Pilíře země je kanadsko-německá minisérie z roku 2010 natočená podle stejnojmenné knihy slavného spisovatele Kena Folleta. Přestože kniha je téměř vždy lepší než film nebo seriál, v tomhle případě, kdy má kniha přes 900 stránek, se seriál jeví jako kratší a příjemnější způsob, jak si tento příběh vychutnat.

Ocitáme se v Anglii ve 12. století. Po smrti Jindřicha I. v roce 1135 dochází k bojům mezi jeho dcerou Matyldou a synovcem Štěpánem z Blois. Na trůn se díky intrikám a politikaření dostane Štěpán, ale jak už to tak bývá, nic není jisté.

Zdroj: http://www.imdb.com/title/tt1453159/mediaviewer/rm828605184

Na pozadí těchto událostí se odvíjí vyprávění, jehož středobodem je stavba katedrály ve fiktivním městě Kingsbridge. Sledujeme tu řadu postav napříč všemi úrovněmi tehdejší společnosti – od nuzného stavitele a jeho rodiny, přes mnichy i vysoce postavené církevní hodnostáře až po šlechtice různého vlivu i samotné svářící se členy královského rodu. Můžeme tu tedy spatřit nejen každodenní problémy obyčejných lidí, ale také pletichaření a politikaření jak u šlechty, tak v církvi.

Zdroj: http://www.imdb.com/title/tt1453159/mediaviewer/rm3596780288

Setkáváme se tu s Tomem Stavitelem, kameníkem, jehož velkým snem je postavit katedrálu, a jeho rodinou. Je tu také převor Phillip, který potřebuje vybudovat novou katedrálu a tak se osudy těchto dvou mužů střetnou. Hrdinku z vyšší vrstvy představuje mladá dívka Aliena, jejíž otec byl popraven za to, že se přiklonil na stranu Matyldy.

Nedočkáme se tu ale jen příběhu plný lásky, zrady a napětí, ale také se do příběhu díky stavbě katedrály promítají proměny v dobové architektuře, která zrovna přecházela z románského slohu ke gotice.

Trailer:

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz