Věhlasný přírodopisec, cestovatel a dokumentarista David Attenborough to ve svých třiadevadesáti letech nezabalil. Odložil cestu do důchodu a stále se zasazuje o šetrnější chování k matičce Zemi a její co největší obnově do původního stavu. Dramatická likvidace lesů, divočin i zvířecích druhů, oteplování planety a tání ledovců může v konečném zúčtování skoncovat s lidskou populací. Větru a dešti člověk poroučet nemůže, tudíž by měl přírodu poslouchat, když volá o pomoc.

Nový dokument z produkce Netflixu se stal hitem. Ekologické myšlení či bio trendy tu s námi jsou již nějakou dobu a čím dál tím více lidí se snaží je přijmout do svých životů. Je to dobře, zničená planeta se potřebuje zhluboka nadechnout, jinak hrozí, že se zalkne.

Dokument začíná Attenboroughovým přirovnáním k opuštěné ukrajinské Pripjati a přechází k líčení, jak vypadala příroda za dob Davidova dětství, dospívání i profesního života. Připomíná důležité milníky v historii lidstva, načež pozvolna navazuje na drastickou imaginaci či vyčíslování úbytku zeleně, ledu či živočišných druhů.

Attenborough netlačí na pilu, neobviňuje nikoho konkrétního, naopak projevuje určité pochopení s technologickým i průmyslovým rozvojem a přiznává, že i on se nechal zlákat svody pohodlného a přepychového života.

Dokument dále přidává předpovědi budoucnosti v horizontu sta let, kdy se planeta začne měnit, až se stane stejně neobyvatelnou jako před příchodem dinosaurů.

Film však nekončí tragicky, nechce lidi utopit v depresi, nechce, aby se chytali za hlavy a tonuli v žalu nad zbídačenou faunou a flórou. Attenborough na závěr přikládá několik rad, jak přírodě podat pomocnou ruku, přičemž se nejedná o žádné drastické zásahy. Stále máme šanci změnit budoucnost, ať už pro nás nebo pro naše potomky a další generace. Neusínejme proto na vavřínech, věnujme pozornost lidem, kteří jsou odborníky ve svém oboru, a to David Attenborough rozhodně je. Mluví k nám věcně a přátelsky, něžně a laskavě, je podmanivý a uhrančivý, postrkuje nás kupředu, ale zároveň nechává prostor pro vlastní argumenty.

Hit z hlediska důležitosti či aktuálnosti na závěr tohoto roku je jasný. Dokument je ke shlédnutí na streamovací službě Netflix s českými titulky.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz