněná slova spolu hluboce souvisejí: autorka přívěšků s vyrytým „H“ se jmenuje Hilda a Hilltop jí dal, jak naději, tak domov.

Poslední význam písmena „H“ se týká mladého Henryho, o němž by si jen málokdo pomyslel, že 15. epizoda 9. série bude jeho poslední. Mladý a zamilovaný Henry rozpoutá konflikt mezi Šeptači a nám známými komunitami ve chvíli, kdy uteče s Lydií. Za svůj nerozvážný čin zaplatí tu nejvyšší daň. Poslední „háčko“ tedy patří právě Henrymu.

HRANICE

Asi tím nejvíce šokujícím momentem epizody byla hranice vyznačená nelítostnou Alfou. Ta unese 7 lidí přímo ze slavností a rozhodne se je popravit a vyznačit s nimi hranici. Její plán odhalí místní hlídka, tedy Ozzy, Alek a D. J., kterým se jej však nepodaří zmařit a přidávají se k hlavám na kůlech.

Celkem máme tedy 10 obětí, z nichž se většinou jedná o vedlejší postavy: Ozzy, Alek, D. J., Frankie, Tammy Rose, Rodney a Adeline. Poslední tři oběti jsou poněkud výraznější. Jedná se o mladou Enid, se kterou jsme se setkávali od poloviny 5. série, drzou a nebojácnou Taru, která se na scéně objevila v první polovině 4. série a jako poslední hlavu vidíme mladého Henryho, kterého vídáme od 7. série.

Ačkoli jsme některé z postav až tak dobře neznali, jejich smrt byla šokující a smutná. Šeptači tím ukázali, že své výhružky myslí vážně a zároveň tím udeřili první ránu, která nezůstane bez odezvy. Naši hrdinové, kteří dlouhá léta žili v relativním klidu, teď čelí nové, pravděpodobně zatím té nejkrutější hrozbě. Jak se s ní vypořádají? Na to si budeme muset ještě chvíli počkat.

-reklama-