Přímo úměrně s dalšími odvysílanými epizodami minisérie České televize „Božena“ přibývalo také kritických reakcí. Je nesporné, že se tvůrcům podařilo oživit zájem o nejvýznamnější českou spisovatelku, avšak velmi nešťastným způsobem. Jak většina diváků, tak odborníků, hodnotí „Boženu“ s množstvím kritických připomínek. A mnohé z nich jsou dosti zásadní.

Mimořádně zajímavé jsou například názory bohemistky Libuše Heczkové z Filozofické fakulty Karlovy univerzity. Ta vyvrací nový mýtus, který kolem minisérie Božena vznikl, a sice, že jde o nějaký novátorský pohled na život této spisovatelky a že je založen na pravdivých událostech. Tato odbornice sice připouští, že je toto „seriálové melodrama“ poučené, avšak nevidí tam nic, co bychom o Boženě Němcové již nevěděli: „Je to takové vyvrcholení toho, co už vidíme mnoho a mnoho let, že se hlavně soustřeďujeme na Boženu Němcovou – ženu vášní a ženu rozumu a částečně ženu, která měla pozoruhodný osud a byla velmi otevřená všemu, co přicházelo.” V protikladu s tím je už nejméně třicet let veřejnosti nabízen obraz Boženy Němcové jako ženy, která má mnoho milenců. „O nich se ale opravdu mluví už dlouho,” připomíná. A zklamaně dodává: „Ale trochu přitom zapomínáme na to, co napsala.”

Další problém

Její výtka je mimořádně důležitá, ani se nechce věřit, jak málo pozornosti je ve čtyřech epizodách „Boženy“ věnováno samotné literární tvorbě tak významné autorky a jak zcela marginální roli v ní hraje její stěžejní dílo „Babička“. Libuše Heczková přiznává, že má problém s tím, jak málo nový seriál pracuje s texty Boženy Němcové: „Nevím, jestli se tvůrkyně a tvůrci obávali do toho vložit více textu. Ale ty texty i dopisy by nám Němcovou mohly představit možná blíž a možná i radikálněji, než to je možné ve filmu. Mrzí mě, že ty texty samy nedoprovází film a že necítíme tu kvalitu jazyka, jazykové mistrovství, se kterým Němcová přichází.” Právě proto má výhrady i k hereckému výkonu Anny Geislerové: „Musím říct, že Aňa Geislerová má velmi špatnou dikci. Ona mluví pražsky. Ne že by to Němcová neuměla, ale jsme úplně v jiné době. Ta řeč není nositelem krásy, což je u Němcové podstatné. A trošku si myslím, že nám to ten seriál zakrývá, a to je podle mého názoru hodně velká škoda. Vždycky si v různých obrazech děláme s Němcovou, co chceme, prostě to tak je. Ale toto mě trochu mrzí,” uvedla Libuše Heczková v rozhovoru pro Český rozhlas.

To není Němcová…

Zdaleka není sama, kdo má k výkonu hlavní protagonistky určité výhrady. Známá kostýmní výtvarnice Zita Miklošová sice pochválila výtvarné pojetí „Boženy“, především zdařilé kostýmy, ale prozradila své výhrady k hereckému obsazení. Podle ní jsou Anna Kameníková i Aňa Geislerová dobré herečky, nicméně Němcovou si představuje jinak. „Myslím, že byla bruneta a byla více smyslná,” uvedla v rozhovoru pro web Extra.cz. Také diváci dávají najevo svoje zklamání nad obsazením Anny Geislerové do roli spisovatelky, proslulé oslnivou krásou a jakkoliv uznávají, že se snažila Němcovou zahrát autenticky, příliš se jí to nepodařilo. V lepším případě si myslí, že předvedla svůj standardní herecký výkon se svými typickými výrazovými prostředky. „To není Božena Němcová, ale Božena Geislerová,” postěžoval si jeden z nich trefně.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz