I když se někteří myslitelé shodují na tom, že každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží, tento výrok je dosti nespravedlivý vůči všem těm, co se snaží, aby jim vládli politici, jichž si mohou vážit a respektovat je nebo je alespoň demokraticky tolerovat. Namísto toho čelí Češi další těžké zkoušce, v níž jsou vydáni napospas politické reprezentaci, představující jednu z nejhorších konstelací polistopadové éry.

-reklama-


Hlava státu je dlouhé týdny paralyzovaná, zatímco vláda v demisi je spoluviníkem neblahého faktu, že covidová a energetická krize u nás má ještě horší dopady, než v ostatních evropských státech. Ve společnosti namísto kréda sametové revoluce, že láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí, převládá pravý opak.

Tristní pohled na demoralizovanou a na několik nepřátelských táborů rozdělenou českou společnost nabídly v den výročí sametové revoluce všechny hlavní televizní stanice. Hned zrána odvysílaly reportáže, ukazující, jak premiér Andrej Babiš s dalšími členy vlády Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou navštívili pietní místo na Národní třídě ještě za tmy, ze strachu, že je lidé vypískají nebo po nich budou házet vajíčka. Ostatně, podle nejnovějšího výzkumu veřejného mínění je většina občanů s vládou nespokojena a těší se důvěře pouze třetiny z nich.

Exprezident šokoval

Hned nato vyvolalo velký poprask vystoupení exprezidenta Václava Klause, který se nechal slyšet, že komunismus neporazili ani studenti, ani disidenti, ale podle něj se zhroutil sám. V rozporu se skutečností, že totalitní režim nadále vládne například v Číně, tvrdil, že pád komunismu měl globální charakter. Svou další provokací vytočil tisíce lidí, kteří dali najevo na sociálních sítích svoje rozhořčení.

Nicméně, velmi zajímavá byla diskuse, která se v návaznosti na to rozpoutala. Autoři slušnějších komentářů se dohadovali, kdo se vlastně o pád komunismu zasloužil nejvíce. Podle někoho to byl americký prezident Ronald Reagan, podle jiných naopak ruský prezident Michail Gorbačov. A někteří si zase vzpomněli na roli dělníků z továren, kteří se k překvapení komunistických pohlavárů v listopadu 1989 přidali ke studentům a nespokojeným občanům, masově demonstrujícím na náměstích.

Místo tečky vykřičník

Namísto toho, aby se vrcholní politici snažili alespoň v den státního svátku národ, zdecimovaný mnoha vážnými starostmi, povzbudit a povznést, učinili pravý opak. Premiér využil osvědčené metody „vrtění psem“ a po fiasku na Národní třídě se rozhodl odvést pozornost jiným směrem. Těsně před tím, než tak učinil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, poskytl rozhovory České televizi a CNN Prima News, v nichž oznámil, že od pondělí začnou v naší zemi platit nová pravidla, která budou znamenat řadu restrikcí pro neočkované občany. A to navzdory tomu, že podle řady důkazů se mohou naočkovaní lidé nakazit covidem stejně jako ti neočkovaní a dokonce jej mohou přenášet na další osoby, byť v menší míře.

 

Premiér přitom zaútočil na nově nastupující vládu a dokonce i na novináře, kteří s ním interview natáčeli. Redaktorce CNN Prima News doporučil, aby zpravodajství zahajovala reportážemi z jednotek intenzívní péče, jako by za současnou situaci nesla odpovědnost média a nikoliv vláda, která ji opět fatálně podcenila. Ta lidem celé měsíce slibuje, že očkování bude tečkou za epidemií, zatímco výsledkem drastických opatření a obrovského zadlužení naší země je nejvyšší počet nakažených za celou dobu pandemie.

Zdroj: ČT24, CNN Prima News

-reklama-

Adéla Hofmanová
Adéla Hofmanová vystudovala žurnalistiku a věnuje se především kulturní publicistice. S webem TV guru externě spolupracuje od roku 2020 a za tu dobu publikovala téměř tisíc příspěvků, které si přečetlo přes padesát milionů čtenářů. Snaží se je upozorňovat na kvalitní televizní pořady a naopak si bere na paškál brak, které tuzemské i zahraniční kanály produkují stále víc.