Devátá řada je plná novinek, se kterými přichází i nečekaná překvapení. To, že se devátá řada nese v novém duchu už nám dokázaly první čtyři epizody. Pátá epizoda nám však ukázala, že ne všechno může být tak růžové, jak se na první pohled může zdát. V epizodě „What Comes After“ se totiž loučíme s ústřední postavou celého seriálu, Rickem Grimesem, který nás ve finále epizody opustí. Nebo ne? Jak to s Rickem bude dál? Co můžeme čekat v nastávajících epizodách? To vše se dozvíte v našem shrnutí.

5. STARÉ ZNÁMÉ TVÁŘE

www.amc.com

Epizoda začíná tam, kde ta předešlá končí. Vidíme Ricka nabodnutého na železnou tyč a k němu mířící dvě obrovská stáda mrtvých. Samozřejmě je to pan Grimes a toho nezastaví ani tyč v břiše, a proto se pomocí pásku zvedá a co nejrychleji odjíždí na koni pryč, aby odlákal stádo, co nejdále to jen půjde. A přesně v tu chvíli to vše začíná. Rick během cesty silně krvácí a jak už jsme mohli dříve vidět u umírajícího Tyreese, tak krvácení ve světě živých mrtvých způsobuje halucinace.  

Jako první se Rickovi zjeví jeho zesnulý nejlepší kamarád, Shane. S tím debatují v policejním voze, podobně jako jsme mohli vidět v první epizodě první řady. Společně se dívají na místo, kde byl Rick postřelen a odvezen do nemocnice. Shane zmíní, že tam byl třetí muž, kterého dispečink nenahlásil a který změnil vše. Jedná se o paralelu mezi ním, Rickem a manželkou Ricka, Lori. Třetí muž, který vše změnil – Shane, který byl třetí částí tohoto trojúhelníku, výrazně ovlivnil vztah mezi Rickem a jeho ženou, Lori.

V další halucinaci se Rickovi zjeví jeho dobrý přítel a životní učitel, Hershel. Setkání s Hershelem Ricka dojímá, jelikož si je vědom toho, co všechno se změnilo od doby, co Hershel naposledy vydechl a jak je všechno jinak, než si představoval. Hershel je však jako vždy moudrý a Ricka ujistí, že se nezlobí a že jeho dcera je silná a jeho vnuka tohle všechno jen posilní. Ve skutečnosti tohle všechno Rick už ale dávno věděl, jelikož se o tomhle všem ujistil on sám.

Možná si říkáte, proč Rick ve třetí halucinaci viděl zrovna Sashu? Proč neviděl svého syna? Svou ženu? Moudrého Dalea? Svého dobrého přítele Glenna? Odpověď je jednoduchá. Rick celou epizodu odvádí stádo chodců, co nejdále od skupiny. Snaží se skupinu zachránit, doslova se pro ni obětuje, stejně tak, jako to udělala Sasha ve finále sedmé řady, kde spolkla jedovatou pilulku, díky které zemřela, proměnila se a napadla Negana, čímž dala Rickově skupině šanci k boji.

4. NEGAN

www.amc.com

Na chvíli odbočíme do Alexandrie, kam v páté epizodě dorazila Maggie s jediným cílem – zabít Negana. Jakmile se k Michonne dostane, že Maggie dorazila do Alexandrie, uvědomí si, co to znamená a běží rychle k Neganově cele. Tam se střetává s Maggie a vede s ní krátký rozhovor o tom, proč by neměla Negana zabíjet.

Maggie si však tvrdě stojí za svým a na Michonne vytáhne tak silné argumenty, že ta nakonec ustoupí. V cele se pak střetává v tváří v tvář s Neganem. Ten je zarostlý a zjizvený. Celou tu dobu, co je uvězněný v cele totiž truchlí. Ne nad ztrátou moci ani nad ztrátou sídla a lidí, nýbrž nad ztrátou své milované ženy.

Víme, že Neganova zesnulá žena se jmenovala Lucille. Negan svou ženu natolik miloval, že po ní pojmenoval i svou oblíbenou pálku. Když se dozvídá, jak jeho pálka dopadla, je na tom ještě hůře. Cítí jako kdyby svou ženu ztratil znovu. Když do cely přichází Maggie a vidí, jak se trápí, nazná, že smrt by pro něj byla milosrdenstvím, a proto jej ušetří.

3. „NAŠEL JSEM JE“

www.amc.com

Po dlouhé cestě utrpení Rick dojíždí až k mostu. Ten se rozhodne přejít s domněním, že se propadne pod váhou mrtvých. To se bohužel nestane a Rickův plán selhává. Naštěstí se včas objevuje jeho skupina, která se jej snaží zachránit, avšak marně. Chodců je příliš mnoho a odlákání nefunguje. Rick se proto uchýlí k drastičtější metodě.

Na mostě spadne krabice plná dynamitu, do které Rick střelí, čímž vyhodí do vzduchu celý most. Předtím, než tak však učiní, pronese větu: „Našel jsem je.“ Tím naráží na svou rodinu, kterou hledal od první řady. Díky této epizodě si uvědomil, že všichni jeho přátelé a lidé, co potkal na své dlouhé cestě, jsou jeho rodinou.

Tato věta však může odkazovat i na něco jiného. Glennova poslední slova patřila Maggie. Těsně před svou smrtí pronesl: „Najdu tě, Maggie.“ Je zjevné, že Rickova slova znamenala, že našel svou rodinu v lidech, se kterými žil, avšak tato spojitost je až příliš nápadná, aby byla náhodná.

2. ODLETĚL OD SERIÁLU K FILMU

www.amc.com

Po výbuchu mostu a emotivní scéně, kde sledujeme, jak většina skupiny reaguje na Rickovu „smrt,“ přijde velký šok. Rick je stále naživu! Toho najde Anne, která jej označí jako tzv. „béčko“ a přivolá pro něj helikoptéru na pomoc. Rick je zachráněn a odvezen neznámo kam.

Bohužel, jak už mnozí z vás jistě slyšeli, Rickův příběh v seriálu doopravdy skončil touto epizodou, avšak ve světě živých mrtvých jej ještě uvidíme. Jak? Tvůrci se rozhodli této postavě věnovat celkem tři celovečerní filmy, ve kterých se dozvíme, kam jej dopravil vrtulník a jak si tam Rick počínal.

1. POSTŘEHY A CELKOVÉ SHRNUTÍ

www.amc.com

–Anne přijíždí na místo srazu Heathovým karavanem. Po dvou řadách jsme se tedy dozvěděli, že byl Heath zajat Mrchožrouty a odvezen cizinci v helikoptéře neznámo kam. Toto tvrzení bylo následně potvrzeno v pořadu Talking Dead.

–Jednalo se o 25. vystoupení Jeffreyho Deana Morgana v seriálu.

Název epizody „What Comes After“ se vztahuje k větě, kterou Michonne řekla Maggie předtím, než ji pustila do cely s Neganem. Také se jedná o referenci na šestiletý časový skok, který zachycuje události po Rickově zmizení.

Písnička, kterou slyšíme během toho, co Rick odlétá vrtulníkem se jmenuje „Space Junk“ a jedná se o tu stejnou skladbu, kterou jsme mohli slyšet v první epizodě první řady, když byl Rick uvězněný v tanku uprostřed města.

–V jednom rozhovoru Andrew Lincoln prozradil, že tři po sobě jdoucí halucinace jsou odkazem na film Čaroděj ze země Oz. Shane dal Rickovi kuráž, Hershel lásku a Sasha moudrost.

–Na konci epizody je časový skok šest let.

–Po časovém skoku vidíme starší Judith, která má u sebe Rickovu zbraň, menší verzi Michonniny katany a Carlův klobouk, který jí před smrtí dal.

Rick kráčející mezi mrtvými těly jeho blízkých je referencí na alternativní obal komiksového čísla 100.

Maggie a její pokus o zabití Negana je inspirovaný 174. komiksovým číslem.

Magna a její skupina nastoupila v seriálu podobně jako v komiksové předloze. Tam se objevili v čísle 127. a byli zachráněni hlídkou z Alexandrie.

Ukázka na další díl:

GALERIE obrázků z 5. epizody 9. série: 

Tohle bylo vše z poslední epizody Ricka Grimese. Jak se vám epizoda líbila? Co říkáte na nečekaný zvrat na konci epizody? Napište nám váš názor do komentářů!