Čtenáři, kteří hledají dobrý, dlouhý a hutný román, se z této knihy budou radovat. Téměř 1600 stran je nabito napětím a lidskými osudy. Fanouškům seriálu Cizinka budou zodpovězeny některé z jejich otázek, ale ještě více jich vyvstane, a budou úzkostlivě čekat na další knihu ze série. A ta vyjde již tento rok na podzim.

Píše se rok 1773. Jamie Fraser, jeho manželka Claire, jejich dcera Brianna s manželem Rogerem MacKenziem, jejich synovec Ian a adoptivní syn Fergus s manželkou Marsali patří do malé skupiny obyvatel Fraserova hřebene v Severní Karolíně. I když od vřavy probíhající revoluce žijí daleko, stejně se Jamieho a jeho rodiny dotýká. Správci oblasti vraždí lidi a pálí jejich domy a obyčejní lidé se začínají bouřit a protestovat. Guvernér kolonie žádá Jamieho, aby pomohl davy uklidnit a přesvědčit kolonisty i indiány, aby podpořili krále. Jamie samozřejmě od své časem cestující manželky ví, že bude válka a Američané ji vyhrají. On si ale nemůže dovolit být považován za zrádce.

Toto je jen začátek dlouhého a spletitého příběhu, který se odehrává v průběhu tří let. Všechny postavy mají svůj vlastní příběh, ale dějová linie Ledového dechu se zaměřuje hlavně na Jamieho a Claire, jejichž láska plane stejně silně jako v Cizince.

Nejnovější kniha autorky Diany Gabaldon v českém překladu je mnohem lepší než román Hořící kříž, který Ledovému dechu předcházel. Jejím stylem je psát rozsáhlá výpravná díla, která jsou složena z mnoha vláken. Jednou z kritik Hořícího kříže bylo, že se všechna tahle vlákna v závěru nespojila, aby vytvořila soudržný celek. Ovšem tato nová kniha má více než dostatek dějových linií a je až po okraj plná informací (Chcete vědět, jak se léčily hemoroidy předtím, než byla vynalezena mast Preparation-H?), vlákna se nakonec spojí dohromady a vytvoří základ pro příběh dalšího románu této série. Závěr se nedá nazvat cliffhanger, ale je velmi otevřený.

Knihu lze objednat v knihkupectví Dobrovský.

-reklama-