Francouzský akční thriller z roku 2002 natočili režiséři Louis Leterrier (Podfukáři, Neuvěřitelný Hulk, Souboj titánů) a Corey Yuen (Smrtící andílci, Pěst pomsty, Karate tiger 1: Neustupuj, nevzdávej se). Yuen se zaměřil zvlášť na akční scény. Kurýr odstartoval úspěšnou filmovou trilogii a stal se předlohou stejnojmenného televizního seriálu, který se dočkal dvou řad. Kultovní akční film vysílá tento víkend Prima COOL.

Profesionální kurýr je povolání jako každé jiné. Někdo chce někam něco přepravit, ale protože se mu zdají poštovní služby neadekvátní, raději svěří tento úkol profesionálovi, který jakoukoli zásilku přebere s kamenným obličejem, naprosto diskrétně ji přepraví a od odběratele vyinkasuje dohodnutou sumu peněz.

Kurýr, FOTO: Distribuce FTV Prima

Přesně takhle si vydělává i Frank Martin (Jason Statham), který patří ve svém oboru mezi nejlepší z nejlepších. Drží se totiž jednoho zásadního pravidla – nikdy danou zásilku neotevírej. Jenže jednoho dne toto pravidlo poruší a v kufru automobilu nalezne svázanou mladou dívku. Tím si však podepsal ortel smrti, protože v jeho patách je mu rázem elitní jednotka zabijáků.

V hlavní roli se objevuje Jason Statham (Expendables: Postradatelní, Zastav a nepřežiješ, Sbal prachy a vypadni), ze kterého Kurýr pomohl udělat akční hvězdu. V hlavní ženské roli se objevuje tchajwanská herečka a zpěvačka Qi Shu (Čínský zvěrokruh, Návrat Chen Zhena, Triáda).

Kurýr, FOTO: Distribuce FTV Prima

Zajímavosti:

  • Zatímco Louis Leterrier pochází z Francie, Corey Yuen je z Hongkongu.
  • Autorem scénáře a producentem Kurýra je Luc Besson, který natočil film Pátý element, Brutální Nikita, Leon nebo Magická hlubina.
  • Jason Statham zvládnul většinu svých kaskadérských kousků sám.
  • Když se hrdinka probírá věcmi v domě hlavního hrdiny, narazí na fotku malého chlapce s opicí. Na obrázku je skutečně mladý Jason Statham.
  • Hlavní hrdina nosí hodinky firmy Swiss Movement vyrobené v Itálii. Jde o řadu Panerai. Jeho představitel Jason Statham si hodinky Panerai oblíbil a vlastní (nebo vlastnil) několik kusů. Stejné hodinky se objevily i v pokračování Kurýr 2.
  • Hlavní hrdina řídí automobil BMW 750i E38. Ve filmu se objevuje jediná verze tohoto modelu s šestirychlostní manuální převodovkou.
  • Taxi, které si hrdinka chytne, když odejde z policejní stanice, je Peugeot 406. Stejné auto se objevilo i v akčním filmu Taxi z roku 1998, pod kterým je také podepsaný Luc Besson jako scenárista a producent.
  • V létě 2015 měl premiéru film Kurýr: Restart, který měl restartovat celou sérii už bez Jasona Stathama. U diváků i kritiků však propadl a to byl prozatím konec této akční série.

Kdy je v TV:

  • Prima COOL – 5.6.2020 – 20:15
  • Prima COOL – 6.6.2020 – 15:20
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR
Podělte se o svůj názor: