V těchto dnech vychází v Česku dobrodružný westernový román Balada o dvou hrdinech od zlínského autora Patrika Strohbach. Příběh si klade prostou otázku, zda lidství z lidí dávno vyprchalo a zda má cenu bojovat za lepší zítřky, když je taková snaha spíše utopickou představou než skutečnou bitvou. Jedno zlo pomine, aby další povstalo, větrné mlýny Dona Quijota stojí v řadě za sebou, až pro to množství není vidět na to, kde vlastně končí.

Paddy Radigan se nechá najmout jako vůdce patroly, která má za úkol dopravit na šibenici nechvalně proslulého banditu Burta Donovana. Zpočátku snadný úkol se mění v noční můru, neboť výpravě je na stopě desperátův bratr Joe se svou zabijáckou bandou. Je jasné, že si vyčká na vhodnou příležitost k útoku. Radigan ve snaze splnit svůj úkol udělá školáckou chybu, která připraví o život několik nevinných lidí a její důsledky Burtovým osvobozením nekončí. Stopař tak zjišťuje, kolik se toho ještě musí o životě naučit, poznává lidi, kteří mu do něj výrazně promlouvají, a vydává se na cestu, která má ulevit jeho neodbytnému svědomí.

Jak již bylo řečeno v nadpisu, autor vychází z tradice pohádkových románů Karla Maye, z idealizované představy souboje dobra se zlem a snaží se mezi tento odvěký boj vnést prvky realičnosti. Nechtěl však napsat temný či krvavý western, spíše chtěl poukázat na skutečnost, že klasičtí hrdinové umírají a nezůstal nikdo, kdo by po nich převzal pomyslnou štafetu. Snaží se je proto vzkřísit z mrtvých, oprostit od nadpřirozených schopností, které jim byly většinou přisuzovány, ale také jim neumetá cestičku. Naopak, nechává je dělat chyby, učit se z nich, vyrůstat v silnější a vytrvalejší osobnosti, díky čemuž pak mohou dosáhnout vítězství.

E-kniha je k dostání ve všech známých e-shopech, jako jsou například Knihy Dobrovský, eBux, Palmknihy a spousta dalších.

FOTO: Patrik Strohbach
-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz