I přesto, že hlavní sezóna hollywoodských trháků skončila, pár zásadních trháků jako Justice League nebo osmá epizoda Star Wars nás stále čekají. Minulý týden z tohoto pořadníku přišel do kin třetí, a poslední film z Marvel Cinematic Universe pro tento rok – Thor Ragnarok (tohle se dokonce i rýmuje, připadám si jako génius). A my se dnes podíváme na to, jak dopadlo uzavření filmové trilogie Asgardského boha hromu.

-reklama-


Thor nastartoval svou kariéru v MCU v roce 2011 sólovým filmem, aby se světu společně s Lokim představil ještě před Avengers. První film nebyl nijak špatný, ale mezi ostatními kousky z Marvelovské dílny které přišly před ním, nebo i po něm, nezazářil. Ještě méně zazářil druhý díl s podtitulem Temný svět. Problém obou filmů spočíval v tom, že se braly moc vážně i přes to, že jejich premisa nebyla úplně zajímavá. Proto přichází film třetí, který seriózní tón dosavadních Thorových filmů boří a přichází s něčím originálním a svěžím.

Ragnarok dostal do rukou novozélandský režisér Taika Waititi, který doposud nikdy nerežíroval film takových rozměrů. Měl ale bohaté zkušenosti s několika indie komediemi, a to je přesně to co tento film je – komedie. A tu komedii nemyslím ani trochu ve špatném slova smyslu, naopak, to je přesně ten nádech, který Thor potřeboval. Barevnost je vítanou změnou a třetí Thor je svým nádechem pravděpodobně jeden z nevtipnějších filmů MCU (O prvenství jej připravují pouze oba Strážci Galaxie).

Do příběhu zabrousím co nejméně, přece jen film není v kinech zatím ani týden. Přichází Ragnarok, což je proroctví o pádu Asgardu. Ze svého vězení se rovněž vrací Hela, Odinova dcera a Thorova starší sestra, a rovněž bohyně smrti (kterou výborně hraje Cate Blanchett), která během minuty souboje s Thorem zničí jeho magické kladivo a pošle ho na druhou stranu vesmíru. Thor se ocitá na planetě, která slouží jako skládka vesmíru – Sakaar. Zde je zajat a nucen stát se gladiátorem, kde se v boji setkává s Hulkem. Ano, zápletka není nejsilnější a nejchytřejší aspekt filmu, ale funguje, příběh příjemným tempem odsýpá a jako Thorův oslí můstek k Infinity War slouží obstojně.

Film si bere inspirace z mnoha komiksových předloh. Nejvýraznější dopad měl Thor: Ragnarok od Stana Leeho a Jacka Kirbyho (kdo by to byl řekl), a nebo značně novější příběh Planet Hulk. Hulk byl pro mě naprostá hvězda celého filmu a každá scéna, ve které se objevil, byla absolutně jeho.

Jelikož spoustě hlavních herců z Thorova světa končí po fázi 3 v MCU smlouva, tak Ragnarok slouží jak jako ukončení dějových linek, tak jako nová kapitola do které bude MCU vstupovat po tom, co se většina postav popere s Thanosem. Potitulkové scény jsou jen dvě, jedna sloužící jako Infinity War cliffhanger, a druhá čistě pro komický účel.

-reklama-

HODNOCENÍ
Hodnocení
78 %
pazda42
Komiksový nerd, Star Wars nadšenec a seriálový fanatik.
thor-ragnarok-recenze-bez-spoileruRagnarok vnáší do Thorových filmů přesně ten nádech, který po Temném světě, který osobně beru jako nejhorší film MCU, tak zoufale potřebovaly. Je to vtipy nabitá akční jízda, která se i přes svou 130-ti minutovou délku vyhýbá hluchým místům nebo zbytečným dějovým linkám. I když hlavní příběh trpí na to, že podobné dějové zvraty by vymyslela 12-ti letá fanfikcionářka na wattpadu, je to komedie, a ty nijak komplikovaný příběh nepotřebují. I když jste po dosavadním vývoji postavy Thora v MCU zavrhli jeho filmy, jděte na Ragnarok a budete se bavit.