Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii
Podívejte na fotky v galerii

Jakmile Česká televize odvysílá pravidelnou prázdninovou várku dobrodružných filmů, jejichž hrdinou je Vinnetou, oživí se u nás zájem o oblíbené „mayovky“. Zatímco okouzlují nové a nové generace čtenářů, jen pamětníci vědí, jak to vypadalo, když u nás v šedesátých letech vypukla „vinnetoumánie“.

-reklama-


Velmi poutavě ji zdokumentoval publicistický pořad České televize „Reportéři ČT“. Ten si všímal fenoménu „Vinnetou“ z mnoha úhlů pohledu. Mimo jiné zmínil důležitý fakt, že „mayovky“ u nás byly až do roku 1964 na indexu závadné literatury. Ani poté se vládnoucí straně příliš nelíbil obrovský úspěch „braku, propagujícího nežádoucí vzory“. Komunisty (alias „komanče“, jak byli národem přezdívaní), popuzoval natolik, že kvůli tomu dokonce zasedal i ÚV KSČ. Ten mimo jiné řešil masovou produkci indiánských suvenýrů, přičemž je soudruzi v kuriózním usnesení označili za „křiklavě nevkusné a neslučitelné s ideovými hodnotami socialistické kultury“ a jejich výrobce obvinili, že se přiživují na popularitě hrdinů mayovek.

Byla to droga

Pamětníci éry, kdy se u nás začaly filmy s Vinnetouem promítat (vůbec prvním byl „Poklad na stříbrném jezeře“) reportérům ČT popsali, jak lidé stáli fronty nejen na lístky do kina, ale také na do té doby zakázané „mayovky“. Mimochodem, vycházely v obrovských, statisícových nákladech. Někteří se přiznali, že „Poklad“ viděli několikrát po sobě a zavzpomínali, jak ho publikum v kině prožívalo. „To byla droga,“ vyprávěl například Vladimír Kaiser z Ústí nad Labem a zmínil, že příbuzní ze sousedního východního Německa nám filmy s Vinnetouem záviděli, protože u nich byly zakázané.

Vinnetou z undergroundu

A překvapivý důvod, proč hrdiny mayovek přijali za své i „bledé tváře“ českého undergroundu (např. Ivan Jirous nebo Mejla Hlavsa), prozradil ředitel divadla v Lounech Vladimír Drápal: „To byla jediná možnost, kde mohl člověk vidět máničky.“ Jejich náčelníkem se stal Václav Havel, v té době čerstvě propuštěný z vězení. Na proslulý hudební trutnovský festival dokonce v roce 2008 zavítal i herec Pierre Brice s indiánskou čelenkou na hlavě a setkal se zde s neutuchajícími ovacemi mnohatisícového davu fanoušků. „Byl naprosto skvělý. Ještě teď mě z toho mrazí, co se v tu chvíli dělo. Nepopsatelný, nesdělitelný. Ti, co to nezažili, nechť si nechají vyprávět od starších,“ zavzpomínal Martin Věchet, pořadatel legendárního trutnovského Open Air Festivalu.

Diváci mohou „mayovky“ sledovat každé pondělí večer na ČT1.

Zdroj: Česká televize

-reklama-